World Bank API (6.x-1.0-beta6) - en to nl translation catalogue (31 entries)

en: Value
nl: Waarde

en: Description
nl: Beschrijving

en: error
nl: fout

en: Date
nl: Datum

en: Name
nl: Naam

en: Pager ID
nl: Paginering-ID

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: One week
nl: Één week

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Clear cache
nl: Cache legen

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Countries
nl: Landen

en: Source
nl: Bron

en: Topic
nl: Onderwerp

en: warning
nl: waarschuwing

en: @count years
nl: @count jaren

en: Cache lifetime
nl: Cache-levensduur

en: Display query log
nl: Query-log weergeven

en: Country code
nl: Landcode

en: Featured
nl: Aanbevolen

en: Region name
nl: Gebiedsnaam

en: Country name
nl: Landnaam

en: Display all values
nl: Alle waarden weergeven

en: Hide view / Page not found (404)
nl: View verbergen / Pagina niet gevonden (404)

en: Display empty text
nl: 'Lege tekst' weergeven

en: Provide default argument
nl: Standaardargument gebruiken

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
nl: Laat dit op 0 staan, tenzij er problemen zijn met pagineringen gerelateerd aan dit overzicht. Indien er meerdere pagineringen op een pagina worden gebruikt, kan het nodig zijn dit getal te verhogen zodat het niet conflicteert in de ?page= array. Hoge waarden voegen een groot aantal komma's toe in de URL, dus vermijd dit indien mogelijk.

en: API URL
nl: API-URL

en: Default year
nl: Standaard jaar
