Waffles (6.x-1.3) - en to sv translation catalogue (119 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Username
sv: Användarnamn

en: Read more
sv: Läs mer

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: not verified
sv: ej verifierad

en: Links
sv: Länkar

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: content top
sv: innehåll - längst upp

en: content bottom
sv: innehåll - längst ned

en: Default
sv: Förvald

en: Posted by
sv: Inlagt av

en: Posted
sv: Inlagt

en:  by
sv:  av

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Custom
sv: Anpassad

en: Advanced
sv: Utökad

en: Link text
sv: Länktext

en: HTML is allowed.
sv: HTML är tillåten

en: Title text (tool tip)
sv: Titeltext (verktygstips)

en: Displayed when hovering over link. Plain text only.
sv: Visas när man svävar över en länk. Endast enkel text.

en: Text or HTML placed before the link.
sv: Text eller HTML som placeras före länken.

en: Text or HTML placed after the link.
sv: Text eller HTML som placeras efter länken.

en: “Add new comment” link
sv: Länken "Lägg till ny kommentar"

en: The link when there are no comments.
sv: Länken när det inte finns några kommentarer.

en: “Comments” link
sv: Länken "kommentarer"

en: The link when there are one or more comments.
sv: Länken när det finns en eller flera kommentarer.

en: Link text when there is 1 comment
sv: Länktext när det finns 1 kommentar

en: Link text when there are multiple comments
sv: Länktext när det finns flera kommentarer

en: HTML is allowed. @count will be replaced with the number of comments.
sv: HTML är tillåtet. @count kommer att ersättas med antalet kommentarer.

en: “New comments” link
sv: Länken "Nya kommentarer"

en: The link when there are one or more new comments.
sv: Länken när det finns en eller flera nya kommentarer.

en: Link text when there is 1 new comment
sv: Länktext när det finns 1 ny kommentar

en: Link text when there are multiple new comments
sv: Länktext när det finns flera nya kommentarer

en: The link when the full content is being displayed.
sv: Länken när fullständig innehåll visas.

en: Read the rest of this posting.
sv: Läs resten av detta inlägg.

en: 1 comment
sv: 1 kommentar

en: @count comments
sv: @count kommentarer

en: Jump to the first comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första kommentar.

en: 1 new comment
sv: 1 ny kommentar

en: @count new comments
sv: @count nya kommentarer

en: Jump to the first new comment of this posting.
sv: Hoppa till detta inläggs första nya kommentar.

en: Add new comment
sv: Lägg till ny kommentar

en: Add a new comment to this page.
sv: Lägg till en ny kommentar till denna sida.

en: Share your thoughts and opinions related to this posting.
sv: Dela med dig av dina tankar och åsikter som har med detta inlägg att göra.

en: Anonymous
sv: Gäst

en: View user profile.
sv: Visa användarprofil.

en: Display breadcrumb
sv: Visa länkstig

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Mission statement
sv: Syfte

en: Node settings
sv: Inställningar för noder

en: Page titles
sv: Sidtitlar

en: Meta tags
sv: Metataggar

en: Title separator
sv: Avskiljare för titel

en: footer top
sv: sidfot - längst upp

en: node bottom
sv: nod - längst ned

en: Where should your mission statement be displayed?
sv: Var skall ditt syftes utlåtande visas?

en: Display mission statement only on front page
sv: Visa syftets utlåtande endast på startsidan.

en: Display mission statement on all pages
sv: Visa syftets utlåtande på alla sidor

en: Display "not verified" for unregistered usernames
sv: Visa "ej verifierad" för oregistrerade användarnamn

en: What additional information should be displayed on your search results page?
sv: Vilken ytterligare information skall visas på resultatsidan för din sökning?

en: Display text snippet
sv: Visa textremsa

en: Display content type
sv: Visa innehållstyp

en: Display author name
sv: Visa författarens namn

en: Display posted date
sv: Visa inlagt datum

en: Display comment count
sv: Visa antal kommentarer

en: Display attachment count
sv: Visa antal bifogningar

en: Here you can make adjustments to which information is shown with your content, and how it is displayed.  You can modify these settings so they apply to all content types, or check the "Use content-type specific settings" box to customize them for each content type.  For example, you may want to show the date on stories, but not pages.
sv: Här kan du göra ändringar för vilken information som skall visas med ditt innehåll, och hur den skall visas. Du kan ändra dessa inställningar så att de gäller för alla innehållstyper, eller kryssa för "använd innehållsspecifika inställningar" för att anpassa dem för varje innehållstyp. Till exempel: du kanske vill visa datumet på artiklar, men inte sidor.

