Views Bulk Operations (VBO) (6.x-1.10-beta1) - en to da translation catalogue (107 entries)

en: Title
da: Titel

en: Next
da: Næste

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: page
da: side

en: Edit
da: Redigér

en: Category
da: Kategori

en: Field
da: Felt

en: Default
da: Standard

en: View
da: Vis

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Promoted
da: Forfremmet

en: Active
da: Aktiv

en: Page
da: Side

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Code
da: Kode

en: Role
da: Rolle

en: description
da: beskrivelse

en: Operation
da: Handling

en: Member for
da: Medlem i

en: Object
da: Objekt

en: Display fields
da: Vis felter

en: Delete term
da: Slet term

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Action to take
da: Handling som skal udføres

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
da: En kommasepareret liste af ord der beskriver indholdet. Eksempel: sjovt, bungie jumping, "Firmanavn".

en: Execute
da: Kør

en: Delete node
da: Slet indholdselement

en: Delete comment
da: Slet kommentar

en: Delete user
da: Slet bruger

en: Modify node fields
da: Modificér indholdsfelter

en: '@column' => value for @column
da: '@column' => værdi af @column

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
da: Forventet format: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
da: Du skal vælge mindst ét felt at modificere.

en: Modify profile fields
da: Modificér profilfelter

en: Execute arbitrary PHP script
da: Udfør vilkårligt PHP script

en: Modify node taxonomy terms
da: Ændr taksonomi-termer på indholdselementer

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
da: De valgte indholdselemeter har ingen ordforråd eller termer tilknyttet. Markér venligst andre indholdselementer og prøv igen.

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
da: <br />Bemærk at dette felt ikke har nogen indflydelse ved sletning af termer.

en: (new tags)
da: (nye tags)

en: Add the selected terms
da: Tilføj de valgte termer

en: Replace existing terms with selected ones
da: Erstat eksisterende termer med de markerede termer

en: Replace terms within same vocabulary
da: Erstat termer indenfor samme ordforråd

en: Delete selected terms
da: Slet de valgte termer

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
da: Du har ikke valgt nogen termer og du har ikke valgt at erstatte eksisterende termer. Vælg venligst en eller flere termer eller vælg at erstatte eksisterende termer.

en: Modify user roles
da: Modificér brugerroller

en: Add roles
da: Tilføj roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil tildele til de valgte brugere.

en: Remove roles
da: Fjern roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
da: Vælg en eller flere roller som du vil fjerne fra de valgte brugere.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
da: Du har ikke valgt nogen rolle som skal tildeles eller fjernes. Vælg venligst én eller flere roller.

en: Bulk Operations
da: Masse-handlinger

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
da: Viser rækker med afkrydsningsfelter til massehandlinger.

en: Invoke them directly
da: Kald dem direkte

en: Use Batch API
da: Brug Batch API

en: Use <a href="@jobqueue">Job Queue</a>
da: Brug <a href="@jobqueue">Job Queue</a>

en: To execute operations
da: For at udføre handlinger

en: Display operations as
da: Vis handling som

en: Each action as a separate button
da: Hver handling som en separat knap

en: Skip confirmation step
da: Spring over bekræftelsestrinnet

en: Check this box to skip the confirmation page on this view and directly execute the operation.
da: Afkryds dette felt for at springe over bekræftelsessiden på denne oversigt og gå direkte til udførsel.

en: Display processing result
da: Vis resultat af behandling

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
da: Afkryds dette felt for at lade Drupal vise en besked med resultatet af udførslen.

en: Selected operations
da: Valgte handlinger

en: Select all !objects rows in this view.
da: Vælg alle !objects rækker i dette view.

en: All <strong>!objects</strong> rows in this view are selected.
da: Alle <strong>!objects</strong>-rækker i dette view er valgt.

en: Bulk operations
da: Masse-handlinger

en: - Choose an operation -
da: - Vælg en handling -

en: <a href="@view">Cancel</a>
da: <a href="@view">Annullér</a>

en: No row selected. Please select one or more rows.
da: Ingen markerede rækker. Markér venligst én eller flere rækker.

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
da: Der er ikke valgt en handling. Vælg venligst en handling som skal udføres.

en: Performing %action on selected rows...
da: Udfører %action på de valgte rækker…

en: Perform %action on @type %oid.
da: Udfør %action på @type %oid.

en: Skipped %action on @type %title due to insufficient permissions.
da: Sprang over %action på @type %title på grund af utilstrækkelige rettigheder.

en: Performed %action on @type %title.
da: Udførte %action på @type %title.

en: !results rows processed in about !time ms:
da: !results rækker behandlet på ca. !time ms:

en: No rows were processed:
da: Ingen rækker blev behandlet:

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
da: Der opstod en fejl under udførsel af @operation med argumenterne: @arguments

en: Performed aggregate %action on @types %oids.
da: %action på @types %oids udført.

en: actions permissions
da: handlingstilladelser

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
da: Et forsøg på !perm af %user blev annulleret pga. manglede tilladelser.

en: Could not find object info for view table @table.
da: Kunne ikke finde objektinformation for views-tabellen @table.

en: Actions permissions
da: Handlingstilladelser

en: Integrates actions with the permission system.
da: Integrerer handlinger med tilladelsessystemet.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
da: Indholdet af %field er ikke en gyldig URL.

en: Pass objects as arguments to a page
da: Send objekter som argument til en side

en: Enter a URL that the user will be sent to.
da: Indtast en URL som brugeren sendes til.

en: Hide select all checkbox
da: Skjul "vælg alle"-afkrydsningsfelt

en: set
da: angiv

en: All <strong>!objects</strong> rows in this !group are selected.
da: Alle <strong>!objects</strong>-rækker i denne !group er valgt.

en: Select only !objects rows in this !group.
da: Vælg kun !objects rækker i denne !group.

en: Select which field(s) the action form should present to the user.
da: Vælg hvilke felter handlingsformularen skal vise til brugeren.

en: You must select at least one field to be shown to the user.
da: Du skal vælge mindst ét felt som vises til brugeren.

en: ...and <strong>!count</strong> more.
da: ...og <strong>!count</strong> flere.

en: - Choose a view -
da: - Vælg et view -

en: Select the operation to be executed.
da: Vælg handlingen som skal udføres.

en: You must choose a view to be executed.
da: Du skal vælge et view som skal udføres.

en: You must choose an operation to be executed.
da: Du skal vælge en handling som skal udføres.

en: View %vid was successfully modified.
da: View %vid blev ændret.

en: The following actions were ignored: %ignored.
da: Følgende handlinger blev ignoreret: %ignored.

en: View %vid was not modified, because all actions were ignored.
da: View %vid blev ikke ændret, da alle handlinger blev ignoreret.

en: - No operation found in this view -
da: - Ingen handling fundet i dette view -
