Views Hacks (6.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (16 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Pages
id: Halaman

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Keterangan

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: Weight
id: Urutan

en: none
id: tidak ada

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
id: Tampilkan jika kode PHP berikut menghasilkan <code>TRUE</code> (mode-PHP, hanya untuk yang mengerti).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Permissions
id: Hak akses

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.
