Views (6.x-2.7) - en to ro translation catalogue (286 entries)

en: Home
ro: Acasă

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conţinut

en: Next
ro: Următorul

en: user
ro: utilizator

en: delete
ro: şterge

en: Status
ro: Stare

en: Suffix
ro: Sufix

en: Delete
ro: Şterge

en: Operations
ro: Operaţii

en: Value
ro: Valoare

en: Groups
ro: Grupuri

en: Group
ro: Grup

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: List
ro: Lista

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Remove
ro: Elimină

en: Description
ro: Descriere

en: Language
ro: Limba

en: Enable
ro: Activare

en: Disable
ro: Dezactivare

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: On
ro: Pornit

en: Taxonomy
ro: Taxonomie

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Version
ro: Versiune

en: Go
ro: Mergi

en: view
ro: afişează

en: File
ro: Fişier

en: Tag
ro: Marcaj

en: Edit
ro: Modifică

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: default
ro: implicit

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Block settings
ro: Setările blocului

en: Weight
ro: Greutate

en: Link
ro: Legătură

en: Types
ro: Tipuri

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Related terms
ro: Termeni înrudiţi

en: Parent
ro: Părinte

en: Depth
ro: Adâncime

en: Category
ro: Categorie

en: Settings
ro: Setări

en: Feed
ro: Flux

en: Name
ro: Nume

en: edit
ro: modifică

en: Book
ro: Carte

en: Taxonomy term
ro: Termen taxonomie

en: settings
ro: setări

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Field
ro: Câmp

en: Label
ro: Etichetă

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Save
ro: Salvare

en: True
ro: Adevărat

en: False
ro: Fals

en: Default
ro: Implicit

en: Update
ro: Actualizare

en: Clean up
ro: Curăţare

en: Icon
ro: Pictogramă

en: Views
ro: Vizualizări

en: Access
ro: Acces

en: Add
ro: Adăugare

en: Path
ro: Cale

en: Vocabularies
ro: Clasificări

en: Display
ro: Afişare

en: Node type
ro: Tip nod

en: Menu
ro: Meniu

en: Theme
ro: Temă

en: read more
ro: citiţi mai departe

en: Timestamp
ro: Amprentă timp

en: ID
ro: Identificator

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Upload
ro: Încarcă

en: Picture
ro: Imagine

en: Mail
ro: E-mail

en: Before
ro: Anterior

en: After
ro: După

en: User
ro: Utilizator

en: Files
ro: Fişiere

en: Error
ro: Eroare

en: Options
ro: Opţiuni

en: Node
ro: Nod

en: Number of columns
ro: Număr de coloane

en: Horizontal
ro: Orizontal

en: term
ro: termen

en: All
ro: Toate

en: Access log
ro: Istoricul accesărilor

en: Active
ro: Activ

en: Year
ro: Anul

en: Date format
ro: Format dată

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Display links
ro: Afişează legăturile

en: View type
ro: Tipul vizualizării

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Header
ro: Cap

en: Footer
ro: Subsol

en: Aggregator category
ro: Categorie Agregator

en: Aggregator feed
ro: Flux agregator

en: Aggregator item
ro: Element agregator

en: Custom
ro: Personalizat

en: Roles
ro: Roluri

en: Comment
ro: Comentariu

en: Score
ro: Scor

en: Published
ro: Publicat

en: Input format
ro: Format de intrare

en: Signature
ro: Semnătura

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locaţia

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Log message
ro: Mesaj jurnal

en: Session ID
ro: Identificator de sesiune

en: File ID
ro: ID Fişier

en: Vocabulary
ro: Vocabular

en: Vocabulary ID
ro: ID vocabular

en: Vocabulary name
ro: Nume clasificare

en: Term
ro: Termen

en: Term ID
ro: ID termen

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Last login
ro: Ultima autentificare

en: Fields
ro: Câmpuri

en: Contains
ro: Conţine

en: Does not contain
ro: Nu conţine

en: Is less than
ro: Este mai mic decât

en: Is less than or equal to
ro: Este mai mic sau egal cu

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Is greater than or equal to
ro: Este mai mare sau egal ca

en: Is greater than
ro: Este mai mare decât

en: Is not equal to
ro: Nu este egal cu

en: Overridden
ro: Suprascrisă

en: %time ago
ro: %time în urmă

en: Sort order
ro: Ordine de sortare

en: Up
ro: Sus

en: Sortable
ro: Sortabil

en: Month
ro: Luna

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Current
ro: Actual

en: Day
ro: Zi

en: Table
ro: Tabel

en: Basic
ro: Simplu

en: List type
ro: Tip listă

en: Role
ro: Rol

en: Case
ro: Caz

en: Referrer
ro: Referinţă

en: Both
ro: Ambele

en: Maximum length
ro: Lungime maximă

en: Anonymous
ro: Anonim

en: <All>
ro: <Toate>

en: access all views
ro: accesează toate vizualizările

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ro: vizualizările sunt liste personalizare a conţinutului din sistem; acestea sunt foarte flexibile si oferă controlul asupra prezentării conţinutului listelor de conţinut.

en: Tools
ro: Instrumente

en: Override
ro: Înlocuieşte

en: Clone
ro: Clonare

en: Summary, sorted ascending
ro: Sumar, sortat crescător

en: Summary, sorted descending
ro: Sumar, sortat descrescător

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ro: Text ce trebuie afişat în vârful vizualizării. Poate conţine o explicaţie sau o legătura spre orice doriţi. Opţional.

