Weather (6.x-1.3) - en to tr translation catalogue (149 entries)

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Real name
tr: Gerçek isim

en: Cancel
tr: İptal

en: Display settings
tr: Görüntüleme ayarları

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Weather
tr: Hava Durumu

en: Configure the system-wide weather block.
tr: Sistem-wide hava durumu bloğunu yapılandır

en: My weather
tr: Benim hava durumum

en: Configure your custom weather block.
tr: Kişisel hava durumu bloğunu yapılandır.

en: Weather: system-wide
tr: Hava durumu: sistem-wide

en: Weather: custom user
tr: Hava durumu: kişisel kullanıcı

en: Current weather
tr: Mevcut Hava Durumu

en: Temperature: !temperature
tr: Sıcaklık: !temperature

en: Wind: !wind
tr: Rüzgar: !wind

en: Pressure: !pressure
tr: Basınç: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
tr: Nem: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
tr: Görüş: !visibility

en: Reported on:
tr: Bildirim zamanı:

en: Country
tr: Ülke

en: Select a country to narrow down your search.
tr: Arama için lütfen bir ülke seçiniz.

en: Place
tr: Yer

en: Select a place in that country for the weather display.
tr: Hava durumu gösterilecek yeri ülke içinden seçiniz.

en: Real name for the selected place
tr: Seçilen yerin gerçek adı

en: You may enter another name for the place selected above.
tr: Yukarıda seçtiğiniz yer için başka bir isim girebilirsiniz.

en: Display units
tr: Gösterim birimi

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
tr: Opsiyonel. Blokta, ağır olan lokaslan batacak ve hafif olan lokasyonlarüst tarafa yakın olacak. Eşit ağırlıkta olanlar harf sırasına göre dizilecekler.

en: No data
tr: Veri yok

en: Clear sky
tr: Açık hava

en: Few clouds
tr: Az bulutlu

en: Scattered clouds
tr: Parçalı bulutlu

en: Broken clouds
tr: Çok bulutlu

en: Overcast
tr: Çok Bulutlu

en: No significant clouds
tr: Bulutsuz

en: light rain showers
tr: Hafif sağnak yağmurlu

en: light freezing rain
tr: Hafif karla karışık yağmurlu

en: light rain
tr: Hafif yağmur

en: heavy rain showers
tr: Kuvvetli sağnak yağış

en: heavy freezing rain
tr: Kuvvetli karla karışık yağmur

en: heavy rain
tr: Çok yağmurlu

en: rain showers
tr: Sağnak yağmurlu

en: freezing rain
tr: Yağmurlu

en: rain
tr: Yağmurlu

en: Calm
tr: Sâkin

en: North
tr: Kuzey

en: Northeast
tr: Kuzeydoğu

en: East
tr: Doğu

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: South
tr: Güney

en: Southwest
tr: Güneybatı

en: West
tr: Batı

en: Northwest
tr: Kuzeybatı

en: Variable from !direction_a to !direction_b
tr: !direction_a yönünden !direction_b yönüne değişken

en: Variable
tr: Değişken

en: !speed mph
tr: !speed mil/s

en: !speed km/h
tr: !speed km/s

en: gusts up to !speed mph
tr: !speed m/s âni rüzgâr

en: gusts up to !speed km/h
tr: !speed km/s âni rüzgâr

en: !visibility miles
tr: !visibility mil

en: !visibility kilometers
tr: !visibility kilometre

en: Download location for METAR data is not accessible.
tr: METAR verisi için indirme lokasyonu ulaşılabilir değil.

en: administer custom weather block
tr: kişisel hava durumu bloğunu yönet

en: Displays METAR weather data
tr: METAR hava durumu verilerini gösterir

en: edit
tr: düzenle

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: METAR data: !metar
tr: METAR verisi: !metar

en: ICAO code
tr: ICAO kodu

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
tr: Veri gösteriminde hangi birimlerin gösterilmesi gerektiği seçebilirsiniz.

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Celsius
tr: Selsius

en: Fahrenheit
tr: Fahrenhayt

en: Wind speed
tr: Rüzgar hızı

en: km/h
tr: km/s

en: Knots
tr: Deniz mili

en: meter/s
tr: metre/san

en: Pressure
tr: Basınç

en: kilometers
tr: kilometre

en: UK miles
tr: İngiliz mili

en: You can customize the display of the block.
tr: Bloğun görümünü kişiselleştirebilirsiniz.

en: Show unconverted METAR data
tr: Çevrilmemiş METAR verisini göster

en: Displays the original data of the METAR report.
tr: METAR raporundaki asıl verileri gösterir.

en: Show abbreviated wind directions
tr: Rüzgâr yönlerinin kısatmalarını göster.

