Vote Up/Down (6.x-3.2) - en to fr translation catalogue (39 entries)

en: Comments
fr: Commentaires

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Default
fr: Par défaut

en: User
fr: Utilisateur

en: Node
fr: Nœud

en: Node types
fr: Types de nœuds

en: Term
fr: Terme

en: Vote
fr: Voter

en: Nodes
fr: Nœuds

en: Terms
fr: Termes

en: General
fr: Général

en: !time ago
fr: Il y a !time

en: Plain
fr: Brut

en: Reset vote
fr: Réinitialiser le vote

en: Voting API tag
fr: Étiquette d'API de vote

en: Since Vote Up/Down uses Voting API, all votes will be tagged with this term. (default: vote)<br />This tag is useful is you have deployed various modules that use Voting API. It should always be a unique value. Usually, there is NO need to change this.
fr: Depuis que Vote Up/Down utilise Voting API, tous les votes seront étiquettés avec ce terme. (par défaut : vote)<br />Cette étiquette est utilisé si vous déployez plusieurs modules utilisant Voting API. La valeur de l'étiquette doit toujours être unique. Habituellement, il n'est PAS nécessaire de modifier ceci.

en: access vote up/down statistics
fr: accéder aux statistiques de vote up/down

en: administer vote up/down
fr: administrer vote up/down

en: Widget display
fr: Affichage du widget

en: Comment widget
fr: Widget de commentaire

en: Oops! There was an error in submitting your vote!
fr: Oups ! Il y a eu une erreur lors de la soumission de votre vote !

en: Provides a configurable up/down voting widget for other modules to use.
fr: Fournit un widget de vote pour/contre configurable pour utilisation par d'autres modules.

en: Message on denied permission
fr: Message lors d'une permission refusée

en: When this flag is active, a modal window will be shown to the end user instead of avoid showing the voting links
fr: Lorsque ce drapeau est actif, une fenêtre modale sera montrée à l'utilisateur final au lieu d'éviter d'afficher les liens de vote

en: You are not allowed to vote.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à voter.

en: Votes display
fr: Affichage des votes

en: Votes reset
fr: Réinitialisation des votes

en: Reset your vote
fr: Réinitialiser votre vote

en: Vote up!
fr: Voter pour !

en: Alternate
fr: Alterner

en: Vote down!
fr: Voter contre  !

en: Positives
fr: Positifs

en: The sum of all positive votes for a content.
fr: La somme des votes positifs pour un contenu.

en: Negatives
fr: Négatifs

en: The sum of all negative votes for a content.
fr: La somme des votes négatifs pour un contenu.

en: Append to the comment content.
fr: Ajouter au commentaire du contenu.

en: (reset)
fr: (réinitialiser)

en: You voted &lsquo;up&rsquo;
fr: Vous avez voté &lsquo;pour&rsquo;

en: You voted &lsquo;down&rsquo;
fr: Vous avez voté &lsquo;contre&rsquo;
