Waffles (6.x-1.3) - en to id translation catalogue (38 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Prefix
id: Awalan

en: Suffix
id: Akhiran

en: Username
id: Nama pengguna

en: Read more
id: Selengkapnya

en: footer
id: catatan kaki

en: Comments
id: Komentar

en: not verified
id: Belum diperiksa

en: Links
id: Tautan-tautan

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Default
id: Bawaan

en: Posted by
id: Dikirim oleh

en: Posted
id: Dikirim

en:  by
id:  oleh

en: Taxonomy terms
id: Istilah taksonomi

en: Custom
id: Tersuai

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Link text
id: Teks tautan

en: Read the rest of this posting.
id: Baca keseluruhan

en: 1 comment
id: 1 komentar

en: @count comments
id: @count komentar

en: Jump to the first comment of this posting.
id: Pindah ke komentar pertama artikel ini.

en: 1 new comment
id: 1 komentar baru

en: @count new comments
id: @count komentar baru

en: Jump to the first new comment of this posting.
id: Pindah ke komentar pertama yang baru pada artikel ini.

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Add a new comment to this page.
id: Kirimkan komentar baru pada halaman ini.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
id: Utarakan pemikiran dan opini anda yang terkait dengan artikel ini.

en: Anonymous
id: Anonim

en: View user profile.
id: Lihat profil pengguna.

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Search results
id: Hasil pencarian

en: Mission statement
id: Pernyataan misi

en: Node settings
id: Pengaturan node

en: Display content type
id: Tampilan jenis konten

en: by
id: oleh

en: sidebar first
id: Sisi pertama

en: sidebar last
id: Sisi terakhir