en: Author & date
sv: Författare & datum

en: Display author's username
sv: Visa författarens användarnamn

en: Display date posted (you can customize this format on your Date and Time settings page)
sv: Visa datum för inlägget (du kan anpassa detta format på din inställningssida för Datum och tid)

en: Use custom settings for each content type instead of the default above
sv: Använd anpassade inställningar för varje innehållstyp istället för de förinställda ovan

en: When should taxonomy terms be displayed?
sv: När skall taxonomitermer visas?

en: Never display taxonomy terms
sv: Visa aldrig taxonomitermer

en: Always display taxonomy terms
sv: Visa alltid taxonomitermer

en: Only display taxonomy terms on full node pages
sv: Visa enbart taxonomitermer på fullständiga nodsidor

en: Taxonomy display format
sv: Visningsformat för taxonomier

en: Display each vocabulary on a new line
sv: Visa varje vokabulär på en ny rad

en: Display all taxonomy terms together in single list
sv: Visa alla taxonomitermer tillsammans i en ensam lista

en: Customize the text of node links
sv: Anpassa texten för nodlänkar

en: “Read more”
sv: "Läs mer"

en: “Comment”
sv: "Kommentar"

en: For full content
sv: För fullständig innehåll

en: For teasers
sv: För förhandsvisningar

en: Search engine optimization (SEO) settings
sv: Inställningar för sökmotorsoptimering (SEO)

en: This is the title that displays in the title bar of your web browser. Your site title, slogan, and mission can all be set on your Site Information page
sv: Detta är titeln som visas i titelraden på din webbläsare. Din webbplats namn, slogan och syfte kan anges på sidan Information om webbplatsen

en: Front page title
sv: Sidtitel på startsidan

en: Your front page in particular should have important keywords for your site in the page title
sv: Speciellt din startsida bör ha viktiga nyckelord för din webbplats i sidtiteln

en: Set text of front page title
sv: Ange text för sidtitel för startsidan

en: Site title | Site slogan
sv: Webbplatsens namn | Webbplatsens slogan

en: Site slogan | Site title
sv: Webbplatsen slogan | Webbplatsen namn

en: Site title | Site mission
sv: Webbplatsen namn | Webbplatsen syfte

en: Custom (below)
sv: Anpassad (nedan)

en: Enter a custom page title for your front page
sv: Ange en anpassad sidtitel för din startsida

en: Other page titles
sv: Andra sidtitlar

en: Set text of other page titles
sv: Ange text på andra sidtitlar

en: Page title | Site slogan
sv: Sidtitel | Webbplatsen slogan

en: Page title | Site title
sv: Sidtitel | Webbplatsen namn

en: Page title | Site mission
sv: Sidtitel | Webbplatsen syfte

en: Page title | Custom (below)
sv: Sidtitel | Anpassad (nedan)

en: Enter a custom page title for all other pages
sv: Ange en anpassad sidtitel för alla sidor

en: Customize the separator character used in the page title
sv: Anpassa avskiljarens tecken som används i sidtiteln

en: Meta tags aren't used much by search engines anymore, but the meta description is important -- this is what will be shown as the description of your link in search engine results.  NOTE: For more advanced meta tag functionality, check out the Meta Tags (aka. Node Words) module.  These theme settings do not work in conjunction with this module and will not appear if you have it enabled.
sv: Metataggar används inte så ofta av sökmotorer längre, men metabeskrivningen är viktig - detta är vad som kommer att visas som beskrivning för din länk i sökmotorns resultat. Observera: Kolla in modulen Meta Tags (också känd som Node Words) för mer utökade metataggars funktionalitet.

en: Meta keywords
sv: Nyckelord för Meta

en: Enter a comma-separated list of keywords
sv: Ange en kommaseparerad lista av nyckelord

en: Meta description
sv: Beskrivning av Meta

en: by
sv: av

en: Use these settings to change what and how information is displayed in your theme.
sv: Använd dessa inställningar för att ändra vad och hur information skall visas i ditt tema.

en: sidebar first
sv: sidospalt - första

en: sidebar last
sv: sidospalt - sista

en: header middle
sv: sidhuvud - mittre

en: header last
sv: sidhuvud - sista

en: preface first
sv: förord - första

en: preface middle
sv: förord - mittre

en: preface last
sv: förord - sista

en: postscript first
sv: efterord - första

en: postscript middle
sv: efterord - mittre

en: postscript last
sv: efterord - sista
