World Bank API (6.x-1.0-beta6) - en to uk translation catalogue (36 entries)

en: Value
uk: Значення

en: Description
uk: Опис

en: error
uk: помилка

en: Date
uk: Дата

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Pager ID
uk: ID сторінкового навіґатора

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: One day
uk: Один день

en: One week
uk: Один тиждень

en: Two weeks
uk: Два тижні

en: Cache
uk: Кеш

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Clear cache
uk: Очистити кеш

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Countries
uk: Країни

en: Source
uk: Джерело

en: Topic
uk: Тема

en: warning
uk: попередження

en: @count years
uk: років @count

en: Cache lifetime
uk: Час життя кешу

en: Capital
uk: Столиця

en: Display query log
uk: Показувати журнал Sql-Запитів.

en: Country code
uk: Код країни

en: Featured
uk: Пов’язане

en: Region name
uk: Назва області

en: Permanent
uk: Постійно

en: Country name
uk: Назва країни

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
uk: Залиште нуль, тільки якщо не виникає проблем з сторінковим навігатором цього виду. Якщо на одній сторінці застосовується кілька сторінкових навігаторів, потрібно надати цьому числу більшого значення, так щоб не було конфліктів в межах масиву ?page= . Великі значення додадуть багато ком до URL-адрес, тому за можливості уникайте цього.

en: Region ID
uk: ID області

en: Data comparison
uk: Порівняння даних
