Weather (6.x-4.2) - en to cs translation catalogue (140 entries)

en: Save configuration
cs: Uložit nastavení

en: delete
cs: smazat

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Real name
cs: Skutečné jméno

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Display settings
cs: Nastavení zobrazení

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Weather
cs: Počasí

en: My weather
cs: Moje počasí

en: Configure your custom weather block.
cs: Nakonfigurovat individuální blok s počasím.

en: Weather: custom user
cs: Počasí: individuální blok

en: Current weather
cs: Aktuální počasí

en: Temperature: !temperature
cs: Teplota: !temperature

en: Wind: !wind
cs: Vítr: !wind

en: Pressure: !pressure
cs: Tlak: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
cs: Rel. vlhkost: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
cs: Viditelnost: !visibility

en: Reported on:
cs: Hlášení ze dne:

en: Country
cs: Země

en: Select a country to narrow down your search.
cs: Vyberte zemi k zúžení výběru.

en: Place
cs: Místo

en: Select a place in that country for the weather display.
cs: Vyberte si místo v této zemi pro zobrazení počasí.

en: Real name for the selected place
cs: Skutečný název zvoleného místa

en: You may enter another name for the place selected above.
cs: Můžete vložit jiný název pro zvolené místo

en: Display units
cs: Zobrazit jednotky

en: Weight
cs: Váha

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
cs: Volitelné. Těžší položky v bloku budou klesat a lehčí stoupat vzhůru. Místa se stejnou vahou budou uspořádána abecedně.

en: No data
cs: Data nejsou k dispozici

en: Clear sky
cs: Jasno

en: Few clouds
cs: Skoro jasno

en: Scattered clouds
cs: Polojasno

en: Broken clouds
cs: Oblačno až skoro zataženo

en: Overcast
cs: Zataženo

en: No significant clouds
cs: Bez významných mraků

en: light rain showers
cs: slabé přeháňky

en: light freezing rain
cs: jemný mrznoucí déšť

en: light rain
cs: jemný déšť

en: heavy rain showers
cs: silný déšť

en: heavy freezing rain
cs: silný mrznoucí déšť

en: heavy rain
cs: silný déšť

en: rain showers
cs: přeháňky

en: freezing rain
cs: mrznoucí déšť

en: rain
cs: déšť

en: Calm
cs: bezvětří

en: North
cs: severní

en: Northeast
cs: severovýchodní

en: East
cs: východní

en: Southeast
cs: jihovýchodní

en: South
cs: jižní

en: Southwest
cs: Jihozápadní

en: West
cs: Západní

en: Northwest
cs: Severozápadní

en: Variable from !direction_a to !direction_b
cs: proměnlivý od !direction_a po !direction_b proudění

en: Variable
cs: Proměnná

en: Download location for METAR data is not accessible.
cs: METAR-data nelze stáhnout.

en: Displays METAR weather data
cs: Ukazuje METAR-meteorologická data

en: edit
cs: upravit

en: Display
cs: Zobrazit

en: Visibility
cs: Viditelnost

en: METAR data: !metar
cs: Data ve formátu METAR: !metar

en: ICAO code
cs: ICAO kód

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
cs: Můžete si vybrat, v jakých jednotkách se budou data zobrazovat.

en: Temperature
cs: Teplota

en: Celsius
cs: Celsia

en: Fahrenheit
cs: Fahrenheita

en: Wind speed
cs: Rychlost větru

en: mph
cs: mil/h

en: Knots
cs: Uzlů

en: meter/s
cs: m/s

en: Pressure
cs: Tlak

en: inHg
cs: palců rtuti

en: mmHg
cs: milimetrů rtuti

en: kilometers
cs: kilometrů

en: UK miles
cs: britských mil

en: You can customize the display of the block.
cs: Můžete nastavit zobrazení bloku

en: Show unconverted METAR data
cs: Zobrazit nepřevedená data ve formátu METAR

en: Displays the original data of the METAR report.
cs: Zobrazuje nepřevedená data ve formátu METAR.

en: Show abbreviated wind directions
cs: Zobrazovat směr větru zkráceně

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
cs: Zobrazuje zkráceně směry větru jako S, JV nebo Z místo sever, jihovýchod či západ

en: Show degrees of wind directions
cs: Ukazovat stupně u směru větru

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
cs: Zobrazovat stupně u směru větru, např. Sever (20°).

