Views Bulk Operations (VBO) (6.x-1.11-beta1) - en to ja translation catalogue (97 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Next
ja: 次へ

en: Language
ja: 言語

en: Disabled
ja: 無効

en: Administration
ja: 管理

en: None
ja: なし

en: Category
ja: カテゴリー

en: Field
ja: フィールド

en: Views
ja: ビュー

en: View
ja: ビュー

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Node
ja: ノード

en: View arguments
ja: ビューの引数

en: Published
ja: 掲載

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Code
ja: コード

en: Anonymous
ja: 匿名

en: description
ja: 説明

en: Operation
ja: 操作

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
ja: 投稿日時を %time の形式で入力してください。 空欄にすると投稿した日時が使用されます。

en: Leave blank for %anonymous.
ja: 投稿者の名前を入力してください。 空欄にすると %anonymous の投稿として扱われます。

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Object
ja: オブジェクト

en: Display fields
ja: フィールド表示の設定

en: Delete term
ja: タームの削除

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Action to take
ja: 実行するアクション

en: Select
ja: 選択

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
ja: このコンテンツを表現する言葉を入力してください。 ここに入力された言葉はそのままタームとなり、それを使用したカテゴリーにコンテンツが分類されます。 複数の言葉を指定したい場合は、それぞれの言葉をコンマで区切って入力してください。 また、指定したい言葉の中にコンマが含まれる場合は <b>"Co., Ltd."</b> のように引用符で括ってください。&nbsp;&nbsp;例： Drupal, CMS, ブログ, "Drupal Japan Co., Ltd."

en: Read/Write
ja: 表示／投稿

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Execute
ja: 実行

en: Delete node
ja: ノードの削除

en: Delete comment
ja: コメントの削除

en: Delete user
ja: ユーザーの削除

en: Modify node fields
ja: ノードのフィールドを変更する

en: '@column' => value for @column
ja: '@column' => @column の値

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
ja: 期待される書式: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
ja: 変更するフィールドを選択してください。

en: Modify profile fields
ja: プロフィールのフィールドを変更する

en: Execute arbitrary PHP script
ja: 任意のPHPスクリプトを実行

en: PHP script
ja: PHPスクリプト

en: Modify node taxonomy terms
ja: ノードのタクソノミータームを変更する

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
ja: 選択されたノードはどのボキャブラリにも関連付けられていません。他のノードを選択して、再度実行してください。

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
ja: <br />タームを削除する際には、このフィールドは何も影響しないことに注意してください。

en: (new tags)
ja: （新しいタグ）

en: Add the selected terms
ja: 選択したタームを追加

en: Replace existing terms with selected ones
ja: 既存のタームを選択したタームで置き換える

en: Replace terms within same vocabulary
ja: 同じボキャブラリにあるタームで置き換える

en: Delete selected terms
ja: 選択したタームを削除

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
ja: タームを選択していないか、または既存のタームの置き換えを選択していません。タームを選択するか、タームの置き換えを選択してください。

en: Modify user roles
ja: ユーザーの役割を変更する

en: Add roles
ja: 役割の追加

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
ja: 選択したユーザーに追加する役割を選択してください。

en: Remove roles
ja: 役割の削除

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
ja: 選択したユーザーから削除する役割を選択してください。

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
ja: 追加または削除する役割が全く選択されていません。いずれかを選択してください。

en: Bulk Operations
ja: 一括処理

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
ja: アクションをまとめて実行するためのチェックボックス付きで行を表示します。

en: Invoke them directly
ja: 直接呼出し

en: Use Batch API
ja: Batch API を使用

en: To execute operations
ja: 処理の実行方法

en: Display operations as
ja: 処理の表示方法

en: Dropdown selectbox with Submit button
ja: 送信ボタン付きのセレクトボックス

en: Each action as a separate button
ja: 各アクションごとに別々のボタン

en: Skip confirmation step
ja: 確認のステップをスキップ

en: Display processing result
ja: 処理結果を表示

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
ja: チェックがあれば、選択したオブジェクトの処理結果を表示します。

en: Selected operations
ja: 選択済みの処理

en: Bulk operations
ja: 一括処理

en: - Choose an operation -
ja: - 操作を選択 -

en: No row selected. Please select one or more rows.
ja: 行が選択されていません。行を選択してください。

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
ja: 処理が選択されていません。実行する処理を選択してください。

en: Performing %action on selected rows...
ja: 選択した行に対して %action を実行しています ...

en: Perform %action on @type %oid.
ja: @type の %oid に対して %action を実行。

en: Skipped %action on @type %title due to insufficient permissions.
ja: 権限が不十分なため、@type の %title に対する %action がスキップされました。

en: Performed %action on @type %title.
ja: @type の %title に対して %action を実行しました。

en: !results rows processed in about !time ms:
ja: !results 行を処理（約 !time ミリ秒）:

en: No rows were processed:
ja: 処理が行われた行はありません:

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
ja: アーギュメントを交えた処理 @operation を実行中にエラーが発生しました: @argument

en: Performed aggregate %action on @types %oids.
ja: @types の %oids に対して %action を実行しました。

en: views bulk operations
ja: Views一括処理

en: actions permissions
ja: アクション権限

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
ja: ユーザー %user による !perm の試みは、権限が不十分なためブロックされました。

en: Could not find object info for view table @table.
ja: ビューのテーブル @table に関するオブジェクトの情報が見つかりませんでした。

en: Integrates actions with the permission system.
ja: アクションと権限システムを組み合わせます。

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
ja: 「一括処理」という新しいViewsスタイルを追加することで、複数のノードを選択してそれらに処理を施すことができるようになります。

en: The value provided for %field is not a valid URL.
ja: %field で指定された値は有効なURLではありません。

en: Pass objects as arguments to a page
ja: オブジェクトをアーギュメントとしてページに渡す

en: Enter a URL that the user will be sent to.
ja: ユーザーを移動させるURLを入力してください。

en: Set parameters for %action
ja: 「 %action 」のためのパラメーターを設定する
