Views Watchdog (6.x-3.3) - en to id translation catalogue (31 entries)

en: Title
id: Judul

en: Type
id: Jenis

en: Message
id: Pesan

en: Link
id: Tautan

en: Views
id: View

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Error
id: Kesalahan

en: Hostname
id: Nama host

en: Location
id: Lokasi

en: Severity
id: Keparahan

en: Warning
id: Peringatan

en: Referrer
id: Dirujuk oleh

en: Notice
id: Peringatan

en: Variables
id: Variabel

en: sort by @s
id: urutkan berdasarkan @s

en: Serialized array of variables that match the message string and that is passed into the t() function.
id: Array berseri atas variabel yang sesuai dengn string pesan dan yang dikirim ke fungsi t().

en: Title only
id: Judul saja

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: This will override any other link you have set.
id: Ini akan membatalkan tautan lain yang telah Anda tetapkan.

en: Use default RSS settings
id: Gunakan pengaturan RSS bawaan

en: Emergency
id: Darurat

en: Alert
id: Peringatan

en: Critical
id: Kritis

en: Link to view the result of the event.
id: Link ke tampilan hasil kejadian.

en: URL of the origin of the event.
id: URL asal kejadian.

en: URL of referring page.
id: URL halaman yang merujuknya.

en: Hostname of the user who triggered the event.
id: Nama host pengunjung yang memicu kejadian.

en: Unix timestamp of when event occurred.
id: Waktu kejadian dalam unix timestamp.

en: Unique watchdog event ID.
id: ID peristiwa watchdog yang unik.

en: The severity level of the event; ranges from 0 (Emergency) to 7 (Debug).
id: Tingkat keparahan kejadian; berkisar antara 0 (Darurat) hingga 7 (Debug).
