Views Bulk Operations (VBO) (6.x-1.16) - en to it translation catalogue (47 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Next
it: Successivo

en: Language
it: Lingua

en: Disabled
it: Disattivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Category
it: Categoria

en: Field
it: Campo

en: Views
it: Viste

en: View
it: Visualizza

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Node
it: Nodo

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Published
it: Pubblicato

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Sticky at top of lists
it: Sempre in cima agli elenchi

en: Authored by
it: Creato da

en: Code
it: Codice

en: Anonymous
it: Anonimo

en: description
it: descrizione

en: Operation
it: Operazione

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Authored on
it: Creato il

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
it: Formato: %time. Lascia in bianco per utilizzare la data di inserimento del contenuto.

en: Leave blank for %anonymous.
it: Lasciare in bianco per %anonymous.

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Display fields
it: Visualizza campi

en: Delete term
it: Elimina termine

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Read only
it: Sola lettura

en: Select
it: Scegliere

en: A comma-separated list of terms describing this content. Example: funny, bungee jumping, "Company, Inc.".
it: Una lista di termini, separati da virgola, che ne descrivano il contenuto. Esempio: divertente,basketball,"Drupal cms".

en: Read/Write
it: Lettura/Scrittura

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Execute
it: Esegui

en: Delete comment
it: Elimina commento

en: Modify node fields
it: Modifica campi del nodo

en: '@column' => value for @column
it: '@column' => valore per @column

en: Add roles
it: Aggiungi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da assegnare agli utenti selezionati.

en: Remove roles
it: Rimuovi ruoli

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
it: Seleziona uno o più ruoli da rimuovere dagli utenti selezionati.

en: - Choose an operation -
it: - Scegli una azione -

en: The value provided for %field is not a valid URL.
it: Il valore fornito per %field non è un URL valido.

en: Clear selection
it: Pulisci la selezione

en: Read-only
it: Sola lettura

en: Select all items:
it: Seleziona tutti gli elementi:
