Views Hacks (6.x-1.0-beta1) - en to bs translation catalogue (28 entries)

en: Title
bs: Naslov

en: Body
bs: Tijelo

en: Show on every page except the listed pages.
bs: Prikaži na svakoj stranici osim na navedenim.

en: Show on only the listed pages.
bs: Prikaži samo na navedenim stranicama.

en: Pages
bs: Stranice

en: Value
bs: Vrijednost

en: Description
bs: Opis

en: Taxonomy
bs: Taksonomija

en: Weight
bs: Težina

en: Depth
bs: Dubina

en: none
bs: ništa

en: edit
bs: izmjeni

en: Active
bs: Aktivan

en: Block
bs: Blok

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
bs: Prikaži ako sljedeći PHP kod vrati <code>TRUE</code> (PHP-mod, samo za programere).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
bs: Unesite jednu stranicu po liniji kao Drupalovu putanju. Znak '*' je wildcard. Na primjer, unesite %blog za blog stranice ili %blog-wildcard za svaki lični blog. %front je naslovna stranica.

en: PHP code
bs: PHP kod

en: Permissions
bs: Dozvole

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
bs: Ukoliko je odabran PHP-mod, unesite PHP kod izmedju %php. Nepravilan kod može napraviti "probleme" sa vašom stranicom pa stoga budite oprezni.

en: No name
bs: Bez imena

en: Text to display
bs: Tekst za prikaz

en: Edit link
bs: Izmjeni link

en: exposed
bs: izložen

en: Set the breadcrumb for the term parents
bs: Postavi breadcrumb za roditelje izraza/terma

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
bs: Ako je odabrano, breadcrumb će sadržavati sve roditeljske izraze, od kojih je svaki link na ovaj view. Imajte na umu da ovo radi samo ako je samo jedan izraz primljen.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
bs: Dubina će uporediti nodove tagovane sa izrazima. Na primjer, ako imate izraz "fruit" i njegov child izraz "apple", sa dubinom od 1 (ili više) onda će filtriranje za izraz  "fruit" kao rezultat dati sve nodove koji su tagovani sa "apple" kao i nodove sa tagom "fruit". Isto tako, ukoliko je dubina negativna (-1) filtriranje za izraz "apple" će dati i nodove tagovane sa "fruit".

en: Allow multiple terms per argument
bs: Dozvoli višestruke izraze po argumentu

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
bs: Ako je odabrano, korisnici mogu unijeti višestruke argumente u formi 1+2+3. U zavisnosti od broja JOIN operacija koje će zahtjevati, AND će biti tretirano kao OR sa ovim argumentom.
