Weather (6.x-5.9) - en to fr translation catalogue (166 entries)

en: Save configuration
fr: Enregistrer la configuration

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Real name
fr: Vrai nom

en: Cancel
fr: Annuler

en: Search
fr: Rechercher

en: Display settings
fr: Paramètres d'affichage

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weather
fr: Météo

en: My weather
fr: Ma météo

en: Configure your custom weather block.
fr: Configurez votre bloc météo personnalisé.

en: Weather: custom user
fr: Météo : utilisateur personnalisé

en: Current weather
fr: Temps actuel

en: Wind: !wind
fr: Vent : !wind

en: Pressure: !pressure
fr: Pression : !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
fr: Humidité relative : !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
fr: Visibilité : !visibility

en: Reported on:
fr: Signalé le :

en: Country
fr: Pays

en: Select a country to narrow down your search.
fr: Choisir un pays pour limiter votre recherche

en: Select a place in that country for the weather display.
fr: Sélectionnez un lieu dans ce pays pour l'affichage de la météo.

en: Real name for the selected place
fr: Vrai nom pour le lieu sélectionné

en: You may enter another name for the place selected above.
fr: Vous pouvez entrer un autre nom pour le lieu choisi ci-dessus

en: Display units
fr: Unités d'affichage

en: Weight
fr: Poids

en: Optional. In the block, the heavier locations will sink and the lighter locations will be positioned nearer the top. Locations with equal weights are sorted alphabetically.
fr: Optionnel. Dans le bloc, les emplacements les plus lourds vont couler et les emplacements les plus légers seront placés plus près du sommet. Les emplacements de poids égal sont triés par ordre alphabétique.

en: No data
fr: Pas de données

en: Clear sky
fr: Ciel clair

en: Few clouds
fr: Peu de nuages

en: Scattered clouds
fr: Nuages épars

en: Broken clouds
fr: Nuages

en: Overcast
fr: Couvert

en: No significant clouds
fr: Temps mitigé

en: light rain showers
fr: Légères averses

en: light freezing rain
fr: Légère pluie verglaçante

en: light rain
fr: Pluie

en: heavy rain showers
fr: Fortes averses de pluie

en: heavy freezing rain
fr: Forte pluie verglaçante

en: heavy rain
fr: Pluie battante

en: rain showers
fr: Averses

en: freezing rain
fr: Pluie verglaçante

en: rain
fr: Pluie

en: Calm
fr: Calme

en: North
fr: Nord

en: Northeast
fr: Nord-Est

en: East
fr: Est

en: Southeast
fr: Sud-Est

en: South
fr: Sud

en: Southwest
fr: Sud-Ouest

en: West
fr: Ouest

en: Northwest
fr: Nord-Ouest

en: Variable from !direction_a to !direction_b
fr: Variable de !direction_a à !direction_b

en: Download location for METAR data is not accessible.
fr: Le site de téléchargement des données METAR n'est pas accessible.

en: administer custom weather block
fr: Administrer le bloc météo personnalisée

en: Displays METAR weather data
fr: Affiche les données météorologiques METAR

en: edit
fr: modifier

en: Display
fr: Affichage

en: Visibility
fr: Visibilité

en: METAR data: !metar
fr: Données METAR : !metar

en: ICAO code
fr: code OACI

en: You can specify which units should be used for displaying the data.
fr: Vous pouvez spécifier les unités à utiliser pour afficher les données

en: Temperature
fr: Température

en: Wind speed
fr: Vitesse du vent

en: Knots
fr: Nœuds

en: meter/s
fr: m/s

en: Pressure
fr: Pression

en: kilometers
fr: km

en: UK miles
fr: milles

en: You can customize the display of the block.
fr: Vous pouvez personnaliser l'affichage du bloc

en: Show unconverted METAR data
fr: Afficher les données non converties METAR

en: Displays the original data of the METAR report.
fr: Affiche les données originales du rapport METAR.

