Web Widgets (6.x-1.1) - en to fr translation catalogue (23 entries)

en: None
fr: Aucun(e)

en: Inline
fr: En ligne

en: Embed code
fr: Code inclus

en: Attach to
fr: Attacher à

en: Google Gadgets
fr: Gadgets Google

en: Multiple displays
fr: Affichages multiples

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fr: L'icône du flux ne sera disponible que pour les affichages sélectionnés.

en: Embed your widget on NetVibes or iGoogle.
fr: Intégrer votre widget sur Netvibes ou iGoogle.

en: Copy and paste this code to your iGoogle page.
fr: Copiez / collez ce code dans votre page iGoogle.

en: Create dynamic snippets of this site that users can copy and paste to their websites. Plays nice with Views module. See README.txt for more installation instructions.
fr: Créer automatiquement des extraits de ce site que les utilisateurs peuvent copier / coller dans leurs sites web. Bonne intégration avec le module <em>Views</em>. Voir le fichier README.txt pour plus d'instructions d'installation.

en: NetVibes
fr: Netvibes

en: Web widget
fr: Widget web

en: Display the view as a widget. Offer a snippet of code that users can copy and paste to another web site.
fr: Affiche la vue sous forme de widget. Offre un extrait de code que les utilisateurs peuvent copier / coller dans un autre site web.

en: The width of the widget in pixels (not respected by all embed styles).
fr: La largeur du widget en pixels (ne sera pas respecté par tous les styles d'inclusion).

en: The height of the widget in pixels (not respected by all embed styles).
fr: La hauteur du widget en pixels (ne sera pas respecté par tous les styles d'inclusion).

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/widget" or "path/%/%/widget/[embed-style]", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fr: Cette vue sera affichée en visitant ce chemin sur votre site. Il est recommandé que le chemin soit de la forme "path/%/%/widget" ou "path/%/%/widget/[embed-style]", mettre un % dans le chemin pour chaque argument défini dans votre vue.

en: Supply a valid Analytics domain ID if you want to track the usage of the widget in the Google Analytics ecosystem. If the field is empty, the tracking is turned off.
fr: Fournir un ID  de domaine Analytics valide si vous voulez suivre l'utilisation du widget dans l'écosystème Google Analytics. Si le champ est vide, le suivi est désactivé.

en: Not set yet
fr: Pas encore défini

en: Widget dimensions
fr: Dimensions du widget

en: Embed style
fr: Style d'inclusion

en: Tracking is turned off
fr: Le suivi est éteind

en: Google Tracking code
fr: Code de suivi Google

en: Copy and paste this code to your website.
fr: Copier / coller ce code dans votre site.
