Weather (6.x-5.9) - en to sv translation catalogue (118 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Real name
sv: Fullständigt namn

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Search
sv: Sök

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Configure your custom weather block.
sv: Konfigurera ditt anpassade väderblock

en: Current weather
sv: Aktuellt väder

en: Temperature: !temperature
sv: Temperatur: !temperature

en: Wind: !wind
sv: Vind: !wind

en: Pressure: !pressure
sv: Lufttryck: !pressure

en: Rel. Humidity: !rel_humidity
sv: Luftfuktighet: !rel_humidity

en: Visibility: !visibility
sv: Sikt: !visibility

en: Reported on:
sv: Rapporterat:

en: Country
sv: Land

en: Place
sv: Plats

en: Display units
sv: Enheter för visning

en: Weight
sv: Vikt

en: No data
sv: Ingen data

en: Clear sky
sv: Klar himmel

en: Few clouds
sv: Enstaka moln

en: Scattered clouds
sv: Spridda moln

en: Broken clouds
sv: Lätt molnighet

en: Overcast
sv: Mulet

en: No significant clouds
sv: Inga signifikanta moln

en: light rain showers
sv: lätta regnskurar

en: light freezing rain
sv: lätt underkylt regn

en: light rain
sv: lätt regn

en: heavy rain showers
sv: intensiva regnskurar

en: heavy freezing rain
sv: intensivt underkylt regn

en: heavy rain
sv: intensivt regn

en: rain showers
sv: regnskurar

en: freezing rain
sv: underkylt regn

en: rain
sv: regn

en: Calm
sv: Stiltje

en: North
sv: Nord

en: Northeast
sv: Nordost

en: East
sv: Öst

en: Southeast
sv: Sydost

en: South
sv: Syd

en: Southwest
sv: Sydväst

en: West
sv: Väst

en: Northwest
sv: Nordväst

en: Variable from !direction_a to !direction_b
sv: Växlande från !direction_a till !direction_b

en: Variable
sv: Variabel

en: edit
sv: redigera

en: Display
sv: Visa

en: Visibility
sv: Synlighet

en: METAR data: !metar
sv: METAR-data: !metar

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Wind speed
sv: Vindhastighet

en: Knots
sv: knop

en: Pressure
sv: Tryck

en: kilometers
sv: kilometer

en: UK miles
sv: engelska mil

en: NE
sv: NO

en: SE
sv: SO

en: SW
sv: SV

en: W
sv: V

en: NW
sv: NV

en: Variable from !direction_a (!degree_a°) to !direction_b (!degree_b°)
sv: Växlande från !direction_a (!degree_a°) till !direction_b (!degree_b°)

en: Default configuration
sv: Standardkonfiguration

en: Current weather nearby
sv: Aktuellt väder i närheten

en: Location of this weather station:
sv: Denna väderstations position:

en: The configuration has been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: North-Northeast
sv: Nordnordost

en: East-Northeast
sv: Ostnordost

en: East-Southeast
sv: Ostsydost

en: South-Southeast
sv: Sydsydost

en: South-Southwest
sv: Sydsydväst

en: West-Southwest
sv: Västsydväst

en: West-Northwest
sv: Västnordväst

en: North-Northwest
sv: Nordnordväst

en: NNE
sv: NNO

en: ENE
sv: ONO

en: ESE
sv: OSO

en: SSE
sv: SSO

en: SSW
sv: SSV

en: WSW
sv: VSV

en: WNW
sv: VNV

en: NNW
sv: NNV

en: No sunrise today
sv: Ingen soluppgång idag

en: No sunset today
sv: Ingen solnedgång idag

en: Sunrise: !sunrise
sv: Soluppgång: !sunrise

en: Sunset: !sunset
sv: Solnedgång: !sunset

en: Beaufort !number
sv: Beaufort nr !number

en: Don't display
sv: Visa inte

en: Rel. Humidity
sv: Relativ luftfuktighet

en: light blowing snow
sv: lätt snödrev

en: light low drifting snow
sv: lågt lätt snödrev

en: light snow
sv: lätt snöfall

en: heavy blowing snow
sv: hårt snödrev

en: heavy low drifting snow
sv: hårt lågt snödrev

en: heavy snow
sv: snöoväder

en: blowing snow
sv: snödrev

en: low drifting snow
sv: lågt snödrev

en: snow
sv: snöfall

en: Temperature: !temperature1, feels like !temperature2
sv: Temperatur: !temperature1, upplevs som !temperature2

en: mist
sv: fuktdis

en: shallow fog
sv: låg dimma

en: partial fog
sv: större delen dimma

en: patches of fog
sv: höga dimbankar

en: fog
sv: dimma

en: smoke
sv: rök

en: light freezing drizzle
sv: lätt underkylt duggregn

en: light drizzle
sv: lätt duggregn

en: heavy freezing drizzle
sv: intensivt underkylt duggregn

en: heavy drizzle
sv: intensivt duggregn

en: freezing drizzle
sv: underkylt duggregn

en: drizzle
sv: duggregn

en: !speed&thinsp;knots
sv: !speed&thinsp;knop

en: gusts up to !speed
sv: vindbyar upp till !speed

en: light snow showers
sv: lätta snöbyar

en: heavy snow showers
sv: hårda snöbyar

en: snow showers
sv: snöbyar
