Views Bulk Operations (VBO) (6.x-1.11) - en to sv translation catalogue (177 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: Language
sv: Språk

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: None
sv: Ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Field
sv: Fält

en: Views
sv: Vyer

en: View
sv: Visa

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Node
sv: Nod

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Published
sv: Publicerad

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Sticky at top of lists
sv: Alltid överst i listan

en: Authored by
sv: Författad av

en: Code
sv: Kod

en: Anonymous
sv: Gäst

en: description
sv: beskrivning

en: Operation
sv: Funktion

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Authored on
sv: Författad

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
sv: Format: %time. Lämna tomt för att använda tiden då formuläret skickas.

en: Leave blank for %anonymous.
sv: Lämna detta tomt för %anonymous.

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: Object
sv: Objekt

en: Display fields
sv: Visa fält

en: Delete term
sv: Radera term

en: Select...
sv: Välj...

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Action to take
sv: Åtgärd att utföra

en: Select
sv: Välj

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
sv: En kommaseparerad lista med termer som beskriver detta innehåll. Exempelvis: skoj, hoppa fallskärm, "ett, två, tre".

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Execute
sv: Verkställ

en: Delete node
sv: Radera nod

en: Delete comment
sv: Radera kommentar

en: Delete user
sv: Radera användare

en: Modify node fields
sv: Ändra nodfält

en: '@column' => value for @column
sv: "@column" => värde för @column

en: Expected format: <pre>!sample</pre>
sv: Förväntat format: <pre>!sample</pre>

en: You must select at least one field to modify.
sv: Du måste välja åtminstone ett fält att ändra.

en: Modify profile fields
sv: Ändra profilfält

en: Execute arbitrary PHP script
sv: Utför godtyckligt PHP-skript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: Modify node taxonomy terms
sv: Ändra taxonomitermer för noder

en: The selected nodes are not associated with any vocabulary. Please select other nodes and try again.
sv: De valda noderna är inte associerade med något vokabulär. Var vänlig välj andra noder och försök igen.

en: <br />Note that this field has no effect when deleting terms.
sv: <br />Observera att detta fält inte har någon effekt vid radering av termer.

en: (new tags)
sv: (nya etiketter)

en: Add the selected terms
sv: Lägg till de valda termerna

en: Replace existing terms with selected ones
sv: Ersätt nuvarande termer med de valda

en: Replace terms within same vocabulary
sv: Ersätt termer inom samma vokabulär

en: Delete selected terms
sv: Radera valda termer

en: You did not select any term nor did you choose to replace existing terms. Please select one or more terms or choose to replace the terms.
sv: Du valde inte någon term, och du valde heller inte att ersätta nuvarande termer. Var vänlig välj en eller flera temer, eller välj att ersätta termerna.

en: Modify user roles
sv: Ändra användarroller

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Bulk Operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: Displays rows with checkmarks for bulk actions.
sv: Visar rader med kryssrutor för att köra hopsamlade funktior.

en: Invoke them directly
sv: Anropa dem direkt

en: Use Batch API
sv: Använd Batch API

en: To execute operations
sv: Funktioner som skall utföras

en: Display operations as
sv: Visa funktioner som

en: Dropdown selectbox with Submit button
sv: Rullgardinsmeny med en knapp för att skicka

en: Each action as a separate button
sv: Varje åtgärd har en separat knapp

en: Skip confirmation step
sv: Hoppa över bekräftelse

en: Display processing result
sv: Visa resultat av bearbetning

en: Check this box to let Drupal display a message with the result of processing the selected objects.
sv: Kryssa i denna ruta för att låta Drupal visa ett meddelande med resultatet av bearbetningen av de valda objekten.

en: Selected operations
sv: Valda funktioner

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: No row selected. Please select one or more rows.
sv: Ingen rad vald. Var vänlig välj en eller flera rader.

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
sv: Ingen funktion vald. Var vänlig välj en funktion som skall genomföras.

en: Performing %action on selected rows...
sv: Genomför %action på valda rader...

en: Perform %action on @type %oid.
sv: Genomför %action på @type %oid.

en: Skipped %action on @type %title due to insufficient permissions.
sv: Hoppade över %action på @type %title på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Performed %action on @type %title.
sv: Genomförde %action på @type %title.

en: !results rows processed in about !time ms:
sv: !results rader som behandlades under cirka !time ms:

en: No rows were processed:
sv: Inga rader behandlades.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod under behandling av @operation med argumenten: @arguments

en: Performed aggregate %action on @types %oids.
sv: Genomförde hopsamlad %action på @types %oids.

en: views bulk operations
sv: hopsamlade funktioner för Views

en: actions permissions
sv: rättigheter för åtgärder

en: An attempt by user %user to !perm was blocked due to insufficient permissions.
sv: Ett försök av användare %user att !perm spärrade på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Could not find object info for view table @table.
sv: Kunde inte hitta information om objekt för visningstabellen @table.

