Web File Manager (6.x-2.13-beta1) - en to ro translation catalogue (62 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: user
ro: utilizator

en: title
ro: titlu

en: Delete
ro: Şterge

en: Submit
ro: Trimite

en: Cancel
ro: Renunţă

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: Enabled
ro: Activat

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: File
ro: Fişier

en: File path
ro: Cale fişier

en: Date
ro: Data

en: Size
ro: Mărime

en: Search
ro: Căutare

en: Reset
ro: Resetează

en: Name
ro: Nume

en: settings
ro: setări

en: Node ID
ro: ID Nod

en: Label
ro: Etichetă

en: Filename
ro: Nume fişier

en: Attachment
ro: Ataşament

en: Permitted file extensions
ro: Extensii permise pentru fişiere

en: Upload
ro: Încarcă

en: file
ro: fişier

en: User ID
ro: ID Utilizator

en: File ID
ro: ID Fişier

en: Read full article to view attachments.
ro: Citiţi întregul articol pentru a afişa ataşamentele.

en: 1 attachment | @count attachments
ro[0]: 1 fişier ataşat
ro[1]: @count fişiere ataşate
ro[2]: @count de fişiere ataşate

en: Width
ro: Lăţime

en: Height
ro: Inălţime

en: Owner
ro: Proprietar

en: node
ro: nod

en: access denied
ro: acces interzis

en: Anonymous
ro: Anonim

en: Close
ro: Închidere

en: Attachments
ro: Ataşamente

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ro: Dimensiunile maxim admisa ale imaginii, exprimate ca LĂŢIMExÎNĂLŢIME (de ex. 640x480). Puneţi 0 pentru a elimina restricţiile.

en: Depending on your sever environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
ro: În funcţie de server, aceste setări pot fi modificate în php.ini la nivel de sistem, un fişier php.ini din rădăcina instalării Drupal, din settings.php a sitului, sau din .htaccess din rădăcină.

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
ro: Mărimea fişierului %role trebuie să fie un număr mai mare decât zero.

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
ro: Mărimea maximă a fişierului %role pe încărcare este mai mare decât mărimea totală permisă pe utilizator

en: Icon directory
ro: Director iconiţe

en: Name of directory where file type icons are stored (relative to base url).
ro: Numele directorului unde sunt stocate iconiţele pentru tipurile de fişiere (cale relativă faţă de url-ul de bază).

en: Maximum resolution for uploaded images
ro: Rezoluţia maximă a imaginilor încărcate

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ro: Dimensiunea maximă permisă a imaginilor (ex. 640x480 pixeli). Se pune 0 pentru a fi fără restricţii.

en: WIDTHxHEIGHT
ro: LĂŢIMExÎNĂLŢIME

en: Maximum file size per upload
ro: Mărimea maximă fişier pe încărcare

en: Total file size per user
ro: Mărimea totală a fişierelor pe utilizator

en: The maximum size of all files a user can have on the site (in megabytes).
ro: Dimensiunea maximă a tuturor fișierelor pe care un utilizator le poate avea în site (în megabytes).

en: File Browser
ro: Navigator Fişiere

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: Uploaded file will be saved to the current directory.
ro: Fişierul încărcat va fi salvat în directorul curent.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %resolution pixels.
ro: Imaginea a fost redimensionată pentru a încăpea în rezoluţia maximă permisă de %resolution pixeli.

en: [<a href="@link">more help...</a>]
ro: [<a href="@link">mai multe detalii...</a>]

en: Clear
ro: Elimină

en: Delete File
ro: Şterge fişier

en: Delete role
ro: Şterge rolul

en: Save role
ro: Salvează rolul

en: Resize
ro: Redimensionare

en: Add role
ro: Adaugă un rol

en: mm/dd/yy
ro: dd/mm/yy

en: language
ro: limba
