Views Slideshow JCarousel Thumbs (6.x-1.0) - en to fr translation catalogue (44 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: None
fr: Aucun(e)

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Top
fr: Haut

en: Views
fr: Vues

en: Teaser
fr: Accroche

en: Bottom
fr: Bas

en: Random
fr: Au hasard

en: Full
fr: Complet

en: Controls
fr: Contrôles

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Effect
fr: Effet

en: Speed
fr: Vitesse

en: Hover
fr: Survol

en: of
fr: sur

en: Click
fr: Clic

en: Thumbnail hover
fr: Survol des miniatures

en: Mouse hover
fr: Survol de la souris

en: HoverIntent module
fr: Module HoverIntent

en: Timer delay
fr: Délai du minuteur

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
fr: Durée de chaque transition en millisecondes. Exclusivement des nombres !

en: This option controls the order items are displayed. The default setting, False, uses the views ordering. True will cause the images to display in a random order.
fr: Cette option contrôle l'ordre d'affichage des éléments. Le réglage par défaut, Faux, utilise le tri de la View. Vrai entrainera un affichage aléatoire des images.

en: Pause when hovering on the slideshow image.
fr: Mettre en pause au survol d'une image du diaporama.

en: The transition effect that will be used to change between images. Not all options below may be relevant depending on the effect.
fr: L'effet de transition utilisé entre les images. Certaines des options ci-dessous peuvent ne pas être pertinentes, selon l'effet choisi.

en: The sync option controls whether the slide transitions occur simultaneously. The default is yes which means that the current slide transitions out as the next slide transitions in. By setting the sync option to no you can get some interesting twists on your transitions.
fr: L'option sync contrôle si les transitions entre les diapositives ont lieu simultanément. La valeur par défaut est "oui" indiquant que la diapositive courante disparait au moment où la diapositive suivante apparaît. En changeant cette valeur à "non" vous pouvez obtenir des effets intéressants pour vos transitions.

en: !setting must be numeric!
fr: !setting doit être numérique !

en: Initial slide delay offset
fr: Décalage du délai de la diapositive initiale

en: Add other jQuery cycle options one per line.  Ex. height: 350  !url
fr: Ajouter des options jQuery cycle supplémentaires (une par ligne). Par exemple, height: 350 !url

en: Internet Explorer Options
fr: Options pour Internet Explorer

en: ClearType Background
fr: Arrière-plan ClearType

en: Scroll
fr: Défilement

en: Advanced Help module
fr: module Advanced Help

en: Pause On Click
fr: Faire une pause au clic

en: Pause when the slide is clicked.
fr: Faire une pause au clic sur une diapositive.

en: Choose the fields that will appear in the main slide.
fr: Choisissez les champs qui apparaitront dans la fenêtre principale.

en: Make the slide window height fit the largest slide
fr: Adapter la hauteur de la fenêtre du diaporama à la plus grande des diapositives

en: If this is set to no then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
fr: Si vous désactivez cette option et que les diapositives sont de taille différentes, la hauteur de la zone des diapositives changera au changement de diapositive.

en: End slideshow after last slide
fr: Stoppe le diaporama après la dernière diapositive

en: If you select yes the slideshow will end when it gets to the last slide.
fr: Si vous sélectionné "oui", le diaporama sera stoppé en arrivant à la dernière diapositive.
