Weather (6.x-5.19) - en to pl translation catalogue (173 entries)

en: Save configuration
pl: Zapisz konfigurację

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Real name
pl: Prawdziwa nazwa

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Search
pl: Szukaj

en: Display settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Weather
pl: Pogoda

en: My weather
pl: Moja pogoda

en: Configure your custom weather block.
pl: Dostosuj swój blok pogodowy.

en: Weather: custom user
pl: Pogoda: użytkownika

en: Current weather
pl: Obecna pogoda

en: Temperature: !temperature
pl: Temperatura: !temperature

en: Wind: !wind
pl: Wiatr: !wind

en: Pressure: !pressure
pl: Ciśnienie: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
pl: Wilgotność względna: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
pl: Widoczność: !visibility

en: Reported on:
pl: Aktualizacja:

en: Country
pl: Państwo

en: Select a country to narrow down your search.
pl: Wybierz państwo by zawęzić kryterium wyszukiwania.

en: Place
pl: Miejsce

en: Select a place in that country for the weather display.
pl: Wybierz miejsce w kraju, dla którego będzie prezentowana pogoda.

en: Real name for the selected place
pl: Prawdziwa nazwa dla wybranego miejsca

en: You may enter another name for the place selected above.
pl: Możesz wprowadzić inna nazwę dla miejsca wybranego powyżej.

en: Display units
pl: Wyświetl jednostki

en: Weight
pl: Waga

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
pl: Opcjonalnie. W bloku, lokalizacje o niższej wadze będą pokazywane w pierwszej kolejności. Lokalizacje o równych wagach będą wyświetlane alfabetycznie.

en: No data
pl: Brak danych

en: Clear sky
pl: czyste niebo

en: Few clouds
pl: nieliczne chmury

en: Scattered clouds
pl: lekkie zachmurzenie

en: Broken clouds
pl: zachmurzenie średnie

en: Overcast
pl: całkowite zachmurzenie

en: No significant clouds
pl: brak znaczących chmur

en: light rain showers
pl: przelotne lekkie deszcze

en: light freezing rain
pl: lekki, marznący deszcz

en: light rain
pl: lekki deszcz

en: heavy rain showers
pl: intensywne, przejściowe deszcze

en: heavy freezing rain
pl: intensywny, marznący deszcz

en: heavy rain
pl: intensywy deszcz

en: rain showers
pl: przelotne deszcze

en: freezing rain
pl: marznący deszcz

en: rain
pl: deszcz

en: Calm
pl: Spokojny

en: North
pl: północ

en: Northeast
pl: północno-wschodni

en: East
pl: wschodni

en: Southeast
pl: południowo-wschodni

en: South
pl: południowy

en: Southwest
pl: południowo-zachodni

en: West
pl: zachodni

en: Northwest
pl: północno-zachodni

en: Variable from !direction_a to !direction_b
pl: Zmienny z !direction_a na !direction_b

en: Variable
pl: Zmienna

en: Download location for METAR data is not accessible.
pl: Pobranie lokalizacji dla danych METAR jest niedostępne.

en: administer custom weather block
pl: zarządzaj prywatnymi ustawieniami bloku pogody

en: Displays METAR weather data
pl: Wyświetl dane pogodowe METAR

en: edit
pl: edytuj

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Visibility
pl: Widoczność

en: METAR data: !metar
pl: Dane METAR: !metar

en: ICAO code
pl: Kod ICAO

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
pl: Możesz wskazać jakie jednostki powinny być użyte do przedstawiania danych.

en: Temperature
pl: Temperatura

en: Celsius
pl: Celsjusza

en: Fahrenheit
pl: Fahrenheita

en: Wind speed
pl: Prędkość wiatru

en: Knots
pl: Węzłów

en: meter/s
pl: metry/s

en: Pressure
pl: Ciśnienie

en: kilometers
pl: kilometry

en: UK miles
pl: Mile angielskie

en: You can customize the display of the block.
pl: Możesz dostosować wyświetlanie tego bloku.

en: Show unconverted METAR data
pl: Pokaż dane METAR w oryginalnej postaci

en: Displays the original data of the METAR report.
pl: Wyświetl oryginalne dane z raportu METAR.

en: Show abbreviated wind directions
pl: Pokaż skrócone nazwy kierunków wiatru

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
pl: Wyświetla uniwersalne, angielskie nazwy kierunków wiatru jak N, SE lub W zamiast Północ, Południowy-wschód lub Zachód.

en: Show degrees of wind directions
pl: Pokaż kierunki wiatrów w stopniach

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
pl: Wyświetla kierunki wiatrów w stopniach, np. Północ (20°).

