World Bank API (6.x-1.0-beta6) - en to ro translation catalogue (21 entries)

en: Value
ro: Valoare

en: Description
ro: Descriere

en: error
ro: eroare

en: Date
ro: Data

en: Name
ro: Nume

en: Pager ID
ro: ID paginator

en: Is equal to
ro: Este egal cu

en: Ascending
ro: Crescător

en: Descending
ro: Descrescător

en: Clear cache
ro: Golire cache

en: Latitude
ro: Latitudine

en: Longitude
ro: Longitudine

en: Source
ro: Sursă

en: Topic
ro: Subiect

en: warning
ro: atenţie

en: Country code
ro: Cod țară

en: Featured
ro: Recomandat

en: Display all values
ro: Afișează toate valorile

en: Display empty text
ro: Afișează text gol

en: Provide default argument
ro: Furnizează argument implicit

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ro: Dacă nu aveți probleme cu paginarea legate de această vizualizare, ar trebui să lăsați acest la 0. Dacă se utilizează mai multe paginări pe o singură pagină trebuie să setați acest număr la o valoare mai mare pentru a nu intra în conflict cu ?page= array. Valorile mari adăuga o mulțime de virgule la URL-uri, deci evitați pe cît posibil acest lucru.
