Views Bulk Operations (VBO) (6.x-1.12) - en to id translation catalogue (34 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Next
id: Selanjutnya

en: Language
id: Bahasa

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: None
id: Tiada

en: Category
id: Kategori

en: Field
id: Bidang

en: Views
id: View

en: View
id: Lihat

en: Vocabularies
id: Kosakata-kosakata

en: View arguments
id: Argumen view

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Sticky at top of lists
id: Lekatkan di atas daftar

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Code
id: Kode

en: Anonymous
id: Anonim

en: Operation
id: Operasi

en: Authoring information
id: Informasi penulisan

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
id: Format: %time. Kosongkan jika ingin menggunakan waktu yang sama dengan saat pengiriman.

en: Leave blank for %anonymous.
id: Kosongkan jika ingin sebagai %anonymous.

en: Publishing options
id: Opsi penerbitan

en: Delete term
id: Hapus istilah

en: Comment settings
id: Pengaturan komentar

en: Read only
id: Baca saja

en: Select
id: Pilih

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
id: Daftar terpisahkan koma untuk istilah yang menjelaskan konten ini. Misalnya: lucu, mobil balap, "PT Permai Indah".

en: Read/Write
id: Baca/Tulis

en: Language neutral
id: Bahasa apa saja

en: Delete comment
id: Hapus komentar

en: The value provided for %field is not a valid URL.
id: Nilai yang dimasukkan dalam %field bukan merupakan URL yang benar.
