Views XML Backend (6.x-1.0-alpha1) - en to lv translation catalogue (30 entries)

en: Views
lv: Skati

en: Text
lv: Teksts

en: Separator
lv: Atdalītājs

en: Contains
lv: Satur

en: Does not contain
lv: Nesatur

en: Is equal to
lv: Ir vienāds ar

en: Is not equal to
lv: Nav vienāds ar

en: List type
lv: Saraksta veids

en: empty
lv: tukšs

en: contains
lv: satur

en: Ordered list
lv: Sakārtots saraksts

en: Unordered list
lv: Nesakārtots saraksts

en: Starts with
lv: Sākas ar

en: Is empty (NULL)
lv: Tukšs (NULL)

en: not empty
lv: nav tukšs

en: Ends with
lv: Beidzas ar

en: Numeric
lv: Ciparisks

en: Contains any word
lv: Satur jebkuru norādīto vārdu

en: has word
lv: satur norādīto vārdu

en: Contains all words
lv: Satur visus norādītos vārdus

en: has all
lv: ir viss

en: begins
lv: sākas

en: ends
lv: beidzas

en: Does not start with
lv: Nesākas ar

en: Does not end with
lv: Nebeidzas ar

en: Length is shorter than
lv: Garums ir mazāks kā

en: shorter than
lv: īsāks kā

en: Length is longer than
lv: Garums ir lielāks par

en: longer than
lv: garāks kā

en: Is not empty (NOT NULL)
lv: Nav tukšs (NAV NULL)