en: Actions permissions
sv: Behörigheter för åtgärder

en: Integrates actions with the permission system.
sv: Förenar åtgärder med behörighetssystemet.

en: Exposes new Views style 'Bulk Operations' for selecting multiple nodes and applying operations on them.
sv: Exponerar nya stilen Hopsamlade funktioner" i Views för att välja flera noder och applicera funktioner på dem.

en: The value provided for %field is not a valid URL.
sv: Det angivna värdet för %field är inte en giltig URL.

en: Pass objects as arguments to a page
sv: Skicka objekt som argument till en sida.

en: Enter a URL that the user will be sent to.
sv: Ange en URL som användaren kommer att skickas till.

en: The selected nodes do not have any editable fields. Please select other nodes and try again.
sv: De valda noderna har inga redigeringsbara fält. Var vänlig välj andra noder och försök igen.

en: Show PHP code area
sv: Visa område för PHP-kod

en: Select which field(s) the action form should present to the user.
sv: Välj vilka fält denna åtgärds formulär skall visa för användaren.

en: You must select at least one field to be shown to the user.
sv: Du måste välja åtminstone ett fält som skall visas för användaren.

en: Execute a VBO programmatically
sv: Utför en hopsamlad funktion programmässigt

en: - Choose a view -
sv: - Välj en vy -

en: Select the VBO to be executed.
sv: Välj den hopsamlade funktion som skall utföras.

en: Select the operation to be executed.
sv: Välj den funktion som skall utföras.

en: Operation arguments
sv: Argument för funktion

en: View exposed input
sv: Visa exponerad inmatning

en: You must choose a view to be executed.
sv: Du måste välja en vy som skall verkställas.

en: You must choose an operation to be executed.
sv: Du måste välja en funktion som skall verkställas.

en: - No operation found in this view -
sv: - Inga funktioner funna i denna vy -

en: Download archive of selected files
sv: Ladda ned arkiv med valda filer

en: Check this box to add new values to this multi-valued field, instead of overwriting existing values.
sv: Kryssa i denna ruta för att lägga till nya värden till detta fält med flera värden, istället för att skriva över nuvarande värden.

en: <h3>Using tokens</h3>
                      In text fields, you can use the following tokens:
                      <fieldset class="collapsed collapsible"><legend>Available tokens</legend>!tokens</fieldset>
sv: <h3>Användning av ersättningstecken</h3>I textfält kan du använda följande ersättningstecken: <fieldset class="collapsed collapsible"><legend>Tillgängliga ersättningstecken</legend>!tokens</fieldset>

en: Add?
sv: Lägg till?

en: Checkboxes in this column allow you to add new values to multi-valued fields, instead of overwriting existing values.
sv: Kryssrutor i denna kolumn låter dig lägga till nya värden till fält med flera värden istället för att skriva över nuvarande värden.

en: - All fields -
sv: - Alla fält -

en: Set parameters for %action
sv: Ange parametrar för %action

en: Are you sure you want to perform %action on selected rows?
sv: Är du säker på att du vill genomföra %action på valda rader?

en: If the selected action is configurable, this section will show the action's arguments form,
                             followed by a text field where a PHP script can be entered to programmatically assemble the arguments.
sv: Om den valda åtgärden är konfigureringsbar kommer denna avdelning att visa formuläret för åtgärdens argument, följt av ett textfält där ett PHP-skript kan anges för att programmässigt sammanfoga argumenten.

en: This operation is not configurable.
sv: Denna funktion kan ej konfigureras.

en: No results for view %vid.
sv: Inga resultat för vy %vid.

en: You selected the following <strong>1</strong> row: | You selected the following <strong>@count</strong> rows:
sv[0]: Du har valt följande <strong>1</strong> rad:
sv[1]: Du har valt följande <strong>@count</strong> rader:

en: VBO action form
sv: Åtgärdsformulär för VBO

en: AHAH callback to display action form on VBO action page.
sv: Återanrop via AHAH för att visa åtgärdsformulär på åtgärdssida för VBO.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>&$object</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the object once it's done modifying it. Do NOT enclose the script within a &lt;?php&gt; tag.
sv: Mata in PHP-koden som kommer att köras när denna åtgärd utförs. Du kan använda variablarna <code>&$object</code> och <code>$context</code> i din kod. Observera att det är upp till skriptet att spara objektet när förändringen är klar. Bädda INTE in skriptet inom taggen &lt;?php&gt;.

en: callback
sv: återanrop

en: Use !type object to execute a VBO programmatically
sv: Använd objekt !type för att utföra en hopsamlad funktion programmässigt

en: The chosen object will be loaded as the <code>$object</code> variable, available below.
sv: Det valda objektet kommer att laddas som variabeln <code>$object</code>, tillgänglig nedan.

