Vocabulary Index (6.x-2.1) - en to ru translation catalogue (51 entries)

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: Enabled
ru: Включено

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Settings
ru: Настройки

en: View
ru: Просмотр

en: Path
ru: Путь

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Caching
ru: Кэширование

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Tree
ru: Дерево

en: Blocks
ru: Блоки

en: Browsable
ru: Просматриваемый

en: Cache lifetime
ru: Время жизни кэша

en: Flat
ru: Плоский

en: view vocabulary index pages
ru: смотреть страницы указателя словаря

en: Create index pages for vocabularies.
ru: Создать индексные страницы для словарей.

en: General settings.
ru: Общие настройки.

en: Configuration step not completed.
ru: Ход конфигурации не завершён.

en: Alphabetical
ru: По алфавиту

en: Character transliteration
ru: Транслитерация знаков

en: Terms per page
ru: Терминов на страницу

en: The amount of terms to display per page for browsable and alphabetical views. Use 0 to disable paging.
ru: Количество терминов для отображения постранично для Просматриваемого и Алфавитного видов. Используйте 0 для отключения разбиения на страницы.

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: %element_title may only contain numbers.
ru: %element_title может содержать только цифры.

en: Paths may not contain a percentage sign.
ru: Пути не должны содержать знака процента.

en: Path is already used by a menu link.
ru: Путь уже используется ссылкой меню.

en: Path is already used as an alias.
ru: Путь уже используется в качестве синонима.

en: Currently located at !location.
ru: В настоящее время расположено в !location.

en: There is no index page set for this vocabulary.
ru: Для этого словаря страница не указана.

en: Node counts
ru: Количество материалов

en: There are currently no terms in this vocabulary.
ru: В настоящее время в этом словаре нет терминов.

en: You may want to execute the following steps to configure Vocabulary Index.
ru: Вы можете выполнить следующие шаги для конфигурирования указателя словаря.

en: Set up <a href="!permissions">permissions</a>.
ru: Установить <a href="%21permissions">разрешения</a>.

en: Create <a href="!index_pages">index pages</a>.
ru: Создать <a href="%21index_pages">страницы указатели</a>.

en: Create <a href="!index_blocks">index blocks</a>.
ru: Создать <a href="%21index_blocks">блоки указатели</a>.

en: Example screenshot of a tree view.
ru: Пример скриншота просмотра дерева.

en: Character transliteration groups terms by the <a href="!wiki_latin_alphabet">modern Latin</a> equivalent of their first letter for the alphabetical view. This way terms like <em>Ångström</em> and <em>Ampère</em> will both be grouped under the letter A, for instance. If you would like to modify the <a href="!default_file">default transliteration file</a>, copy the file to <em>i18n-ascii-custom.txt</em> and use this file instead to override the values from i18n-ascii.txt or to add new values.
ru: Транслитерация знаков группирует термины по эквиваленту первой букве в <a href="!wiki_latin_alphabet">современной Латинице</a>, при алфавитном отображении. Поэтому, термины типа <em>Ångström</em> и <em>Ampère</em> будут сгруппированы по букве А, например. Если вы желаете изменить <a href="!default_file">файл транслитерации по умолчанию</a>, скопируйте его с названием <em>i18n-ascii-custom.txt</em> и используйте этот файл изменения существующих значений или добавления новых.

en: Other contributed modules
ru: Другие дополнительные модули

en: administer vocabulary index
ru: управлять указателем словаря

en: Vocabulary Index has been enabled. Please proceed to <a href="!settings">the settings page</a> and <a href="!permissions">set up the permissions</a> to get started.
ru: Vocabulary Index активирован. Пожалуйста, для начала проследуйте на <a href="!settings">страницу настроек</a> и <a href="!permissions">установите разрешения</a>.

en: You haven't yet got any vocabularies to enable an index for; you may create them at <a href="!link">the Taxonomy page</a>.
ru: У вас еще нет ни одного словаря чтобы включить указатель; вы можете создать их на <a href="!link">странице Таксономии</a>.

en: Easily browse through taxonomy. Display vocabularies like trees, a directory index or sort their terms alphabetically.
ru: Простейший обзор таксономии. Отображает словари на подобие структуры "дерево", начальные директории или сортирует их термины по алфавиту.

en: Create index blocks for vocabularies.
ru: Создать индексные блоки для словарей.

en: The table in which the settings for Vocabulary Index are stored.
ru: Таблица, в которой хранятся настройки Vocabulary Index.

en: The VID associated with this index.
ru: VID связанный с этим указателем.

en: The path to a Vocabulary Index page.
ru: Путь к странице указателя Словаря.

en: The view, a tree or a flat list for instance.
ru: Просматривать как дерево или плоский список для примера.

en: Whether to count nodes per term.
ru: Считать количество материалов для термина.

en: Index page or index block.
ru: Индексная страница или индексный блок.

en: Indicates whether this index is enabled or not.
ru: Показывает, включен этот индекс или нет.
