Views Bulk Operations (VBO) (6.x-1.11-beta1) - en to uk translation catalogue (71 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Next
uk: Наступний

en: Language
uk: Мова

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: None
uk: Немає

en: Category
uk: Категорія

en: Field
uk: Поле

en: Views
uk: Види

en: View
uk: Перегляд

en: URL
uk: URL-адреса

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Node
uk: Матеріал

en: View arguments
uk: Аргументи виду

en: Published
uk: Опубліковано

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Sticky at top of lists
uk: Прикріплено зверху списків

en: Authored by
uk: Автор

en: Code
uk: Код

en: Anonymous
uk: Анонім

en: description
uk: опис

en: Operation
uk: Дія

en: Authoring information
uk: Відомості про автора

en: Authored on
uk: Створено

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
uk: Формат: %time. Залишіть пустим щоб використати час затвердження форми.

en: Leave blank for %anonymous.
uk: Для %anonymous залиште порожнім.

en: Publishing options
uk: Опції публікації

en: Object
uk: Об'єкт

en: Display fields
uk: Показати поля

en: Delete term
uk: Видалити термін

en: Select...
uk: Вибрати...

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: Action to take
uk: Прийняти дію

en: Select
uk: Вибір

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
uk: Перелік розділених комами термінів, що описують матеріал. Наприклад: відпочинок, дайвінг, "Компанія ТзОВ.".

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Execute
uk: Виконати

en: Delete node
uk: Видалити матеріал

en: Delete comment
uk: Видалити коментар

en: Delete user
uk: Вилучити користувача

en: '@column' => value for @column
uk: '@column' => значення для @column

en: PHP script
uk: Сценарій PHP

en: Modify user roles
uk: Змінити ролі користувача

en: Add roles
uk: Додати ролі

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
uk: Оберіть одну або декілька ролей, що ви вважаєте за необхідне надати обраним користувачам.

en: Remove roles
uk: Видалити ролі

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
uk: Оберіть одну або декілька ролей, що ви вважаєте за вилучити у обраних користувачів.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
uk: Ви не вказали жодної ролі, що її потрібно додати або вилучити. Будь ласка, оберіть що-небудь.

en: Bulk Operations
uk: Пакетні операції

en: Display operations as
uk: Показувати операції у вигляді

en: Dropdown selectbox with Submit button
uk: Спадних списків вибору з кнопкою "Надіслати"

en: Each action as a separate button
uk: Окрема кнопка для кожної дії

en: Skip confirmation step
uk: Пропустити підтвердження

en: Display processing result
uk: Показувати результат обробки

en: Selected operations
uk: Вибрані операції

en: Bulk operations
uk: Пакетні операції

en: - Choose an operation -
uk: - Оберіть операцію -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
uk: Жодної операції не обрано. Будь ласка, виберіть виконувану операцію.

en: Views Bulk Operations
uk: Масові дії з видами

en: The value provided for %field is not a valid URL.
uk: Значення у полі %field э неприпустимою адресою URL.

en: - Choose a view -
uk: - Оберіть вид -

en: Select the operation to be executed.
uk: Виберіть операцію для виконання.

en: Operation arguments
uk: Аргументи дії

en: Override label
uk: Перевизначити мітку

en: You have no books.
uk: Книги відсутні.

en: Choose a parent book
uk: Оберіть батьківську книгу.

en: Show available tokens
uk: Показати всі доступні замінники

en: Line !line
uk: Рядок !line