en: Use <a href="@drupalqueue">Drupal Queue</a>
sv: Använd <a href="@drupalqueue">Drupals köhanterare</a>

en: Maximize Batch API performance
sv: Maximera prestanda för Batch API

en: If checked, each batch process will execute as many rows as possible within the server resource limits.
sv: Om vald, kommer varje hopsamlad process att utföra så många rader som möjlig inom serverns resursbegränsningar.

en: Hide selector dropdown
sv: Dölj rullgardinsmenyval

en: Check this box to hide the selector dropdown.
sv: Kryssa för denna ruta för att dölja rullgardinsmenyvalet.

en: Preserve selection across pages
sv: Bevara urval över alla sidor

en: Check this box to preserve item selection across multiple pages. Requires JavaScript.
sv: Kryssa för denna ruta för att bevara urval över flera sidor. Kräver JavaScript.

en: Merge single action's form with item selection view
sv: Sammanfoga enstaka åtgärders formulär med vy för val av post

en: In case only one action is selected *and* this action is configurable, display its action form along with the item selection view.
sv: Utifall att enbart en åtgärd är vald <strong>och</strong> denna åtgärd är konfigurerbar, visa dess åtgärdsformulär tillsammans med vyn för urval.

en: Override label
sv: Åsidosätt etikett

en: All (this page)
sv: Alla (den här sidan)

en: All (all pages)
sv: Alla (alla sidor)

en: Respect the view's item limit
sv: Respektera vyns begränsning

en: Enqueued %action on @types %oid.
sv: Köade %action på @types %oid.

en: Skipped %action on @type id %oid because it was not found.
sv: Hoppade över %action på @type id %oid eftersom den inte hittades.

en: Skipped %action on @type %oid because it was not found.
sv: Hoppade över %action på @type %oid eftersom den inte hittades.

en: Performed aggregate %action on !count @types.
sv: Genomförde hopsamlad %action på !count @types.

en: Performed %action on !count @types.
sv: Genomförde %action på !count @types.

en: Could not find view %vid.
sv: Kunde inte hitta vy %vid.

en: Could not find a VBO display in view %vid.
sv: Kunde inte hitta en VBO-vy i vyn %vid.

en: Could not find operation %operation in view %vid.
sv: Kunde inte hitta funktion %operation i vyn %vid.

en: View %vid was successfully modified. The following actions were added: %added.
sv: Vyn %vid modifierades utan problem. Följande åtgärder lades till: %added.

en: View %vid was modified. The following actions were added: %added. The following actions were ignored: %ignored.
sv: Vyn %vid modifierades. Följande åtgärder lades till: %added. Följande åtgärder ignorerades: %ignored.

en: View %vid was NOT modified. The following actions were ignored: %ignored.
sv: Vy %vid modifierades INTE. Följande åtgärder ignorerades: %ignored.

en: You selected the only row in this view. | You selected all <strong>@count</strong> rows in this view.
sv[0]: Du valde den enda raden i denna vy.
sv[1]: Du valde alla <strong>@count</strong> rader i denna vy.

en: VBO select handler
sv: Urvalshanterare för VBO

en: AJAX callback to update selection.
sv: Återanrop via AJAX för att uppdatera urval.

en: Move book page to new parent
sv: Flytta boksida till ny ovanliggande sida

en: Remove book page from outline
sv: Tag bort boksida från disposition

en: You have no books.
sv: Du har inga böcker.

en: Choose a parent book
sv: Välj en ovanliggande bok

en: Select the parent book page you wish to move the book page into.
sv: Välj den ovanliggande boksida som du vill flytta boksidan till.

en: Book page %node was successfully added to %book_node.
sv: Boksida %node lades till utan problem till %book_node.

en: %node was removed from outline.
sv: %node togs bort från disposition.

en: Modify content taxonomy terms
sv: Modifiera taxonomitermer för innehåll

en: The selected nodes do not have any Content Taxonomy fields. Please select other nodes and try again.
sv: De valda noderna har inga fält för Content Taxonomy. Var vänlig väl andra noder och försök igen.

