Weather (6.x-5.6) - en to uk translation catalogue (180 entries)

en: Save configuration
uk: Зберегти конфігурацію

en: delete
uk: видалити

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Real name
uk: Справжнє ім’я

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Search
uk: Пошук

en: Display settings
uk: Налаштування відображення

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Weather
uk: Погода

en: My weather
uk: Моя погода

en: Configure your custom weather block.
uk: Настроїти персональний блок погоди.

en: Weather: custom user
uk: Погода: персональна

en: Current weather
uk: Поточна погода

en: Temperature: !temperature
uk: Температура: !temperature

en: Wind: !wind
uk: Вітер: !wind

en: Pressure: !pressure
uk: Тиск: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
uk: Відн. Вологість: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
uk: Видимість: !visibility

en: Reported on:
uk: Звіт від:

en: Country
uk: Країна

en: Select a country to narrow down your search.
uk: Виберіть країну для звуження пошуку.

en: Place
uk: Місце

en: Select a place in that country for the weather display.
uk: Виберіть місце в країні для відображення погоди.

en: Real name for the selected place
uk: Відображувана назва обраного місця

en: You may enter another name for the place selected above.
uk: Ви можете ввести іншу назву місця, обраного вище.

en: Display units
uk: Одиниці вимірювань

en: Weight
uk: Вага

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
uk: Додатково. Більш легкі місця розташування (з меншим значенням ваги) будуть відображатися вище в блоці. Місця розташування з однаковою вагою сортуються за абеткою.

en: No data
uk: Дані відсутні

en: Clear sky
uk: Ясно

en: Few clouds
uk: Невелика хмарність

en: Scattered clouds
uk: Окремі хмари

en: Broken clouds
uk: Хмарно з проясненнями

en: Overcast
uk: Хмарно

en: No significant clouds
uk: Незначна хмарність

en: light rain showers
uk: легені зливові дощі

en: light freezing rain
uk: легкий заморожуючий дощ

en: light rain
uk: легкий дощ

en: heavy rain showers
uk: сильна злива

en: heavy freezing rain
uk: сильний заморожуючий дощ

en: heavy rain
uk: сильний дощ

en: rain showers
uk: зливові дощі

en: freezing rain
uk: заморожуючий дощ

en: rain
uk: дощ

en: Calm
uk: Безвітряно

en: North
uk: Північний

en: Northeast
uk: Північно-східний

en: East
uk: Схід

en: Southeast
uk: Південно-східний

en: South
uk: Південь

en: Southwest
uk: Південно-західний

en: West
uk: Захід

en: Northwest
uk: Північно-західний

en: Variable from !direction_a to !direction_b
uk: Змінний, від !direction_a до !direction_b

en: Variable
uk: Змінна

en: Download location for METAR data is not accessible.
uk: Джерело даних METAR недоступний.

en: administer custom weather block
uk: керувати власним блоком погоди

en: Displays METAR weather data
uk: Відображає дані погоди METAR

en: edit
uk: редагувати

en: Display
uk: Показ

en: Visibility
uk: Видимість

en: METAR data: !metar
uk: Дані METAR: !metar

en: ICAO code
uk: Код ИКАО

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
uk: Ви можете вибрати одиниці виміру, які будуть використовуватися для відображення даних.

en: Temperature
uk: Температура

en: Celsius
uk: Цельсія

en: Fahrenheit
uk: Фаренгейт

en: Wind speed
uk: Швидкість вітру

en: km/h
uk: км/г

en: mph
uk: миль/год

en: Knots
uk: Вузли

en: meter/s
uk: м/с

en: Pressure
uk: Тиск

en: hPa
uk: гПа

en: inHg
uk: дюймів рт.ст.

en: mmHg
uk: мм рт. ст.

en: kilometers
uk: кілометри

en: UK miles
uk: Британські милі

en: You can customize the display of the block.
uk: Ви можете настроїти відображення блоку.

