Weather (6.x-1.3) - en to ro translation catalogue (141 entries)

en: Save configuration
ro: Salvați configurația

en: delete
ro: șterge

en: Delete
ro: Șterge

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Real name
ro: Nume real

en: Cancel
ro: Anulare

en: Display settings
ro: Setări de afişare

en: This action cannot be undone.
ro: Această acţiune nu are cale de întoarcere.

en: Weather
ro: Vremea

en: Configure the system-wide weather block.
ro: Configurează blocul pentru stariea vremii.

en: My weather
ro: Vremea

en: Configure your custom weather block.
ro: Configurează blocul personalizat al stării vremii.

en: Weather: system-wide
ro: Starea vremii: sistem

en: Weather: custom user
ro: Starea vremii: personalizat

en: Current weather
ro: Starea vremii

en: Temperature: !temperature
ro: Temperatură: !temperature

en: Wind: !wind
ro: Vânt: !wind

en: Pressure: !pressure
ro: Presiune: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
ro: Umiditate: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
ro: Vizibilitate: !visibility

en: Reported on:
ro: Raportat la:

en: Country
ro: Ţară

en: Select a country to narrow down your search.
ro: Alegeţi o ţară pentru restrângerea căutării.

en: Place
ro: Loc

en: Select a place in that country for the weather display.
ro: Alegeţi o locaţie din acea ţară pentru vizualizarea stării vremii.

en: Real name for the selected place
ro: Numele real al localităţii selectate

en: You may enter another name for the place selected above.
ro: Puteţi introduce alt nume pentru localitatea selectată mai sus.

en: Display units
ro: Afişează unităţi

en: Weight
ro: Greutate

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
ro: Opţional: În bloc, locaţiile cu greutate mai mare se vor poziţiona spre sfârşit, iar cele cu greutate mai mică, la începutul blocului. Locaţiile cu greutăţi egale se vor sorta în ordine alfabetică.

en: No data
ro: Nu sunt date

en: Clear sky
ro: Cer senin

en: Few clouds
ro: Câţiva nori

en: Scattered clouds
ro: Nori împrăştiaţi

en: Broken clouds
ro: Nori răzleţi

en: Overcast
ro: Cer înnorat

en: No significant clouds
ro: Nori nesemnificativi

en: light rain showers
ro: plouă uşor

en: light freezing rain
ro: plouă răsleţ cu stropi reci

en: light rain
ro: plouă uşor

en: heavy rain showers
ro: plouă abundent

en: heavy freezing rain
ro: plouă abundent cu stropi reci

en: heavy rain
ro: plouă abundent

en: rain showers
ro: plouă puţin

en: freezing rain
ro: plouă rece

en: rain
ro: plouă

en: Calm
ro: Vreme liniştită

en: North
ro: Nord

en: Northeast
ro: Nord-est

en: East
ro: Est

en: Southeast
ro: Sud-est

en: South
ro: Sud

en: Southwest
ro: Sud-vest

en: West
ro: Vest

en: Northwest
ro: Nord-vest

en: Variable from !direction_a to !direction_b
ro: Variind între !direction_a şi !direction_b

en: Variable
ro: Variabilă

en: gusts up to !speed mph
ro: urcă până la !speed mph

en: gusts up to !speed km/h
ro: urcă până la !speed km/h

en: !visibility miles
ro: !visibility mile

en: !visibility kilometers
ro: !visibility km

en: Download location for METAR data is not accessible.
ro: Adresa de descărcare ale datelor METAR nu este accesibilă.

en: administer custom weather block
ro: administrează blocul personalizat al stării vremii

en: Displays METAR weather data
ro: Afişează datele METAR al stării vremii

en: edit
ro: modifică

en: Visibility
ro: Vizibilitate

en: METAR data: !metar
ro: Date METAR: !metar

en: ICAO code
ro: Cod ICAO

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
ro: Puteţi specifica care unităţi să fie folosite pentru afişarea datelor

en: Temperature
ro: Temperatură

en: Wind speed
ro: Viteza vântului

en: Knots
ro: Noduri

en: meter/s
ro: m/s

en: Pressure
ro: Presiune

en: kilometers
ro: km

en: UK miles
ro: mile UK

en: You can customize the display of the block.
ro: Modul de afișare al blocului poate fi personalizat.

en: Show unconverted METAR data
ro: Afişează datele METAR neconvertite

en: Displays the original data of the METAR report.
ro: Afişează datele originale ale raportului METAR.

en: Show abbreviated wind directions
ro: Afişează direcţia vântului cu abrevieri

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
ro: Afişează direcţiile vântului folosind abrevieri ca N, SE, sau V în loc la Nord, Sud-est, sau Vest.

en: Show degrees of wind directions
ro: Afişează direcţia vântului în grade

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
ro: Afişează direcţia vântului în grade, de ex. Nord (20°).

