Webchick's test profile (6.x-0.1-unstable2) - en to am translation catalogue (161 entries)

en: list
am: ዝርዝር

en: Home
am: ቤት

en: Title
am: ዓርእስት

en: Body
am: አካል

en: Images
am: ምስሎች

en: Image size
am: የምስል መጠን

en: user
am: ተጠቃሚ

en: Save configuration
am: ውቅረት አስቅምጥ

en: Reset to defaults
am: ወደ ነባሪዎች መልስ

en: delete
am: ሰርዝ

en: Status
am: ሁኔታ

en: Administer
am: አስተዳድር

en: Request new password via e-mail.
am: በኢ-ሜል አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Delete
am: ሰርዝ

en: Operations
am: ክወናዎች

en: Content
am: ይዞታ

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Type
am: ዓይነት

en: Author
am: ደራሲ

en: List
am: ዝርዝር

en: Subject
am: ዓርእስት

en: Actions
am: ድርጊቶች

en: disabled
am: የቦዘነ

en: Subscribe
am: ለደምበኝነት ይመዝገብ

en: Description
am: ማብራሪያ

en: Language
am: ቋንቋ

en: Disabled
am: ቦዘኔ

en: Enabled
am: ንቁ

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: error
am: ስህተት

en: Tags
am: መለያዎች

en: Block title
am: የጥምር ዓርስት

en: Taxonomy
am: ስርዓተ ክፍፍል

en: Yes
am: እሺ

en: No
am: እምቢ

en: Content types
am: የይዞታ ዓይነቶች

en: Version
am: ሥሪት

en: view
am: ትይታ

en: Overview
am: ጠቅላላ እይታ

en: Edit
am: አርትእ

en: Date
am: ቀን

en: Search
am: ፈልግ

en: Password
am: የይለፍ ቃል

en: Weight
am: ክብደት

en: The configuration options have been saved.
am: የውቅረቱ አማራጮች ተቀምጠዋል።

en: Help text
am: የእርዳታ ጽሑፍ

en: Required
am: አስፈላጊ

en: none
am: ምንም

en: Settings
am: ቅንብሮች

en: Name
am: ስም

en: edit
am: አስተካክል

en: Import
am: አስመጣ

en: Export
am: ላክ

en: Preview
am: ቅድመ እይታ

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Help
am: እርዳታ

en: Default
am: ነባሪ

en: Update
am: አዘምን

en: Time
am: ሰዓት

en: View
am: ትይታ

en: History
am: ታሪክ

en: Path
am: ዱካ

en: Region
am: ክልል

en: type
am: ዓይነት

en: User
am: ተጠቃሚ

en: Configure
am: ውቀር

en: status
am: ሁኔታ

en: Error
am: ስህተት

en: Expanded
am: የተለጠጠ

en: Update options
am: የማዘመኛ አማራጮች

en: Active
am: ገባሪ

en: Block
am: ጥምር

en: Add block
am: ጥምር ጨምር

en: Page
am: ገጽ

en: RSS
am: አር ኤስ ኤስ

en: Site name
am: የድረ ገጽ ስም

en: Site slogan
am: የድረ ገጽ መፈክር

en: Drupal
am: ድሩፓል

en: Header
am: ራስጌ

en: Footer
am: ግርጌ

en: Custom
am: ብጁ

en: Roles
am: ሚናዎች

en: Published
am: የታተመ

en: Input format
am: ግቤት ቅርፀት

en: Filter
am: ማጣሪያ

en: Location
am: ቦታ

en: Promoted to front page
am: ወደ ፊተኛው ገጽ የተሸጋገረ

en: Sticky at top of lists
am: የዝርዝሮች አናት ላይ የሚጣበቅ

en: Log message
am: መልእክቱን መዝግብ

en: Vocabulary name
am: የመዝገበ ቃላት ስም

en: E-mail address
am: ኢ-ሜል አድራሻ

en: Global settings