en: Show unconverted METAR data
uk: Відображати неопрацьовані дані METAR

en: Displays the original data of the METAR report.
uk: Показує оригінальні дані звіту METAR.

en: Show abbreviated wind directions
uk: Відображати скорочення в напрямку вітру

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
uk: Відображає скорочені напрямки вітру, як-от N, SE або W замість півночі, південного сходу чи заходу.

en: Show degrees of wind directions
uk: Відображати градуси напрямку вітру

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
uk: Відображає градуси в напрямку вітру, напр. Північ (20°).

en: N
uk: Н

en: NE
uk: ПнСх

en: E
uk: Сх

en: SE
uk: ПдС

en: S
uk: Пд

en: SW
uk: Пд-З

en: W
uk: Зх

en: NW
uk: Пн-З

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
uk: Змінний, від !direction_a (!degree_a°) до !direction_b (!degree_b°)

en: Edit location
uk: Редагувати місце розташування

en: Delete location
uk: Видалити місце розташування

en: Default configuration
uk: Базові налаштування

en: Delete a location from your custom weather block.
uk: Вилучити місце розташування з персонального блоку погоди.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
uk: Ви можете додавати, видаляти й редагувати місця розташування в персональному блоці погоди.

en: Please note that the block will not be shown until you configure at least one location.
uk: Урахуйте, що блок не буде відображений доти, поки Ви не настроїте щонайменше одне місце розташування.

en: Current weather nearby
uk: Поточна погода поблизу

en: Location of this weather station:
uk: Місце розташування даної станції погоди:

en: There are currently no locations.
uk: Наразі місця розташування відсутні.

en: Create new location
uk: Створити нове місце розташування

en: Use cron to clear the cache once per hour
uk: Використовувати cron для очищення кешу раз на годину

en: The configuration has been saved.
uk: Конфігурація була успішно збережена.

en: The ICAO code is not supported by this module.
uk: Даний код ИКАО не підтримується цим модулем.

en: The location has been saved.
uk: Місце розташування збережене.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити місце розташування %name?

en: The location has been deleted.
uk: Місце розташування вилучене.

en: North-Northeast
uk: Північний - Північно-східний

en: East-Northeast
uk: Східний - Північно-східний

en: East-Southeast
uk: Східний - Південно-східний

en: South-Southeast
uk: Південний - Південно-східний

en: South-Southwest
uk: Південний - Південно-західний

en: West-Southwest
uk: Західний - Південно-західний

en: West-Northwest
uk: Західний - Північно-західний

en: North-Northwest
uk: Північний - Північно-західний

en: NNE
uk: Пн-Пн-С

en: ENE
uk: С-Пв-С

en: ESE
uk: С-Пд-С

en: SSE
uk: Пд-Пд-С

en: SSW
uk: Пд-Пд-З

en: WSW
uk: З-Пд-З

en: WNW
uk: З-Пн-З

en: NNW
uk: Пн-Пн-З

en: No sunrise today
uk: Сьогодні немає сходу

en: No sunset today
uk: Сьогодні немає заходу

en: Sunrise: !sunrise
uk: Схід: !sunrise

en: Sunset: !sunset
uk: Захід: !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
uk: Показувати час сходу й заходу

en: GMT
uk: По Грінвічу

en: Beaufort
uk: шкала Бофорта

en: Show compact block
uk: Показувати компактний блок

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
uk: Відображає тільки назву, стан і температуру станції погоди.

en: Beaufort !number
uk: !number по шкалі Бофорта

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather blocks. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
uk: Ви можете додавати, видаляти й редагувати місця розташування в системному блоці погоди. Більше того, Ви можете вказати значення за замовчуванням для знову створюваних місць розташування.

en: System-wide block !number
uk: Загальносистемний блок !number

en: Create new location in block !number
uk: Створити нове місце розташування в блоці !number

en: Create new system-wide block
uk: Настроїти загальносистемний блок погоди.

