World Bank API (6.x-1.0-beta6) - en to id translation catalogue (19 entries)

en: Value
id: Nilai

en: Description
id: Deskripsi

en: Date
id: Tanggal

en: Name
id: Nama

en: Pager ID
id: ID pejer

en: Is equal to
id: Sama dengan

en: Cache
id: Tembolokan

en: Ascending
id: Menaik

en: Descending
id: Menurun

en: Clear cache
id: Bersihkan tembolokan

en: Source
id: Sumber

en: Topic
id: Topik

en: warning
id: peringatan

en: Display query log
id: Tampilan catatan query

en: Featured
id: Pilihan

en: Permanent
id: Permanen

en: Display all values
id: Menampilan semua nilai

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
id: Kecuali Anda mengalami masalah dengan pager yang terkait dengan tampilan ini, Anda harus meninggalkannya di 0. Jika menggunakan beberapa pager pada satu halaman Anda mungkin perlu mengatur nomor ini ke nilai yang lebih tinggi agar tidak konflik dalam ?page= array. Nilai besar akan menambahkan banyak koma ke URL Anda, jadi hindari jika memungkinkan.

en: Data comparison
id: Perbandingan Data