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
cs: proměnlivý od !direction_a (!degree_a°) po !direction_b (!degree_b°) proudění

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
cs: Vložte čtyřmístný ICAO kód meteorologické stanice. Pokud si nejprve potřebujete ICAO kód najít, můžete použít !url_1 nebo !url_2. Uvědomte si, prosím, že ne všechny stanice z těchto seznamů poskytují meteorologická data a tudíž ne všechny ICAO kódy lze v této aplikaci použít.

en: Edit location
cs: Upravit umístění

en: Delete location
cs: Vymazat umístění

en: Default configuration
cs: Standardní konfigurace

en: Setup the default configuration for new locations.
cs: Nastavit standardní konfiguraci pro nová umístění.

en: Delete a location from your custom weather block.
cs: Vymazat místo z individuálního bloku s počasím.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
cs: Je možno přidávat, upravovat a mazat umístění v individuálním bloku.

en: Please note that the block will not be shown until you configure at least one location.
cs: Je třeba si uvědomit, že blok se objeví až po nastavení umístění.

en: Current weather nearby
cs: Aktuální počasí v okolí

en: Location of this weather station:
cs: Umístění této meteostanice:

en: There are currently no locations.
cs: Nejsou definována žádná umístění

en: Create new location
cs: Vytvořit nové umístění

en: Configure the default location
cs: Nastavit standardní umístění

en: Use cron to clear the cache once per hour
cs: Používat cron na vyčištění cache jednou za hodinu

en: The configuration has been saved.
cs: Nastavení byla uložena.

en: The ICAO code is not supported by this module.
cs: ICAO kód není podporován tímto modulem.

en: The default configuration has been saved.
cs: Standardní nastavení byla uložena.

en: The location has been saved.
cs: Umístění bylo uloženo.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
cs: Opravdu chcete vymazat umístění %name?

en: The location has been deleted.
cs: Umístění bylo vymazáno.

en: North-Northeast
cs: severo-severovýchodní

en: East-Northeast
cs: východo-severovýchodní

en: East-Southeast
cs: jiho-jihovýchodní

en: South-Southeast
cs: jiho-jihovýchodní

en: South-Southwest
cs: Jiho-jihozápadní

en: West-Southwest
cs: západo-jihozápadní

en: West-Northwest
cs: Západo-severozápadní

en: North-Northwest
cs: Severo-severozápadní

en: No sunrise today
cs: Dnes slunce nevychází

en: No sunset today
cs: Dnes slunce nezapadá

en: Sunrise: !sunrise
cs: Východ slunce: !sunrise

en: Sunset: !sunset
cs: Západ slunce: !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
cs: Zobrazovat čas východu a západu slunce

en: Show compact block
cs: Zobrazovat úsporně

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
cs: Zobrazuje pouze jméno, podmínky a naměřenou teplotu

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather blocks. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
cs: Je možno přidávat, upravovat a mazat umístění ze systémových bloků s počasím. Dokonce je možné přednastavit hodnoty pro nově přidávaná umístění.

en: Weather: system-wide !number
cs: Počasí: systémový blok !number

en: System-wide block !number
cs: Systémový blok !number

en: Create new location in block !number
cs: Vytvořit nové umístění v bloku !number

en: Create new system-wide block
cs: Vytvořit nový systémový blok.

en: Don't display
cs: Nezobrazovat

en: Rel. Humidity
cs: Rel. vlhkost

en: Displays the time of sunrise and sunset.
cs: Zobrazuje čas východu a západu slunce

en: Timezone for sunrise and sunset
cs: Časová zóna pro čas východu a západu slunce

en: Choose either Greenwich Mean Time (GMT), Drupal's standard timezone as set in the configuration, or a custom timezone.
cs: Vyberte buď Greenwichský čas (GMT), standardně nastavený Drupalem, nebo zvolte jinou časovou zónu.

en: Configure system-wide weather blocks and the default configuration for new locations.
cs: Nastavit systémové bloky s počasím a standardní konfiguraci pro nová umístění.

en: Configure a system-wide weather block.
cs: Nastavit systémový blok s počasím.

en: Delete a location from a system-wide weather block.
cs: Vymazat umístění ze systémového bloku s počasím.

en: light blowing snow
cs: slabě poletující sníh

en: light low drifting snow
cs: slabě padající sníh

en: light snow
cs: jemný sníh

en: heavy blowing snow
cs: silně padající sníh

en: heavy low drifting snow
cs: silnější sněžení

en: heavy snow
cs: silné sněžení

en: blowing snow
cs: poletující sníh

en: low drifting snow
cs: slabě poletující sníh

en: snow
cs: sníh