en: Content Taxonomy fields
sv: Fält för Content Taxonomy

en: &lt;?php
    return value; // value for @column
    ?&gt;
sv: &lt;?php
    return value; // värde för @column
    ?&gt;

en: <h3>Using the Code widget</h3>
                      <ul>
                      <li>Will override the value specified in the Field widget.</li>
                      <li>Should include &lt;?php ?&gt; delimiters.</li>
                      <li>If in doubt, refer to <a target="_blank" href="@link_devel">devel.module</a> 'Dev load' tab on a content page to figure out the expected format.</li>
                      <li>The variables <code>$node</code> and <code>$context</code> are available to the script.</li>
                      </ul>
sv: <h3>Användning av gränssnittskomponenten för kodning</h3><ul><li>Kommer att åsidosätta värdet angivet i gränssnittskomponenten för fält.</li><li>Måste innehålla avgränsarna &lt;?php ?&gt;.</li><li>Om du är osäker, kolla på <a href="@link_devel">modulen Devels</a> flik för laddning på en innehållssida för att komma på det förväntade formatet.</li><li>Variablerna <code>$node</code> och <code>$context</code> är tillgängliga till skriptet.</li></ul>

en: This username does not exist. Please select an existing user.
sv: Detta användarnamn finns inte. Var vänlig välj en nuvarande användare.

en: Check this ON to show a textarea for each field to allow the user to write a PHP script that will populate the value of this field.
sv: Kryssa FÖR detta för att visa ett textområde till varje fält för att låta användare skriva PHP-skript som skall fylla i värdet för detta fält.

en: Show available tokens
sv: Visa tillgängliga ersättningstecken.

en: Check this ON to show tokens that are available for replacement in text fields. Only works with Token module enabled.
sv: Kryssa FÖR detta för att visa ersättningstecken som är tillgängliga för ersättning i textfält. Fungerar enbart om modulen Token är aktiverad.

en: Argument of type %type. Enter PHP script that will return a value for this argument.
                               Note that Rules expects a entire object (e.g. <code>$node</code>) rather than an id (e.g. <code>$nid</code>).
                               The variables <code>$object</code> and <code>$context</code> are available to this script.
                               Do not include &lt;?php and ?&gt; tags.
sv: Argument av typ %type. Skriv in PHP-skript som kommer returnera ett värde för detta argument. Observera att Rules förväntar sig ett fullständigt objekt (till exempel <code>$node</code> istället för ett ID (till exempel <code>$nid</code>). Variablerna <code>$object</code> och <code>$context</code> finns tillgängliga för detta skript. Ta inte med taggarna &lt;?php och ?&gt;

en: Line !line
sv: Rad !line

en: Enter PHP script that will assemble the operation arguments (and will override the arguments above).
                               These arguments should be of the form: <code>return array('argument1' => 'value1', ...);</code>
                               and they should correspond to the values returned by the action's form submit function.
                               The variables <code>&$object</code> and <code>$context</code> are available to this script.
sv: Ange ett PHP-skript som kommer att samla ihop argumenten för funktionen (och som kommer åsidosätta argumenten ovan). Dessa argument skall vara i form av: <code>return array('argument1' => 'värde1', ...);</code> och de skall motsvara till värdena som returneras av åtgärdens inskickningsfunktion. Variablerna <code>&$object</code> och <code>$context</code> finns tillgängliga för detta skript.

en: Enter PHP script that will assemble the view exposed input (if the view accepts exposed input).
                             These inputs should be of the form: <code>return array('input1' => 'value1', ...);</code>
                             and they should correspond to the query values used on the view URL when exposed filters are applied.
                             The variables <code>&$object</code> and <code>$context</code> are available to this script.
sv: Ange ett PHP-skript som kommer att samla ihop de exponerade inmatningarna för vyn (om vyn accepterar exponerade inmatningar). Dessa inmatningar skall vara i form av: <code>return array('inmatning1' => 'värde1', ...);</code> och de skall motsvara till värdena för databasfrågan som används i vyns URL när exponerade filter används. Variablerna <code>&$object</code> och <code>$context</code> finns tillgängliga för detta skript.

en: Enter PHP script that will assemble the view arguments (if the view accepts arguments).
                             These arguments should be of the form: <code>return array('value1', ...);</code>
                             and they should correspond to the arguments defined in the view.
                             The variables <code>&$object</code> and <code>$context</code> are available to this script.
sv: Ange ett PHP-skript som kommer att samla ihop argumenten för vyn (om vyn accepterar argument). Dessa argument skall vara i form av: <code>return array('värde1', ...);</code> och de skall motsvara till argumenten som definieras i vyn. Variablerna <code>&$object</code> och <code>$context</code> finns tillgängliga för detta skript.

en: Enter PHP script that will assemble the operation arguments (and will override the operation form above).
                               These arguments should be of the form: <code>return array('argument1' => 'value1', ...);</code>
                               and they should correspond to the values returned by the action's form submit function.
                               The variables <code>&$object</code> and <code>$context</code> are available to this script.
sv: Ange ett PHP-skript som kommer att samla ihop argumenten för funktionen (och som kommer åsidosätta funktionsformuläret ovan). Dessa argument skall vara i form av: <code>return array('argument1' => 'värde1', ...);</code> och de skall motsvara till värdena som returneras av åtgärdens inskickningsfunktion. Variablerna <code>&$object</code> och <code>$context</code> finns tillgängliga för detta skript.
