Views Hacks (6.x-1.0-beta2) - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Value
ja: 値

en: Description
ja: 説明

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Weight
ja: ウェイト

en: Depth
ja: 深さ

en: none
ja: なし

en: edit
ja: 編集

en: Views
ja: ビュー

en: Path
ja: パス

en: Region
ja: リージョン

en: Theme
ja: テーマ

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Module
ja: モジュール

en: Throttle
ja: スロットル

en: Cache
ja: キャッシュ

en: PHP code
ja: PHPコード

en: Block ID
ja: ブロックID

en: Permissions
ja: 権限

en: Plugins
ja: プラグイン

en: No name
ja: 名前なし

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Edit link
ja: 編集リンク

en: - Any -
ja: - すべて -

en: exposed
ja: 表示

en: Set the breadcrumb for the term parents
ja: 親タームのパンくずを表示

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ja: このオプションを有効にすると、パンくずにはすべての親タームが含まれ、それぞれがこのビューへリンクされます。ただひとつのタームが与えられている場合にだけ動作することに注意してください。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: Allow multiple terms per argument
ja: ひとつの引数に複数のタームを指定可能

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ja: このオプションを有効にすると、「1+2+3」といった書式で複数の引数を入力することができます。多くの JOIN 句が必要となるため、この引数の AND は OR として扱われます。

en: Hide if empty
ja: 空の場合は非表示

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ja: Drupal のタクソノミータームパスをパンくずリンクの作成に使用
