World Bank API (6.x-1.0-beta6) - en to pl translation catalogue (33 entries)

en: Value
pl: Wartość

en: Description
pl: Opis

en: error
pl: błąd

en: Date
pl: Data

en: Name
pl: Nazwa

en: Pager ID
pl: Id stronicowania

en: Is equal to
pl: Równy

en: One week
pl: Jeden tydzień

en: Cache
pl: Pamięć podręczna

en: Ascending
pl: Rosnąco

en: Descending
pl: Malejąco

en: Clear cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną

en: Latitude
pl: Szerokość geograficzna

en: Longitude
pl: Długość geograficzna

en: Countries
pl: Kraje

en: Source
pl: Źródło

en: Topic
pl: Temat

en: warning
pl: ostrzeżenie

en: Cache lifetime
pl: Czas życia pamięci podręcznej

en: Display query log
pl: Wyświetl dziennik zapytań

en: Country code
pl: Kod kraju

en: Featured
pl: Przedstawiony

en: Region name
pl: Nazwa regionu

en: Permanent
pl: Stały

en: Country name
pl: Nazwa kraju

en: Two days
pl: Dwa dni

en: Display all values
pl: Wyświetl wszystkie wartości

en: Hide view / Page not found (404)
pl: Ukryj widok / Strony nie znaleziono (404)

en: Display empty text
pl: Wyświetl pusty tekst

en: Provide default argument
pl: Dostarcz domyślny argument

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pl: Dopóki podział na strony działa, powinieneś ustawić wartośc na 0. Jeśli używasz wielu podziałów stron na jednej stronie, powinienes ustawić wartość na większą nie kolidującą z ?page= array. Duża wartośc doda wiele przecinków w Twoim URLu, więc unikaj takiego rozwiązania jeśli to możliwe.

en: ISO2 code
pl: kod ISO2

en: Data comparison
pl: Porównanie danych