en: Show abbreviated wind directions
fr: Afficher les directions du vent abrégées

en: Displays abbreviated wind directions like N, SE, or W instead of North, Southeast, or West.
fr: Afficher les directions du vent abrégées. Exemple : N, SE ou O pour Nord, Sud-Est ou Ouest.

en: Show degrees of wind directions
fr: Afficher les degrés de la direction du vent

en: Displays the degrees of wind directions, e.g. North (20°).
fr: Afficher les degrés de la direction du vent. Exemple : vent du Nord (20°).

en: SW
fr: SO

en: W
fr: O

en: NW
fr: NO

en: Enter the 4-letter ICAO code of the weather station. If you first need to look up the code, you can use !url_1 or !url_2. Please note that not all stations listed at those URLs are providing weather data and thus may not be supported by this module.
fr: Entrez le code OACI (Organisation de l'aviation civile internationale) de la station météo. Si vous devez rechercher le code, vous pouvez utiliser !url_1 ou !url_2. Toutes les stations listées fournissent des données météo qui peuvent ne pas être supportées par ce module

en: Edit location
fr: Modifier l'emplacement

en: Delete location
fr: Supprimer l'emplacement

en: Default configuration
fr: Configuration par défaut

en: Setup the default configuration for new locations.
fr: Utiliser la configuration par défaut pour les nouveaux emplacements.

en: Delete a location from your custom weather block.
fr: Supprimer un emplacement de votre bloc météo personnalisé.

en: You can add, edit, and delete locations from your custom weather block.
fr: Vous pouvez ajouter, éditer et supprimer des emplacements de votre bloc météo personnalisé.

en: Please note that the block will not be shown until you configure at least one location.
fr: Attention le bloc ne sera pas visible jusqu'à ce qu'au moins un emplacement soit configuré

en: Current weather nearby
fr: Conditions Actuelles à proximité

en: Location of this weather station:
fr: Emplacement de cette station météo :

en: There are currently no locations.
fr: Il n'y a aucun emplacement pour le moment.

en: Create new location
fr: Créer un nouvel emplacement

en: Configure the default location
fr: Configurer l'emplacement par défaut

en: Use cron to clear the cache once per hour
fr: Utilisez cron pour vider le cache une fois par heure

en: The configuration has been saved.
fr: La configuration a été enregistrée.

en: The ICAO code is not supported by this module.
fr: Le code OACI n'est pas supporté par ce module

en: The default configuration has been saved.
fr: La configuration par défaut a été enregistrée.

en: The location has been saved.
fr: L'emplacement a été enregistré.

en: Are you sure you want to delete the location %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer l'emplacement %name ?

en: The location has been deleted.
fr: L'emplacement a été supprimé.

en: North-Northeast
fr: Nord-Nord-Est

en: East-Northeast
fr: Est-Nord-Est

en: East-Southeast
fr: Est-Sud-Est

en: South-Southeast
fr: Sud-Sud-Est

en: South-Southwest
fr: Sud-Sud-Ouest

en: West-Southwest
fr: Ouest-Sud-Ouest

en: West-Northwest
fr: Ouest-Nord-Ouest

en: North-Northwest
fr: Nord-Nord-Ouest

en: SSW
fr: SSO

en: WSW
fr: OSO

en: WNW
fr: ONO

en: NNW
fr: NNO

en: No sunrise today
fr: Pas d'heure de lever du soleil aujourd'hui

en: No sunset today
fr: Pas d'heure de coucher du soleil aujourd'hui

en: Sunrise: !sunrise
fr: Lever du soleil : !sunrise

en: Sunset: !sunset
fr: Coucher du soleil : !sunset

en: Show time of sunrise and sunset
fr: Afficher l'heure du lever et du coucher du soleil

en: Show compact block
fr: Afficher le bloc compact

en: Displays only the name, condition, and temperature of the weather station.
fr: Affiche uniquement le nom, l'état et la température de la station météo.

