Views Hacks (6.x-1.0-beta2) - en to id translation catalogue (28 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Taxonomy
id: Taksonomi

en: None
id: Tiada

en: Weight
id: Bobot

en: Depth
id: Kedalaman

en: none
id: tidak ada

en: (none)
id: (tidak ada)

en: Views
id: View

en: Path
id: Jalur

en: Region
id: Wilayah

en: Theme
id: Tema

en: Active
id: Aktif

en: Block
id: Blok

en: Module
id: Modul

en: Cache
id: Tembolokan

en: Block ID
id: ID blok

en: Permissions
id: Kewenangan

en: Plugins
id: Plugin

en: No name
id: Tanpa nama

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: - Any -
id: - Apa saja -

en: exposed
id: terekspos

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
id: Kedalaman akan cocok dengan node yang diberi tag dengan istilah dalam hierarki. Misalnya, jika Anda memiliki istilah "buah" dan istilah anak "apel", dengan kedalaman 1 (atau lebih tinggi) maka penyaringan untuk istilah "buah" akan mendapatkan node yang ditandai dengan "apel" dan juga "buah". Jika negatif, sebaliknya adalah benar; Mencari "apel" juga akan mengambil node yang ditandai dengan "buah" jika kedalamannya adalah -1 (atau lebih rendah).

en: Hide if empty
id: Sembunyikan jika kosong