am: አጠቃላይ አቀናባሪዎች

en: Mode
am: ሁኔታ

en: blocked
am: የታገደ

en: active
am: ገባሪ

en: Authored by
am: የተደረሰው በ

en: Performance
am: አፈፃፀም

en: This field is required.
am: ይህ መስክ ተፈላጊ ነው።

en: Medium
am: መካከለኛ

en: Unlimited
am: ያልተወሰነ

en: Code
am: ኮድ

en: node
am: አንጓ

en: Table
am: ሰንጠረዥ

en: Navigation
am: መጓጓዛ

en: Users
am: ተጠቃሚዎች

en: Create content
am: ይዞታ ፍጠር

en: Anonymous
am: ስም አልባ

en: Filters
am: ማጣሪያዎች

en: Preformatted
am: ቅድመ ቅርጽት

en: Save settings
am: ቅንብሮቹን አስቀምጥ

en: Formatting guidelines
am: የቅርፀት መመሪያ

en: Authoring information
am: የድርሰቱ መረጃ

en: Authored on
am: የተደረሰበት ግዜ

en: Format: %time. Leave blank to use the time of form submission.
am: ቅርፀት፡ %time። ቅጹ የገባበትን ግዜ ለመጠቅም ከፈለክ ይህን ባዶ ተው።

en: Leave blank for %anonymous.
am: %anonymous ባዶ ተው።

en: Edit term
am: መጠሪያ አርትእ

en: Clear
am: አጥራ

en: View user profile.
am: የተጠቃሚ መገለጫዎችን ተመልከት።

en: Source
am: ምንጭ

en: Request new password
am: አዲስ የይለፍ ቃል ጠይቅ

en: Publishing options
am: የህትመት አማራጮች

en: Configure block
am: የጥምረት ውቀርት

en: Mission statement
am: ተልህኮ

en: Greater than
am: ይበልጣል

en: Autocomplete taxonomy
am: ራሥ-ሙላ ስርዓተ ክፍፍል

en: Blocked
am: የተጣመረ

en: view revisions
am: ክለሳዎችን ተመልከት

en: Permissions
am: ፈቃዶች

en: Menu settings
am: የምናሌ ቅንብሮች

en: Color scheme
am: የቀለም ሙሉ ምስርት

en: My relationships
am: የኔ ዝምድናዎች

en: Themes
am: ገጽታዎች

en: comment
am: አስተያይት

en: Comment settings
am: የአስተያየት ቅንብር

en: Read only
am: ንባብ ብቻ

en: Passwords match:
am: የይለፍ ቃሎቹ ይዛመዳሉ፡

en: Translation
am: ትርጉም

en: Blocks
am: ጥምረቶች

en: Save blocks
am: ጥምሮችን አስቀምጥ

en: Menus
am: ምናሌዎች

en: 1 week
am: 1 ሳምንት

en: Permission
am: ፈቃድ

en: Input formats
am: ግቤት ቅርፀቶች

en: Read/Write
am: አንብብ-ፃፍ

en: file system
am: ሥርዓ ፋይል

en: The directory %directory is not writable
am: %directory የተስኘው ማውጫ መጻፍ አያስችልም

en: GD library
am: ጂዲ ቤተ ፍርግም

en: Error reporting
am: ስህተት ሪፖርት ማድረጊያ

en: sort by @s
am: በ@s ደርድር

en: Create @name
am: @name ፍጠር

en: Not enabled
am: ያልነቃ

en: No vocabularies available.
am: ምንም መዝገበ ቃላት የለም።

en: Revision information
am: የክለሳ መረጃ

en: Delete comment
am: አስተያየት ስርዝ

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
am: አሁን ያለውን ተጠቃሚ የይለፍ ቃል ለመለወጥ፤ አዲሱን የይለፍ ቃል በሁለቱም መስኮች ላይ አስገባ።

en: Abbreviation
am: አህፅሮተ ቃል

en: filter
am: አጣራ

en: More information about formatting options
am: ተጨማሪ መረጃ ስለ ቅርፀት አማራጮች

en: Allowed HTML tags: @tags
am: የተፈቀዱ ኤች ቲ ኤም ኤል መለያዎች፡ @tags

en: Image toolkit
am: የምስል መሳሪያ

en: Date and time lookup
am: ቀን እና ስዓት መፈለጊያ