en: Beaufort !number
fr: !number Beaufort

en: You can add, edit, and delete locations from system-wide weather blocks. Moreover, you can specify default values for newly created locations.
fr: Vous pouvez ajouter, éditer et supprimer des emplacements des blocs de temps de l'ensemble du système. En outre, vous pouvez spécifier les valeurs par défaut pour les endroits nouvellement créés.

en: Weather: system-wide !number
fr: Météo : l'ensemble du système !nombre

en: System-wide block !number
fr: À l'échelle du bloc système ! nombre

en: Create new location in block !number
fr: Créer un nouvel emplacement dans le bloc !number

en: Create new system-wide block
fr: Créer un nouveau bloc pour l'ensemble du système

en: Don't display
fr: Ne pas afficher

en: Rel. Humidity
fr: Humidité rel.

en: Displays the time of sunrise and sunset.
fr: Afficher l'heure du lever et du coucher du soleil

en: Timezone for sunrise and sunset
fr: Fuseau horaire pour le lever et le coucher du soleil

en: Choose either Greenwich Mean Time (GMT), Drupal's standard timezone as set in the configuration, or a custom timezone.
fr: Choisir GMT, le fuseau horaire standard de Drupal comme défini dans la configuration ou un fuseau horaire personnalisé.

en: Configure system-wide weather blocks and the default configuration for new locations.
fr: Configuration des blocs météo à l'échelle du système et par défaut pour les nouveaux emplacements.

en: Configure a system-wide weather block.
fr: Configurer un bloc de temps pour l'ensemble du système.

en: Delete a location from a system-wide weather block.
fr: Supprimer un emplacement d'un bloc de météo de l'ensemble du système.

en: light blowing snow
fr: Vent et neige

en: light low drifting snow
fr: Verglas

en: light snow
fr: Neige légère

en: heavy snow
fr: Fortes chutes de neige

en: blowing snow
fr: Neige

en: low drifting snow
fr: Verglas

en: snow
fr: Neige

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
fr: Température : !temperature1, ressentie !temperature2

en: Weather: location of nodes (requires Location or Node Map module)
fr: Météo : emplacement des nœuds (nécessite le module Location ou Node Map)

en: Show windchill temperature
fr: Voir la température du vent

en: Calculates the temperature resulting from windchill. This is how the temperature <q>feels like</q>.
fr: Calcule la température résultant du vent. C'est ainsi que la température <q>est ressentie<q>.

en: The string to search for must be between 3 and 64 characters.
fr: La chaîne à rechercher doit être comprise entre 3 et 64 caractères.

en: Your search did not return any results.
fr: Votre recherche n'a donné aucun résultat.

en: Search results for <q>@search</q>
fr: Résultats de la recherche pour <q>@search</q>

en: Search for a location
fr: Rechercher un emplacement

en: Type in an ICAO code, a name, or a country to search for weather conditions at that location.
fr: Tapez un code OACI, un nom, ou un pays pour la recherche des conditions météo à cet endroit.

en: mist
fr: brume

en: shallow fog
fr: brouillard léger

en: partial fog
fr: brouillard partiel

en: patches of fog
fr: nappes de brouillard

en: fog
fr: brouillard

en: light freezing drizzle
fr: lègère bruine verglaçante

en: light drizzle
fr: lègère bruine

en: heavy freezing drizzle
fr: bruine épaisse et verglaçante

en: heavy drizzle
fr: bruine épaisse

en: freezing drizzle
fr: bruine verglaçante

en: drizzle
fr: bruine

en: !speed&thinsp;knots
fr: !speed&thinsp;nœuds

en: !speed&thinsp;meter/s
fr: !speed&thinsp;m/s

en: gusts up to !speed
fr: rafales jusqu'à !speed

en: Search for locations and display their current weather.
fr: Rechercher des emplacements et afficher leurs conditions météorologiques actuelles.

en: light snow showers
fr: légères averses de neige

en: heavy snow showers
fr: fortes averses de neige

en: snow showers
fr: averses de neige
