Weather (6.x-5.15) - en to fa translation catalogue (66 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: delete
fa: حذف

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Real name
fa: نام حقیقی

en: content
fa: محتوا

en: Cancel
fa: لغو

en: Search
fa: جستجو

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Weather
fa: آب و هوا

en: My weather
fa: آب و هوای من

en: Configure your custom weather block.
fa: بلوک آب و هوای اختصاصی خودتان را تنظیم کنید.

en: Weather: custom user
fa: آب و هوا: ویژه کاربر

en: Current weather
fa: آب و هوای جاری

en: Temperature: !temperature
fa: درجه حرارت:!temperature

en: Wind: !wind
fa: باد: !wind

en: Pressure: !pressure
fa: فشار: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
fa: رطوبت واقعی: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
fa: شعاع دید: !visibility

en: Reported on:
fa: گزارش شده در:

en: Country
fa: کشور

en: Select a country to narrow down your search.
fa: برای جستجوی خود یک کشور را انتخاب کنید.

en: Place
fa: محل

en: Select a place in that country for the weather display.
fa: یک محل را در کشور مورد نظر برای نمایش دادن آب و هوای آن انتخاب کنید.

en: Real name for the selected place
fa: نام واقعی محل انتخاب شده

en: You may enter another name for the place selected above.
fa: شما می توانید نام دیگری را برای محل انتخاب شده وارد نمایید.

en: Display units
fa: واحدهای نمایش

en: Weight
fa: وزن

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
fa: اختیاری: مناطقی با وزن سنگین تر در پایین بلوک قرار می گیرند و آنهایی که سبکترند در بالای بلوک نمایش داده خواهند شد. چنانچه وزن دو منطقه در یک بلوک یکسان باشد، به ترتیب نام الفبایی مناطق مرتب خواهند شد.

en: No data
fa: هیچ اطلاعاتی وجود ندارد.

en: Clear sky
fa: آسمان آبی

en: Few clouds
fa: کمی ابری

en: Scattered clouds
fa: ابر پراکنده

en: Broken clouds
fa: ابر پراکنده

en: Overcast
fa: ابر تیره

en: No significant clouds
fa: بدون ابر زیاد

en: light rain showers
fa: باران سبک مرطوب

en: light freezing rain
fa: باران سبک منجمد

en: light rain
fa: باران سبک

en: heavy rain showers
fa: باران سنگین مرطوب

en: heavy freezing rain
fa: باران سنگین منجمد

en: heavy rain
fa: باران سنگین

en: rain showers
fa: باران مرطوب

en: freezing rain
fa: باران منجمد

en: rain
fa: باران

en: Calm
fa: آرام

en: North
fa: شمال

en: Northeast
fa: شمال شرقی

en: East
fa: شرق

en: Southeast
fa: جنوب شرقی

en: South
fa: جنوب

en: Southwest
fa: شمال غربی

en: West
fa: غرب

en: Northwest
fa: شمال غربی

en: Variable from !direction_a to !direction_b
fa: متغیر از !direction_a  به !direction_b

en: Variable
fa: متغیر

en: edit
fa: ویرایش

en: Display
fa: نمایش

en: Drupal
fa: دروپال

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Default configuration
fa: تنظیمات پیش‌فرض

en: Setup the default configuration for new locations.
fa: تنظیمات پیش‌فرض را برای مناطق جدید تعیین نمایید.

en: Configure the default location
fa: منطقه پیش‌فرض را تعیین کنید

en: The configuration has been saved.
fa: پیکربندی ذخیره شد .

en: The default configuration has been saved.
fa: تنظیمات پیش‌فرض ذخیره شدند.
