Views Tracker (6.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Type
it: Tipo

en: Name
it: Nome

en: Published
it: Pubblicato

en: Updated date
it: Data modifica

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: The node ID of the node.
it: L'ID del nodo.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di nodo (per esempio "articolo del blog", "messaggio forum", "storia", ecc).

en: Whether or not the node is published.
it: Indica se il nodo è pubblicato o no.

en: Performance and scalability
it: Performance e scalabilità

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: Il node ID del nodo che un utente ha creato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
it: Lo user ID di un utente che ha alterato il nodo (che lo ha creato o commentato).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato o commentato. Devi usare un argomento o filtrare in base all'UID o otterrai risultati ingannevoli usando questo campo.
