Views System (6.x-2.1) - en to nl translation catalogue (35 entries)

en: Description
nl: Beschrijving

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: On
nl: Aan

en: Version
nl: Versie

en: Weight
nl: Gewicht

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Core
nl: Kern

en: Views
nl: Overzichten

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: Theme
nl: Thema

en: Screenshot for %theme theme
nl: Schermafdruk van het thema %thema

en: Configure
nl: Instellen

en: Files
nl: Bestanden

en: Off
nl: Uit

en: Throttle
nl: Afknijpen (Throttle)

en: %time ago
nl: %time geleden

en: System
nl: Systeem

en: Owner
nl: Eigenaar

en: Display name
nl: Naam voor weergave

en: Engine
nl: Machine

en: Screenshot
nl: Schermafdruk

en: Package
nl: Pakket

en: Regions
nl: Gebieden

en: Display format
nl: Weergaveformaat

en: Drupal core
nl: Drupal-kern

en: Depends on
nl: Afhankelijk van

en: Dependencies
nl: Afhankelijkheden

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
nl: Het pad van het primaire bestand van dit item, relatief ten opzicht van de Drupal-installatiemap. Bijv.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
nl: De naam van het item. Bijv.: node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
nl: Het itemtype. Bijvoorbeeld module, theme, of theme_engine

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
nl: Boolean die aangeeft of dit item wel of niet is ingeschakeld.

en: Schema version
nl: Schemaversie

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
nl: Het database-schemaversienummer van de module. -1 als de module niet is geïnstalleerd (de tabellen bestaan niet); 0 of de hoogste N van de  hook_update_N-functie van de module die ofwel doorlopen is of bestond toen de module voor het eerst werd geïnstalleerd.
