Waffles (6.x-1.3) - en to nl translation catalogue (70 entries)

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Read more
nl: Lees meer

en: footer
nl: voet

en: Comments
nl: Reacties

en: not verified
nl: niet gecontroleerd

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: content top
nl: inhoud bovenkant

en: content bottom
nl: inhoud onderkant

en: Default
nl: Standaard

en: Posted by
nl: Gepubliceerd door

en: Posted
nl: Ingezonden

en:  by
nl:  door

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Custom
nl: Aangepast

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Link text
nl: Linktekst

en: HTML is allowed.
nl: HTML is toegelaten

en: The link when there are no comments.
nl: De link als er geen reacties zijn.

en: The link when there are one or more comments.
nl: De link als er één of meer reacties zijn.

en: Link text when there is 1 comment
nl: Linktekst als er één reactie is.

en: Link text when there are multiple comments
nl: Linktekst als er meerdere reacties zijn.

en: HTML is allowed. @count will be replaced with the number of comments.
nl: HTML is toegelaten. @count wordt door het aantal reacties vervangen.

en: The link when there are one or more new comments.
nl: Link als er één of meer nieuwe reacties zijn.

en: Link text when there is 1 new comment
nl: Linktekst als er 1 nieuwe reactie is.

en: Link text when there are multiple new comments
nl: Linktekst als er meerdere nieuwe reacties zijn.

en: Read the rest of this posting.
nl: De rest van dit bericht lezen.

en: 1 comment
nl: 1 reactie

en: @count comments
nl: @count reacties

en: Jump to the first comment of this posting.
nl: Ga naar de eerste reactie op deze inzending.

en: 1 new comment
nl: 1 nieuwe reactie

en: @count new comments
nl: @count nieuwe reacties

en: Jump to the first new comment of this posting.
nl: Ga naar de eerste nieuwe reactie op deze inzending.

en: Add new comment
nl: Reactie toevoegen

en: Add a new comment to this page.
nl: Nieuwe reactie aan deze pagina toevoegen.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
nl: Deel uw mening over dit bericht.

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: View user profile.
nl: Gebruikersprofiel weergeven.

en: Display breadcrumb
nl: Kruimelpad weergeven

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Mission statement
nl: Missie-statement

en: Node settings
nl: Node-instellingen

en: Page titles
nl: Paginatitels

en: Meta tags
nl: Metatags

en: Title separator
nl: Scheidingsteken titel

en: node bottom
nl: onderkant node

en: Where should your mission statement be displayed?
nl: Waar moet uw missie-statement weergegeven worden?

en: Display "not verified" for unregistered usernames
nl: Toon 'niet geverifiëerd' voor niet-geregistreerde gebruikersnamen

en: What additional information should be displayed on your search results page?
nl: Welke extra informatie moet getoond worden op de zoekresultatenpagina?

en: Display text snippet
nl: Tekstfragment tonen

en: Display content type
nl: Inhoudsttype weergeven

en: Display author name
nl: Auteur weergeven

en: Display posted date
nl: Inzenddatum weergeven

en: Display comment count
nl: Aantal reacties weergeven

en: Display attachment count
nl: Aantal bijlagen weergeven

en: Author & date
nl: Auteur & datum

en: Display author's username
nl: Gebruikersnaam van de auteur weergeven

en: When should taxonomy terms be displayed?
nl: Wanneer moeten taxonomietermen weergegeven worden?

en: Never display taxonomy terms
nl: Nooit taxonomietermen weergeven

en: Always display taxonomy terms
nl: Altijd taxonomietermen weergeven

en: Front page title
nl: Voorpaginatitel

en: Site title | Site slogan
nl: Websitetitel | Websiteslogan

en: Site slogan | Site title
nl: Websiteslogan | Websitetitel

en: Other page titles
nl: Andere paginatitels

en: by
nl: door

en: Use these settings to change what and how information is displayed in your theme.
nl: Gebruik deze instellingen om te bepalen hoe welke informatie in de template wordt weergegeven.

en: sidebar first
nl: eerste zijbalk

en: sidebar last
nl: laatste zijbalk
