Views (6.x-3.0-alpha3) - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: Reset
sv: Återställ

en: edit
sv: redigera

en: Label
sv: Etikett

en: Unknown
sv: Okänd

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Maximum
sv: Största

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Order
sv: Ordning

en: Minimum
sv: Lägsta

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Sum
sv: Summa

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: If checked this area will be rended, even if the views has no results.
sv: Om vald så kommer detta område genereras även om vyn saknar resultat.

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: Text to display instead results until user select and apply an expose filter.
sv: Text att visa istället för resultaten tills användaren väljer och applicerar ett exponerat filter.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Paged, @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: Paginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Paged, @count item | Paged, @count items
sv[0]: Paginerad, @count inlägg
sv[1]: Paginerad, @count inlägg

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100