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
pl: Zmienny z !direction_a (!degree_a°) na !direction_b (!degree_b°)

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
pl: Wprowadź czteroliterowy kod ICAO dla stacji meteorologicznej. Jeśli nie znasz kodu danego miejsca, użyj odnośników !url_1 lub !url_2. Zwróć uwagę, że nie wszystkie wymienione tam stacje udostępniają dane meteorologiczne, obsługiwane przez moduł pogody.

en: Edit location
pl: Edytuj lokalizację

en: Delete location
pl: Usuń lokalizację

en: Default configuration
pl: Ustawienia domyślne

en: Setup the default configuration for new locations.
pl: Ustaw domyślna konfigurację dla nowej lokalizacji.

en: Delete a location from your custom weather block.
pl: Usuń lokalizację ze swojego bloku pogodowego.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
pl: Możesz dodawać, edytować lub usuwać lokalizacje ze swojego bloku pogody.

en: Current weather nearby
pl: Obecna pogoda w okolicy

en: Location of this weather station:
pl: Lokalizacja stacji meteorologicznej

en: There are currently no locations.
pl: Nie ma obecnie ustawionych lokalizacji.

en: Create new location
pl: Ustaw nową lokalizację

en: Configure the default location
pl: Ustaw domyślną lokalizację

en: Use cron to clear the cache once per hour
pl: Użyj podsystemu cron aby czyścić pamięć podręczną raz na godzinę.

en: The configuration has been saved.
pl: Konfiguracja została zapisana pomyślnie.

en: The ICAO code is not supported by this module.
pl: Ten kod ICAO nie jest wspierany przez ten moduł.

en: The default configuration has been saved.
pl: Domyślna konfiguracja została zapisana.

en: The location has been saved.
pl: Lokalizacja została zapisana.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
pl: Czy jesteś pewien, że chcesz usunąć lokalizację %name?

en: The location has been deleted.
pl: Lokalizacja została usunięta.

en: North-Northeast
pl: północno-północno-wschodni

en: East-Northeast
pl: wschodnio-północno-wschodni

en: East-Southeast
pl: wschodnio-południowo-wschodni

en: South-Southeast
pl: południowo-południowo-wschodni

en: South-Southwest
pl: południowo-południowo-zachodni

en: West-Southwest
pl: zachodnio-południowo-zachodni

en: West-Northwest
pl: zachodnio-północno-zachodni

en: North-Northwest
pl: północno-północno-zachodni

en: No sunrise today
pl: Brak wschodu Słońca

en: No sunset today
pl: Brak zachodu Słońca

en: Sunrise: !sunrise
pl: Wschód Słońca: !sunrise

en: Sunset: !sunset
pl: Zachód Słońca: !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
pl: Pokaż czas wschodu i zachodu Słońca.

en: Beaufort
pl: Beauforta

en: Show compact block
pl: Pokaż skróconą wersję bloku pogody

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
pl: Wyświetl jedynie nazwę, stan pogody i temperaturę stacji.

en: Beaufort !number
pl: Beauforta !number

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather blocks. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
pl: Można dodawać, edytować lub usuwać lokalizacje z ogólnie dostepnych bloków pogody. Można również ustawić domyślne wartości dla nowo tworzonych lokalizacji.

en: Weather: system-wide !number
pl: Pogoda: systemowa !number

en: System-wide block !number
pl: Blok systemowy nr !number

en: Create new location in block !number
pl: Ustaw nową lokalizację dla bloku nr !number

en: Create new system-wide block
pl: Stwórz nowy, ogólnie dostępny blok

en: If you use Drupal's cache, the system weather blocks will not be updated for anonymous users unless the cache is cleared. This happens e.g. when new nodes are created. If you want the system weather blocks to be updated when new weather data is available, you can clear the cache once per hour. Please note that this might slow down your site.
pl: Jeśli używasz pamięci podręcznej w Drupalu, blok systemowy nie będzie odświeżany dla użytkowników anonimowych, chyba że wyczyścisz tą pamięć. Dzieje się tak n.p. gdy tworzony jest nowy artykuł. Jeśli chcesz by systemowe bloki były aktualizowane regularnie, możesz czyścić pamięć podręczną raz na godzinę. Zwróć uwagę, iż może to wpłynąć na szybkość działania strony.

