Voting API (6.x-2.3) - en to sv translation catalogue (71 entries)

en: Value
sv: Värde

en: Tag
sv: Etikett

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: User
sv: Användare

en: Points
sv: Poäng

en: Voting
sv: Röstning

en: Never
sv: Aldrig

en: Percent
sv: Procent

en: Appearance
sv: Utseende

en: Number of votes
sv: Antal röster

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Votes
sv: Röster

en: Function
sv: Funktion

en: comments
sv: kommentarer

en: Immediately
sv: Direkt

en: Do it!
sv: Gör det!

en: users
sv: användare

en: Global settings for the Voting API.
sv: Globala inställningar för Voting API.

en: Vote tallying
sv: Ihopräkning av röster

en: On high-traffic sites, administrators can use this setting to postpone the calculation of vote results.
sv: På högtrafikerade sidor kan administratörerna använda denna inställningen för att skjuta på kalkyleringen av röstresultat.

en: Tally results whenever a vote is cast
sv: Räkna ihop resultat när rösten läggs

en: Tally results at cron-time
sv: Räkna ihop resultat vid schemalagda aktiviteter

en: administer voting api
sv: administrera voting api

en: Provides a shared voting API for other modules.
sv: Tillhandahåller ett delat API för röstning åt andra moduler.

en: nodes
sv: noder

en: Current user
sv: Nuvarande användare

en: Vote tag
sv: Etikett för röst

en: Value type
sv: Typ av värde

en: Standard deviation
sv: Förvald avvikelse

en: Anonymous vote rollover
sv: Anonym röstupprepning

en: The amount of time that must pass before two anonymous votes from the same computer are considered unique. Setting this to 'never' will eliminate most double-voting, but will make it impossible for multiple anonymous on the same computer (like internet cafe customers) from casting votes.
sv: Den tid som måste passera innan två anonyma röster från samma dator behandlas som unika. Att sätta detta till "aldrig" eliminerar de flesta dubbelrösterna, men kommer göra det omöjligt för flera anonyma på samma dator (som på internetcaféer) att lägga röster.

en: Do not tally results automatically: I am using a module that manages its own vote results.
sv: Räkna inte ihop resultat automatiskt: Jag använder en modul som hanterar egna röstresultat.

en: Which node types should receive votes?
sv: Vilka typer av noder skall ta emot röster?

en: What type of votes should be generated?
sv: Vilken typ av röster skall genereras?

en: Fivestar style
sv: Fivestar

en: Digg style
sv: Digg

en: Reddit style
sv: Reddit

en: Delete existing votes before generating new ones.
sv: Ta bort existerande röster innan nya genereras.

en: Normal vote
sv: Vanlig röst

en: The default tag for votes on content. If multiple votes with different tags are being cast on a piece of content, consider casting a "summary" vote with this tag as well.
sv: Förvald etikett för röster på innehåll. Överväg att lägga till "totalt antal" röster med denna etikett om flera röster med olika etiketter är lagda på ett givet innehåll.

en: Votes in a specific range. Values are stored in a 1-100 range, but can be represented as any scale when shown to the user.
sv: Röster i ett visst intervall. Värdena lagras i intervallet 1-100, men kan framställas som vilken skala som helst när den visas för användaren.

en: Votes that contribute points/tokens/karma towards a total. May be positive or negative.
sv: Röster som bidrar poäng/symboler/karma mot ett sammanlagt resultat. Kan vara positiv eller negativ.

en: The number of votes cast for a given piece of content.
sv: Antalet röster lagda för ett givet innehåll.

en: Average vote
sv: Genomsnittlig röst

en: The average vote cast on a given piece of content.
sv: Genomsnittlig röst lagd för ett givet innehåll.

en: Total score
sv: Sammanlagt resultat

en: The sum of all votes for a given piece of content.
sv: Summan av alla röster för ett givet innehåll.

en: Generate votes
sv: Generera röster

en: Generate a given number of votes on site content. Optionally delete existing votes.
sv: Generera en given mängd röster på webbplatsens innehåll. Alternativt ta bort existerande röster.

en: Vote results
sv: Röstresultat

en: The value of an individual cast vote.
sv: Värdet av en indviduellt lagd röst.

en: The nature of the vote being cast (points, percentage, etc).
sv: Karaktären av den lagda rösten (poäng, procent med mera).

en: An optional tag to group multi-criteria votes.
sv: En valfri etikett som grupperar röster med flera kriterier.

en: The user who cast the vote.
sv: Användaren som lade rösten.

en: Individual voter
sv: Enskilda röstare

en: Restrict votes to those cast by the current user.
sv: Begränsa röster till dem som är lagda av den nuvarande användaren.

en: The IP address of the user who cast the vote.
sv: IP-addressen till den användaren som lade rösten.

en: The time the vote was cast.
sv: Tiden då rösten lades.

en: The nature of the results in question (points, percentage, etc).
sv: Karaktären av resultatet i frågan (poäng, procent med mera).

en: An optional tag to group multi-criteria results.
sv: En valfri etikett som grupperar resultat med flera kriterier.

en: The aggregate function used to calculate the result.
sv: Den hopsamlande funktionen som används för att kalkylera resultatet.

en: The time the results were calculated.
sv: Tiden då resultaten kalkylerades.

en: Display %display defines a VotingAPI vote relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
sv: Visningen %display definierar en relation för röster med Voting API, men begränsar inte data för relationen. Detta kan resultera i dubbla inlägg i den slutliga vyn.

en: Display %display defines a VotingAPI results relationship, but does not restrict the relationship data. This may result in duplicate entries in the resulting view.
sv: Visningen %display definierar en relation för resultat med Voting API, men begränsar inte data för relationen. Detta kan resultera i dubbla inlägg i den slutliga vyn.

en: Default appearance
sv: Standardvisning

en: No filtering
sv: Ingen filtrering

en: Data filters
sv: Datafiltrering

en: For each piece of content, many pieces of voting data may be saved. Use these options to specify exactly which types should be available via this relationship. <strong>Warning!</strong> Leaving any of these filters empty may result in multiple copies of each piece of content being displayed in listings.
sv: För varje del av innehåll kan många delar röstdata sparas. Använd dessa alternativ för att specificera exakt vilka typer som skall vara tillgängliga via denna relationen. <strong>Varning!</strong> Att lämna något av dessa fält tomma kan resultera i att flera kopior av samma del innehåll visas i listor.

en:  -Other-
sv:  -Annan-

en: Aggregation function
sv: Funktion för hopsamling

en: Restrict to current user
sv: Begränsa till nuvarande användare
