World Bank API (6.x-1.0-beta5) - en to ja translation catalogue (28 entries)

en: Value
ja: 値

en: Description
ja: 説明

en: error
ja: エラー

en: Date
ja: 日付

en: Name
ja: 名前

en: Pager ID
ja: ページャーID

en: Is equal to
ja: 等しい

en: Cache
ja: キャッシュ

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリアー

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Countries
ja: 国

en: Source
ja: ソース

en: Topic
ja: トピック

en: warning
ja: 警告

en: Cache lifetime
ja: キャッシュの有効期間

en: Display query log
ja: クエリーログを表示する。

en: Country code
ja: 国コード

en: Featured
ja: 主な

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Country name
ja: 国名

en: Display all values
ja: すべての値を表示

en: Hide view / Page not found (404)
ja: ビューを非表示 / ページが見つかりません（404）

en: Display empty text
ja: 空のテキストを表示

en: Provide default argument
ja: デフォルトの引数を使用

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ja: このビューに関係したページャーに問題がなければ、この値を 0 のままにしておいてください。ひとつのページに複数のページャーを使用している場合は、「?page=」の配列で衝突が生じないようにするため、より大きな値をセットする必要があります。大きな値をセットすると URL にたくさんのカンマが加わりますので、できる限り避けてください。