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
tr: Kısaltılmış rüzgâr yönlerini gösterir. Örneğin, Kuzay, Güneybatı veya Batı yerine K,GB veya B gibi.

en: Show degrees of wind directions
tr: Rüzgâr yönlerinin açılarını göster

en: N
tr: K

en: NE
tr: KD

en: E
tr: D

en: SE
tr: GD

en: S
tr: G

en: SW
tr: GB

en: W
tr: B

en: NW
tr: KB

en: !speed knots
tr: !speed deniz mili

en: !speed meter/s
tr: !speed metre/san

en: gusts up to !speed knots
tr: !speed deniz mili âni rüzgâr

en: gusts up to !speed meter/s
tr: !speed metre/san âni rüzgâr

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
tr: Hava durumu istasyonu için 4 haften oluşan ICAO kodunu giriniz. Eğer ilk evvelâkoda bakmak istiyorsanız, !url_1 veya !url_2 bağlantılarını kullanabilirsiniz.Bu bağlantılarda hava durumu eklentisinin desteklemediği istasyonlar mevcuttur.

en: Configure the system-wide weather block and the default configuration for new locations.
tr: Sistem-wide hava durumu bloğu ve öntanımlı yapılandırmayı yeni lokasyonlar için yapılandır.

en: Edit location
tr: Lokasyon güncelle

en: Delete location
tr: Lokasyon sil

en: Delete a location from the system-wide weather block.
tr: Sistem-wide hava durumu bloğundan bir lokasyon sil

en: Default configuration
tr: Öntanımlı yapılandırma

en: Setup the default configuration for new locations.
tr: Yeni lokasyonlar için öntanımlı yapılandırmayı kur.

en: Delete a location from your custom weather block.
tr: Kişisel hava durumu bloğundan bir lokasyonu sil.

en: You can add, edit, and delete locations from the system weather block. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
tr: Sistem hava durumu bloğuna, yeni lokasyon ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz. Ayrıca, yeni oluşturulan lokasyonlar için öntanımlı değerleri belirleyebilirsiniz.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
tr: Kişisel hava durumu bloğuna lokasyon ekleyebilir, güncelleyebilir veya silebilirsiniz.

en: Please note that the block will not be shown until you configure at least one location.
tr: Dikkat! Bir lokasyon yapılandırılmadığı sürece bloğunuz gösterilmeyecektir.

en: Weather: location of nodes (requires Location module)
tr: Hava durumu: düğüm lokasyonları (Location eklentisi gereklidir)

en: Location of this weather station:
tr: Bu hava durumu merkezinin lokasyonu:

en: There are currently no locations.
tr: Hâli hazırda lokasyon tanımlı değil.

en: Create new location
tr: Yeni lokasyon tanımla

en: Configure the default location
tr: Öntanımlı lokasyonu yapılandır.

en: Use cron to clear the cache once per hour
tr: Saat başı önbelleği temizlemek üzere cron kullan

en: If you use Drupal's cache, the system weather block will not be updated for anonymous users unless the cache is cleared. This happens e.g. when new nodes are created. If you want the system weather block to be updated when new weather data is available, you can clear the cache once per hour. Please note that this might slow down your site.
tr: Eğer Drupal'in önbelleğini kullanıyor iseniz, sistem hava durumu bloğu misafir kullanıcılar için güncellenmeyecektir. Tâ ki önbellek temizlenene kadar. Bu durum misal olarak yeni bir düğüm oluşturulduğunda oluşur. Eğer sistem hava durumu bloğununuyeni hava durumu bilgisi oluştuğunda güncellenmesini istiyorsanız, önbelleği saat başıtemizleyebilirsini. Bunun sitenizin yavaşlatabileceğini de dikkate alınız.

en: The configuration has been saved.
tr: Yapılandırma kaydedildi.

en: The ICAO code is not supported by this module.
tr: ICAO kodu bu eklenti tarafından desteklenmemektedir.

en: The default configuration has been saved.
tr: Öntanımlı yapılandırma kaydedildi.

en: The location has been saved.
tr: Lokasyon kaydedildi.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
tr: %name lokasyonunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The location has been deleted.
tr: Lokasyon silindi

en: !distance miles !direction (!degree°)
tr: !distance mil !direction (!degree°)

en: !distance miles !direction
tr: !distance mil !direction

en: !distance kilometers !direction (!degree°)
tr: !distance kilometre !direction (!degree°)

en: !distance kilometers !direction
tr: !distance kilometre !direction

en: North-Northeast
tr: Kuzey-Kuzeydoğu

en: East-Northeast
tr: Doğu-Kuzeydoğu

en: East-Southeast
tr: Doğu-Güneydoğu

en: South-Southeast
tr: Güney-Güneydoğu

en: South-Southwest
tr: Güney-Güneybatı

en: West-Southwest
tr: Batı-Güneybatı

en: West-Northwest
tr: Batı-Kuzeybatı

en: North-Northwest
tr: Kuzey-Kuzeybatı

en: NNE
tr: KKD

en: ENE
tr: DKD

en: ESE
tr: DGD

en: SSE
tr: GGD

en: SSW
tr: GGB

en: WSW
tr: BGB

en: WNW
tr: BKB

en: NNW
tr: KKB

en: No sunrise today
tr: Bugün gündoğumu yok

en: No sunset today
tr: Bugün gün batımı yok

en: Sunrise: !sunrise
tr: Gün doğumu: !sunrise

en: Sunset: !sunset
tr: Gün batımı: !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
tr: Güneş'in doğuş ve batış zamanını göster

en: Displays the time of sunrise and sunset as Greenwich Mean Time (GMT). Therefore, the sunset may be earlier than the sunrise.
tr: Güneş'in doğuş ve batış zamanını GMT olarak gösterir.Bu sebepten ötürü, Güneş'in batışı doğuşundan önce olabilir.