en: Don't display
pl: Nie wyświetlaj

en: Rel. Humidity
pl: Wilgotność względna

en: Displays the time of sunrise and sunset.
pl: Wyświetla czas wschodu i zachodu Słońca.

en: Timezone for sunrise and sunset
pl: Strefa czasowa dla wschodu i zachodu Słońca.

en: Choose either Greenwich Mean Time (GMT), Drupal's standard timezone as set in the configuration, or a custom timezone.
pl: Wybierz czas uniwersalny (GMT), strefę czasową z ustawień Drupala lub własną strefę czasową.

en: Configure system-wide weather blocks and the default configuration for new locations.
pl: Dostosuj ogólnie dostępny blok pogody dla całego systemu, oraz domyślną konfigurację dla nowych lokalizacji.

en: Configure a system-wide weather block.
pl: Dostosuj ogólny blok pogody dla całego systemu.

en: Delete a location from a system-wide weather block.
pl: Usuń lokalizację z ogólnego bloku pogody dla całego systemu.

en: light blowing snow
pl: lekka zamieć śnieżna

en: light low drifting snow
pl: lekka, niska zamieć śnieżna

en: light snow
pl: słaby opad śniegu

en: heavy blowing snow
pl: intensywna zamieć śnieżna

en: heavy low drifting snow
pl: intensywna, niska zamieć śnieżna

en: heavy snow
pl: intensywy opad śniegu

en: blowing snow
pl: zamieć śnieżna

en: low drifting snow
pl: niska zamieć śnieżna

en: snow
pl: śnieg

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
pl: Temperatura: !temperature1, odczuwalna: !temperature2

en: Weather: location of nodes (requires Location or Node Map module)
pl: Pogoda: lokalizacja węzłów (wymaga modułów Location lub Node Map)

en: Show windchill temperature
pl: Pokaż temperaturę odczuwalną

en: Calculates the temperature resulting from windchill. This is how the temperature <q>feels like</q>.
pl: Określa <q>temperaturę odczuwalną</q>, pochodzącą z połączenia działania temperatury powietrza, siły wiatru, wilgotności i opadów.

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
pl: Ciąg do wyszukiwania musi mieć od 3 do 64 znaków.

en: Your search did not return any results.
pl: Wyszukiwanie nie zwróciło żadnych wyników.

en: Search results for <q>@search</q>
pl: Przeszukaj wyniki dla <q>@search</q>

en: Search for a location
pl: Znajdź lokalizację

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
pl: Podaj kod ICAO, nazwę miejsca lub państwa, dla którego chcesz wyszukać warunki pogodowe.

en: mist
pl: zamglenie

en: shallow fog
pl: lekka mgła

en: partial fog
pl: częściowe zamglenie

en: patches of fog
pl: chmury mgły

en: fog
pl: mgła

en: smoke
pl: gęsta mgła

en: light freezing drizzle
pl: lekka, marznąca mżawka

en: light drizzle
pl: lekka mżawka

en: heavy freezing drizzle
pl: intensywna, marznąca mżawka

en: heavy drizzle
pl: intensywa mżawka

en: freezing drizzle
pl: marznąca mżawka

en: drizzle
pl: mżawka

en: !temperature_c&thinsp;°C / !temperature_f&thinsp;°F
pl: !temperature&thinsp;°F

en: !temperature_f&thinsp;°F / !temperature_c&thinsp;°C
pl: !temperature&thinsp;°F

en: !speed&thinsp;knots
pl: !speed&thinsp;węzłów

en: !speed&thinsp;meter/s
pl: !speed&thinsp;metrów/s

en: gusts up to !speed
pl: w porywach do !speed

en: !visibility&thinsp;mi
pl: !visibility&thinsp;mil

en: !distance&thinsp;mi !direction (!degree°)
pl: !distance&thinsp;mil !direction (!degree°)

en: !distance&thinsp;mi !direction
pl: !distance&thinsp;mil !direction

en: access weather pages
pl: dostęp do stron z pogodą

en: Search for locations and display their current weather.
pl: Wyszukaj lokalizacje i pokaż panująca tam obecnie pogodę.

en: weather
pl: pogoda
