Views Watchdog (6.x-2.1) - en to fr translation catalogue (53 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Link
fr: Lien

en: Views
fr: Vues

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: User
fr: Utilisateur

en: Error
fr: Erreur

en: Hostname
fr: Nom d'hôte

en: Location
fr: Emplacement

en: Severity
fr: Importance

en: Warning
fr: Avertissement

en: Referrer
fr: Référent

en: Notice
fr: Information

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: Title only
fr: Titre seulement

en: Display type
fr: Type d'affichage

en: This will override any other link you have set.
fr: Ceci supplantera tout autre lien que vous avez défini.

en: Use default RSS settings
fr: Utiliser les paramètres RSS par défaut

en: File doesn't exist.
fr: Le fichier n'existe pas

en: Emergency
fr: Urgence

en: Alert
fr: Alerte

en: Critical
fr: Critique

en: Link to view the result of the event.
fr: Le lien affichant le résultat de l'événement.

en: URL of the origin of the event.
fr: L'URL d'origine de l'événement.

en: URL of referring page.
fr: URL de la page référante.

en: Hostname of the user who triggered the event.
fr: Nom d'hôte de l'utilisateur qui a déclenché l'événement.

en: Unix timestamp of when event occurred.
fr: Horodateur UNIX auquel la lecture s'est produite.

en: System is unusable.
fr: Le système est inutilisable.

en: Action must be taken immediately.
fr: Une action doit être prise immédiatement.

en: Critical conditions.
fr: Conditions critiques.

en: Error conditions.
fr: Conditions d'erreur

en: Warning conditions.
fr: Conditions d'alerte.

en: Normal but significant condition.
fr: Normal mais condition significative.

en: Informational messages.
fr: Messages d'information.

en: Debug-level messages.
fr: Messages de débogage.

en: Watchdog entry
fr: Entrée du watchdog

en: Watchdog entries are a list of recorded system events.
fr: Les entrées du watchdog sont une liste d'évènements système enregistrés.

en: The watchdog ID of the watchdog entry.
fr: L'identifiant de l'entrée du watchdog.

en: The uid of the user who triggered the event.
fr: L'uid de l'utilisateur qui a déclenché l'événement.

en: Type of log message.
fr: Type de message de log.

en: Text of log message.
fr: Texte du message de log.

en: The severity level of the event.
fr: Le niveau de sévérité de l'événement.

en: Display the watchdog entry.
fr: Afficher l'entrée du watchdog.

en: Watchdog table
fr: Table du watchdog

en: Displays watchdog entries as highlighted rows in a table.
fr: Affiche les entrées du watchdog comme des lignes surlignées dans une table.

en: Link this field to its message
fr: Lier ce champ à son message

en: Display severity level as icon
fr: Afficher le niveau de sévérité sous forme d'icône

en: The path to the image file you would like to use as icon.
fr: Le chemin des fichier image que vous désirez utiliser comme icônes.

en: The title includes the severity level and system event type.
fr: Le titre comprend le niveau de sévérité et le type d'événement système.

en: Title plus message
fr: Titre plus message

en: Alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens. Replacement patterns: [type], [severity], [hostname]
fr: Modifie la sortie de ce champ en spécifiant une chaîne de texte avec des jetons de remplacement ("token"). Modèles de remplacement : [type], [severity], [hostname]

en: Add CSS classes to each table row based on severity level.
fr: Ajouter des classes CSS à chaque ligne du tableau en fonction du niveau de sévérité.

en: CSS class name must be alphanumeric or dashes only.
fr: Le nom d'une classe CSS ne peut contenir que des caractères alphanumériques ou des tirets.

en: Allows to create customized lists (pages, blocks, feeds) of watchdog entries.
fr: Permet de créer des listes personnalisées (pages, blocks, flux) d'entrées du watchdog.