en: Normal menu item
ro: Element de meniu normal

en: Empty text
ro: Text lipsă conţinut

en: Expose
ro: Expune

en: Down
ro: Jos

en: Wildcard
ro: Metacaracter

en: Arguments
ro: Argumente

en: Filters
ro: Filtre

en: Optional
ro: Opţional

en: Order
ro: Comandă

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ro: Numele vizualizarii trebuie să conţină doar caractere alfanumerice sau liniuţă de subliniere.

en: administer views
ro: administrare vizualizări

en: Views UI
ro: UI Vizualizări

en: Random
ro: Aleator

en: Uncategorized
ro: Necategorisit

en: Position
ro: Poziţie

en: Basic settings
ro: Setări de bază

en: Last checked
ro: Ultima verificare

en: Profile
ro: Profil

en: filters
ro: filtre

en: Term description
ro: Descrierea termenului

en: fields
ro: câmpuri

en: reply
ro: replică

en: Defaults
ro: Implicite

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Created date
ro: Data creării

en: Updated date
ro: Data actualizării

en: Default language
ro: Limbă implicită

en: Other queries
ro: Alte interogări

en: Timer
ro: Cronometru

en: in
ro: în

en: Full text
ro: Text întreg

en: Feed settings
ro: Setările fluxului

en: Source
ro: Sursă

en: Replacement patterns
ro: Modele de înlocuire

en: Query
ro: Interogare

en: Hour
ro: Oră

en: Minute
ro: Minut

en: Second
ro: Secundă

en: Granularity
ro: Granularitate

en: Moderated
ro: Moderat

en: Alignment
ro: Aliniere

en: Link label
ro: Legătură etichetă

en: Revert
ro: Revenire

en: or
ro: sau

en: Convert
ro: Convertire

en: Parent term
ro: Termen părinte

en: Style
ro: Stil

en: revert
ro: revenire

en: Last modified
ro: Ultima modificare

en: Reverse
ro: Inversează

en: Thousands separator
ro: Separatorul de sute

en: Unformatted
ro: Neformatat

en: RSS Feed
ro: Flux RSS

en: New comments
ro: Comentarii noi

en: Relationships
ro: Relaţii

en: Relationship
ro: Relaţie

en: relationships
ro: relaţii

en: Sort criteria
ro: Criterii de sortare

en: Parent menu item
ro: Elementul meniu părinte

en: Translations
ro: Traduceri

en: Sticky
ro: Lipicios

en: Read only
ro: Numai citire

en: Output format
ro: Formatul de ieşire

en: Storage
ro: Depozitare

en: Apply
ro: Aplicare

en: Enter the terms you wish to search for.
ro: Introduceţi termenii doriţi pentru căutare.

en: Information
ro: Informații

en: PHP Code
ro: Cod PHP

en: Translation
ro: Traducere

en: Translation status
ro: Stare traducere

en: @min and @max
ro: @min şi @max

en: Precision
ro: Precizie

en: Permission
ro: Permisiune

en: Hide
ro: Ascundere

en: Read/Write
ro: Citire/scriere

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ro: Trebuie să includeţi cel puţin un cuvânt cheie pozitiv cu cel puţin @count caractere.

en: Rearrange
ro: Rearanjează

en: Aggregator
ro: Agregator

en: contains
ro: conţine

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ro: Eroare de validare, vă rugăm să reîncercaţi. Dacă eroarea persistă, vă rugăm să contactaţi administratorul sitului.

en: sort by @s
ro: sortate după @s

en: and
ro: şi

en: field
ro: câmp

en: Decimal point
ro: Separator zecimal

en: <Basic validation>
ro: <Validare de bază>

en: Yes/No
ro: Da/Nu

en: No fields available.
ro: Nici un câmp nu este disponibili.

en: Example table
ro: Exemplu de tabel

en: Example content
ro: Exemplu de conținut

en: Example node
ro: Exemplu de nod

en: Numeric field
ro: Câmp numeric

en: Just a numeric field.
ro: Doar un câmp numeric.

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Default argument type
ro: Tip argument implicit

en: Current date
ro: Data curentă

en: Allow multiple terms per argument.
ro: Permite mai mulți termeni per argument.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 (operator SAU) sau 1,2,3 (operator ȘI).

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ro: Daca opțiunea este selectată, utilizatorii pot introduce mai mulți argumenți in forma 1+2+3 sau 1,2,3.

en: Exclude the argument
ro: Exclude argumentul

en: Glossary mode
ro: Mod glosar

en: Character limit
ro: Limită de caractere

en: Upper case
ro: Majuscule

en: Lower case
ro: Minuscule

en: Transform spaces to dashes in URL
ro: Transformă spațiile în cratime în URL

en: Exclude from display
ro: Exclude din afișare

en: - Any -
ro: -Oricare-

en: filter
ro: filtru

en: The title of the comment.
ro: Titlul comentariului

en: Comment count
ro: Număr comentarii

en: The title of the node.
ro: Titlul nodului

en: The date the node was posted.
ro: Data la care a fost publicat nodul

en: Poll
ro: Sondaj

en: Views today
ro: Afişări azi

en: Title of page visited.
ro: Titlul paginii vizitate.

en: Referrer URI.
ro: URI referinţă

en: upload
ro: încărcare

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ro: Se caută după oricare din termeni folosind <strong>SAU</strong>. De exemplu, <strong>câini SAU pisici</strong>.