en: SW
ro: SV

en: W
ro: V

en: NW
ro: NV

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
ro: Variind între !direction_a (!degree_a°) şi !direction_b (!degree_b°)

en: !speed knots
ro: !speed noduri

en: !speed meter/s
ro: !speed m/s

en: gusts up to !speed knots
ro: urcă până la !speed noduri

en: gusts up to !speed meter/s
ro: urcă până la !speed m/s

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
ro: Introduceţi codul ICAO al staţiei meteorologice compus din 4 caractere. Dacă mai întâi trebuie sa aflaţi codul, puteţi folosi linkurile !url_1 sau !url_2. Observaţie: Nu toate staţiile listate oferă date meteorologice, deci este posibil să nu fie suportate de acest modul.

en: Configure the system-wide weather block and the default configuration for new locations.
ro: Configurează blocul pentru starea vremii şi valorile implicite pentru locaţiile noi.

en: Edit location
ro: Editează locaţia

en: Delete location
ro: Şterge locaţia

en: Delete a location from the system-wide weather block.
ro: Şterge o locaţie din blocul cu starea vremii.

en: Default configuration
ro: Setări implicite

en: Setup the default configuration for new locations.
ro: Configurează valorile implicite pentru noile locaţii.

en: Delete a location from your custom weather block.
ro: Şterge o locaţie din blocul personalizat al stării vremii.

en: You can add, edit, and delete locations from the system weather block. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
ro: Este posibilă adăugarea, editarea şi ştergerea locaţiilor din blocul sistem al stării vremii. În plus, se pot specifica valori implicite pentru noile locaţii create.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
ro: Este posibilă adăugarea, editarea şi ştergerea locaţiilor din blocul personalizat al stării vremii.

en: Please note that the block will not be shown until you configure at least one location.
ro: Observaţie: blocul nu va fi afişat până nu va fi configurată cel puţin o locaţie.

en: Weather: location of nodes (requires Location module)
ro: Starea vremii: amplasarea nodurilor (depinde de modulul Location)

en: Current weather nearby
ro: Starea vremii din această zonă

en: Location of this weather station:
ro: Locaţia acestei staţii meteo:

en: There are currently no locations.
ro: Deocamdată, nu sunt locaţii.

en: Create new location
ro: Creează o locaţie nouă

en: Configure the default location
ro: Configurează locaţia implicită

en: Use cron to clear the cache once per hour
ro: Folosiţi cron pentru golirea cache o dată pe oră

en: If you use Drupal's cache, the system weather block will not be updated for anonymous users unless the cache is cleared. This happens e.g. when new nodes are created. If you want the system weather block to be updated when new weather data is available, you can clear the cache once per hour. Please note that this might slow down your site.
ro: Dacă folosiţi Drupal cache, blocul sistem nu va fi actualizat pentru utilizatorii anonimi doar dacă cache este gol. Acest lucru se întâmplă de ex. la crearea unor noduri noi. Dacă doriţi ca blocul sistem să fie actualizat atunci când sunt disponibile date noi despre vreme, puteţi goli cache o dată pe oră. Observaţie: golirea cache poate scădea performanţa siteului.

en: The configuration has been saved.
ro: Configuraţia a fost salvată.

en: The ICAO code is not supported by this module.
ro: Acest cod ICAO nu este suportat de către acest modul.

en: The default configuration has been saved.
ro: Configuraţia implicită a fost salvată.

en: The location has been saved.
ro: Locaţia a fost salvată.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
ro: Sigur doriţi ştergerea locaţiei %name?

en: The location has been deleted.
ro: Locaţia a fost ştearsă.

en: !distance miles !direction (!degree°)
ro: !distance mile !direction (!degree°)

en: !distance miles !direction
ro: !distance mile !direction

en: !distance kilometers !direction (!degree°)
ro: !distance km !direction (!degree°)

en: !distance kilometers !direction
ro: !distance km !direction

en: North-Northeast
ro: Nord-Nord-est

en: East-Northeast
ro: Est-Nord-est

en: East-Southeast
ro: Est-Sud-est

en: South-Southeast
ro: Sud-Sud-est

en: South-Southwest
ro: Sud-Sud-vest

en: West-Southwest
ro: Vest-Sud-vest

en: West-Northwest
ro: Vest-Nord-vest

en: North-Northwest
ro: Nord-Nord-vest

en: SSW
ro: SSV

en: WSW
ro: VSV

en: WNW
ro: VNV

en: NNW
ro: NNV

en: No sunrise today
ro: Fără răsărit astăzi

en: No sunset today
ro: Fără apus astăzi

en: Sunrise: !sunrise
ro: Răsărit Soare: !sunrise

en: Sunset: !sunset
ro: Apus Soare: !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
ro: Afişează ora răsăritului şi apusului Soarelui

en: Displays the time of sunrise and sunset as Greenwich Mean Time (GMT). Therefore, the sunset may be earlier than the sunrise.
ro: Afişează ora răsăritului şi apusului Soarelui raportat GMT. Deci, apusul poate fi înainte de răsărit.

en: Show compact block
ro: Afişează blocul compactat

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
ro: Afişează doar numele, starea, şi temperatura furnizată de staţia meteorologică.

en: gusts up to Beaufort !number
ro: urcă până la !number Beaufort
