Views tablesorter (6.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Field
it: Campo

en: Views
it: Viste

en: Separator
it: Separatore

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Default order
it: Ordine predefinito

en: Column
it: Colonna

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)
