Weather (6.x-5.20) - en to pt translation catalogue (68 entries)

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: delete
pt: apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Operations
pt: Operações

en: Real name
pt: Nome real

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Search
pt: Buscar

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: Weather
pt: Condições meteorológicas

en: My weather
pt: Minhas condições meteorológicas

en: Configure your custom weather block.
pt: Configurar o bloco de condição meteorológica pessoal.

en: Weather: custom user
pt: Tempo: ajuste pessoal

en: Current weather
pt: Tempo atual

en: Temperature: !temperature
pt: Temperatura: !temperature

en: Wind: !wind
pt: Vento: !wind

en: Pressure: !pressure
pt: Pressão: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
pt: Umidade relativa: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
pt: Visibilidade: !visibility

en: Reported on:
pt: Reportado em:

en: Country
pt: País

en: Select a country to narrow down your search.
pt: Selecione um país para limitar a sua busca.

en: Place
pt: Local

en: Select a place in that country for the weather display.
pt: Selecione um lugar neste país para a exibição do tempo.

en: Real name for the selected place
pt: Nome real para o local selecionado

en: You may enter another name for the place selected above.
pt: Você pode adicionar outro nome para o local selecionado acima.

en: Display units
pt: Mostrar unidades

en: Weight
pt: Peso

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
pt: Opcional. No bloco, o local mais próximo irá ser mostrado e uma marca luminosa será posicionada perto do topo. Localidades com pesos iguais estão classificadas alfabeticamente.

en: No data
pt: Sem dados

en: Clear sky
pt: Céu limpo

en: Few clouds
pt: Algumas nuvens

en: Scattered clouds
pt: Nuvens esporádicas

en: Broken clouds
pt: Nuvens carregadas

en: Overcast
pt: Nublado

en: No significant clouds
pt: Sem nuvens significativas

en: light rain showers
pt: pequenas pancadas de chuva

en: light freezing rain
pt: pequena nevasca

en: light rain
pt: chuva leve

en: heavy rain showers
pt: fortes pancadas de chuva

en: heavy freezing rain
pt: forte nevasca

en: heavy rain
pt: chuva forte

en: rain showers
pt: precipitação de chuva

en: freezing rain
pt: chuva de granizo

en: rain
pt: chuva

en: Calm
pt: Calmo

en: North
pt: Norte

en: Northeast
pt: Nordeste

en: East
pt: Leste

en: Southeast
pt: Sudeste

en: South
pt: Sul

en: Southwest
pt: Sudoeste

en: West
pt: Oeste

en: Northwest
pt: Noroeste

en: Variable from !direction_a to !direction_b
pt: Variável de !direction_a para !direction_b

en: Variable
pt: Variável

en: Download location for METAR data is not accessible.
pt: Endereço de download de dados METAR não está acessível.

en: administer custom weather block
pt: Configurar o bloco de condição meteorológica

en: Displays METAR weather data
pt: Exibir os dados do tempo METAR

en: edit
pt: editar

en: Display
pt: Exibição

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Pressure
pt: Pressão

en: kilometers
pt: quilômetros

en: Edit location
pt: Editar localização

en: Default configuration
pt: Configuração padrão

en: Don't display
pt: Não exibir
