Views (6.x-3.0-alpha3) - en to da translation catalogue (64 entries)

en: Reset
da: Gendan

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Unknown
da: Ukendt

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Maximum
da: Maksimum

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Order
da: Rækkefølge

en: Items to display
da: Elementer som skal vises

en: Offset
da: Forskydning

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Default argument
da: Standard-argument

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Items per page
da: Elementer pr. side

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: Number of pages
da: Antal sider

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: If checked this area will be rended, even if the views has no results.
da: Når afkrydset vil dette område blive renderet, også selvom viewet ikke har resultater.

en: Input required
da: Input påkrævet

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: Text to display instead results until user select and apply an expose filter.
da: Tekst der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
da: Forskydningen skal være et tal større end eller lig med nul.

en: Paged, @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: Pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Paged, @count item | Paged, @count items
da[0]: Pager, @count element
da[1]: Pager, @count elementer

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100