en: If you use Drupal's cache, the system weather blocks will not be updated for anonymous users unless the cache is cleared. This happens e.g. when new nodes are created. If you want the system weather blocks to be updated when new weather data is available, you can clear the cache once per hour. Please note that this might slow down your site.
uk: Якщо Ви включили кешування Drupal, системний блок погоди не буде обновлятися для анонімних відвідувачів доти, поки кеш не буде очищений. Це відбувається, наприклад, при створенні нових вузлів. Якщо Ви прагнете, щоб системний блок погоди обновлявся при наявності нових погодних даних, Ви можете очищати кеш раз у годину. Будь ласка, урахуйте, що це може сповільнити Ваш ресурс^-ресурс-веб-ресурс.

en: Don't display
uk: Не відображати

en: Timezone for sunrise and sunset
uk: Часовий пояс для сходу та заходу сонця

en: Delete a location from a system-wide weather block.
uk: Вилучити місце розташування із загальносистемного блоку погоди.

en: light blowing snow
uk: легка заметіль

en: light snow
uk: невеликий сніг

en: heavy snow
uk: сильний сніг

en: blowing snow
uk: заметіль

en: snow
uk: сніг

en: kPa
uk: кПа

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
uk: Температура: !temperature1, по відчуттях !temperature2

en: Celsius / Fahrenheit
uk: Цельсій / Фаренгейт

en: Fahrenheit / Celsius
uk: Фаренгейт / Цельсій

en: Show windchill temperature
uk: Показувати температуру по зимовому коефіцієнту різкості погоди

en: Calculates the temperature resulting from windchill. This is how the temperature <q>feels like</q>.
uk: Вираховує температуру виходячи із зимового коефіцієнта різкості погоди. Даний коефіцієнт відображає <q>комфортність відчуття</q> при поточної температурі й рівні вологості.

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
uk: Рядок для пошуку повинен бути від 3 до 64 символів.

en: Your search did not return any results.
uk: За вашим пошуковим запитом нічого не знайдено.

en: Search results for <q>@search</q>
uk: Результат пошуку <q>@search</q>

en: Search for a location
uk: Пошук місця розташування

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
uk: Уведіть код ІКАО(ICAO), ім'я, або країну для пошуку погодних умови в цьому місці.

en: fog
uk: туман

en: drizzle
uk: мжичка

en: !speed&thinsp;mph
uk: !speed&thinsp;миль/год

en: !speed&thinsp;knots
uk: !speed&thinsp;вузлів

en: !speed&thinsp;meter/s
uk: !speed&thinsp;м/с

en: !speed&thinsp;km/h
uk: !speed&thinsp;км/год

en: gusts up to !speed
uk: пориви до !speed

en: !pressure&thinsp;inHg
uk: !pressure&thinsp;дюйм рт.ст.

en: !pressure&thinsp;mmHg
uk: !pressure&thinsp;мм.рт.ст.

en: !pressure&thinsp;kPa
uk: !pressure&thinsp;кПа

en: !pressure&thinsp;hPa
uk: !pressure&thinsp;гПа

en: !visibility&thinsp;mi
uk: !visibility&thinsp;миль

en: !visibility&thinsp;km
uk: !visibility&thinsp;км

en: !distance&thinsp;mi !direction (!degree°)
uk: !distance&thinsp;миль !direction (!degree°)

en: !distance&thinsp;mi !direction
uk: !distance&thinsp;миль !direction

en: !distance&thinsp;km !direction (!degree°)
uk: !distance&thinsp;км !direction (!degree°)

en: !distance&thinsp;km !direction
uk: !distance&thinsp;км !direction

en: access weather pages
uk: доступ до сторінки погоди

en: Search for locations and display their current weather.
uk: Пошук по місцю розташування й відображення в ньому поточних погодних умов.
