Views carousel (6.x-1.0) - en to ru translation catalogue (24 entries)

en: Disabled
ru: Отключено

en: Views
ru: Представление

en: Visibility
ru: Видимость

en: Both
ru: Оба

en: Last
ru: Последний

en: First
ru: Первый

en: Circular
ru: Круговой

en: Skin
ru: Обложка

en: custom
ru: дополнительный

en: Display rows in a Carousel via jCarousel.
ru: Отобразить строки в карусели с помощью jCarousel.

en: The number of items to scroll by
ru: Количество элементов для прокрутки

en: If set, the width/height of the items will be calculated and set depending on the width/height of the clipping, so that exactly that number of items will be visible.
ru: Если установлено, ширина/высота элементов будет высчитываться и зависеть от ширины/высоты подрезки так, что именно это количество элементов будет видно.

en: Wrap content
ru: Обёртка содержимого

en: Display carousel vertically. Default is horizontal.
ru: Отобразить карусель вертикально. По умолчанию горизонтально.

en: First item to start on
ru: Первый стартовый элемент

en: Speed of animation
ru: Скорость анимации

en: This value can be "fast", "slow", or a time in milliseconds. A value of 0 disables the animation.
ru: Значение может быть "fast", "slow" или временем в миллисекундах. Значение "0" отключает анимацию.

en: Name of easing effect
ru: Имя ослабления эффекта

en: See list of options in the <a href="http://docs.jquery.com/effects/animate">jQuery Documentations</a>
ru: Смотрите список опций в <a href="http://docs.jquery.com/effects/animate">документации jQuery</a>

en: Auto scrolling
ru: Автопрокрутка

en: A value in seconds to specify how often to automatically scroll. Default of 0 disables this feature.
ru: Значение в секундах для определения частоты автоматической прокрутки. По умолчанию "0" отключает эту возможность.

en: Auto Pause
ru: Автопауза

en: When auto scrolling is enabled selecting this will cause the carousel to pause when the user mouses over an item or stop when the user clicks an arrow to manually scroll.
ru: Если автопрокрутка включена, карусель все равно ставится на паузу, когда курсор наводится на элемент или останавливается, когда пользователь щелкает по стрелке для ручной прокрутки.

en: Provide Views Style plugin for jCarousel.
ru: Предоставляет плагин Views Style для jCarousel.
