Views Hacks (6.x-1.0-beta2) - en to da translation catalogue (36 entries)

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Pages
da: Sider

en: Value
da: Værdi

en: Description
da: Beskrivelse

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Weight
da: Vægt

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: edit
da: redigér

en: (none)
da: (ingen)

en: Path
da: Sti

en: Theme
da: Tema

en: Active
da: Aktiv

en: Block
da: Blok

en: Module
da: Modul

en: PHP code
da: PHP kode

en: Block ID
da: Blok ID

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Plugins
da: Udvidelsesmoduler

en: No name
da: Intet navn

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Edit link
da: Redigér-link

en: - Any -
da: - Enhver -

en: exposed
da: blotlagt

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Allow multiple terms per argument
da: Tillad flere termer pr. argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3. På grund af det nødvendige antal JOINs bliver AND behandlet som OR med dette argument.

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: - Default -
da: - Standard -
