Views tree (6.x-1.0) - en to nl translation catalogue (12 entries)

en: Views
nl: Overzichten

en: <None>
nl: - Geen -

en: On Click
nl: Op klik

en: On Mouseover
nl: Op mouseover

en: Tree (Adjacency model)
nl: Boom (Aangrenzend model)

en: Display the results as a nested tree
nl: Geef de resultaten weer als een geneste boom

en: Whether to use an ordered or unordered list for the retrieved items. Most use cases will prefer Unordered.
nl: Bepaal of er een geordende of ongeordende lijst van opgehaalde items getoond moet worden. Veelal zal het gaan om een ongeordende lijst.

en: Main field
nl: Hoofdveld

en: Select the field with the unique identifier for each record.
nl: Selecteer het veld dat de unieke id voor elk record bevat.

en: Parent field
nl: Bovenliggend veld

en: Select the field that contains the unique identifier of the record's parent.
nl: Selecteer het veld dat de unieke id bevat van het bovenliggende record.

en: A Views style plugin to display a tree of elements using the adjacency model.
nl: Een Views style plugin om een boomstructuur van elementen weer te geven volgens het aangrenzende model.
