Views Popup (6.x-2.9) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Field
fr: Champ

en: Views
fr: Vues

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: Separator
fr: Séparateur

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Sortable
fr: Classable

en: List type
fr: Type de liste

en: Both
fr: Les deux

en: Alignment
fr: Alignement

en: Grid
fr: Grille

en: Hide
fr: Masquer

en: Ordered list
fr: Liste ordonnée

en: Unordered list
fr: Liste non ordonnée

en: Column
fr: Colonne

en: Default sort
fr: Tri par défaut

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: milliseconds
fr: millisecondes

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fr: L'alignement horizontal place les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers la droite. L'alignement vertical positionne les éléments depuis le coin supérieur gauche et en allant vers le bas.

en: CSS Class
fr: Classe CSS

en: Fill up single line
fr: Remplir une ligne

en: If you disable this option a grid with only one row will have the amount of items as tds. If you disable it this can cause problems with your css.
fr: Si vous désactivez cette option une grille avec une seule ligne aura le nombre d'éléments en "td". Si vous la désactivez, ceci peut poser des problèmes avec votre CSS.
