Views attach (6.x-2.2) - en to sv translation catalogue (35 entries)

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: None
sv: Ingen

en: Weight
sv: Vikt

en: Category
sv: Kategori

en: Default
sv: Förvald

en: Views
sv: Vyer

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Node types
sv: Nodtyper

en: Arguments
sv: Argument

en: Profile
sv: Profil

en: Replacement tokens
sv: Ersättningstecken

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Profile settings
sv: Inställningar för profil

en: Display the view as a part of a user profile.
sv: Visa vyn som en del av en användarprofil.

en: Display the view as part of a node's content.
sv: Visa vyn som en del av en nods innehåll.

en: Node content settings
sv: Inställningar för nodinnehåll

en: Build modes
sv: Byggmetoder

en: Show title
sv: Visa titel

en: Embed this display in the following node types
sv: Bädda in den här visningen i följande nodtyper

en: Embed this display in the following build modes
sv: Bädda in den här visningen i följande byggmetoder

en: Show the title of the view above the attached view.
sv: Visa titeln på vyn ovanför den bifogade vyn.

en: The position of this view in relation to other profile elements.
sv: Positionen av den här vyn i relation till andra profilelement.

en: The name of the profile tab this view should be listed in. If empty, it will be displayed on the main profile tab.
sv: Namnet på profilfliken som den här vyn skall visas i. Om tomt, kommer den att visar på huvudprofilens flik.

en: Views attach
sv: Bifogning av vyer

en: Provides new Views display types that can be attached to nodes or users.
sv: Tillhandahåller nya visningstyper till Views som kan bifogas till noder eller användare.

en: No special handling
sv: Ingen särskild hantering

en: Use the ID of the node the view is attached to
sv: Använd nodens ID som vyn är bifogad till

en: How should this display populate the view's arguments?
sv: Hur skall den här visningen fylla i vyns argument?

en: Use tokens from the node the view is attached to
sv: Använd ersättningstecken från den nod som vyn är bifogad till.

en: You may use token replacement to provide arguments based on the current node. Separate arguments with "/".
sv: Du kan använda ersättningstecken för att tillhandahålla argument baserade på den aktuella noden. Åtskilj argument med "/".

en: Use tokens from the user the view is attached to
sv: Använd ersättningstecken från användaren som vyn är bifogad till

en: You may use token replacement to provide arguments based on the current user profile. Separate arguments with "/".
sv: Du kan använda ersättningstecken för att tillhandahålla argument till nuvarande användares profil. Åtskilj flera argument med "/".

en: Attached view: !view - !display
sv: Bifogad vy: !view - !display

en: Use the ID of the user the view is attached to
sv: Använd ID för den användare som vyn är bifogad till
