Web File Manager (6.x-2.17) - en to ja translation catalogue (93 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: user
ja: ユーザー

en: title
ja: タイトル

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: File path
ja: ファイルパス

en: version
ja: バージョン

en: Date
ja: 日付

en: Size
ja: サイズ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: settings
ja: 設定

en: Node ID
ja: ノードID

en: Label
ja: ラベル

en: Filename
ja: ファイル名

en: link
ja: リンク

en: Attachment
ja: 添付

en: Permitted file extensions
ja: 許可されるファイルの拡張子

en: Upload
ja: アップロード

en: file
ja: ファイル

en: User ID
ja: ユーザーID

en: Date Format
ja: 日付フォーマット

en: File not found.
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: File ID
ja: ファイルID

en: Read full article to view attachments.
ja: 全文と添付ファイルを表示

en: 1 attachment | @count attachments
ja[0]: 添付ファイル(1)
ja[1]: 添付ファイル(@count)

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Owner
ja: 所有者

en: node
ja: ノード

en: directory
ja: ディレクトリー

en: Directory
ja: ディレクトリー

en: access denied
ja: アクセス拒否

en: Anonymous
ja: 匿名

en: description
ja: 説明

en: Close
ja: 閉じる

en: Modified
ja: 変更済み

en: Attachments
ja: 添付

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ja: アップロードを許可する最大画像サイズを <b>幅x高さ</b> で入力してください。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。

en: Depending on your sever environment, these settings may be changed in the system-wide php.ini file, a php.ini file in your Drupal root directory, in your Drupal site's settings.php file, or in the .htaccess file in your Drupal root directory.
ja: サーバーの環境にもよりますが、サーバー規模での php.ini ファイルや Drupal のルートディレクトリーでの php.ini ファイル、また、サイトの settings.php ファイルや Drupal のルートディレクトリーでの .htaccess ファイルで、これらの設定を変更できる場合もあります。

en: The %role file size limit must be a number and greater than zero.
ja: %role の「アップロード単位の最大ファイルサイズ」は、0 より大きい数字である必要があります。

en: The %role maximum file size per upload is greater than the total file size allowed per user
ja: %role の「アップロード単位の最大ファイルサイズ」が、「ユーザー単位の最大ディスク使用量」を超えています。

en: Maximum resolution for uploaded images
ja: アップロード画像の最大解像度

en: The maximum allowed image size (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction.
ja: アップロードを許容する最大画像サイズを入力してください。 サイズの指定は画像の <b>幅x高さ</b> で行います。 例えば、640*480 の画像であれば <b>640x480</b> と入力します。 もし、無制限にしたい場合は <b>0</b> を入力してください。

en: WIDTHxHEIGHT
ja: 幅x高さ

en: Maximum file size per upload
ja: アップロード単位の最大ファイルサイズ

en: Total file size per user
ja: ユーザー単位の合計ファイルサイズ

en: Web File Manager
ja: ウェブファイルマネージャー

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: The image was resized to fit within the maximum allowed resolution of %resolution pixels.
ja: アップロードされた画像は、許容された最大解像度 %resolution ピクセルの範囲内に収まるよう、サイズが変更されました。

en: [<a href="@link">more help...</a>]
ja: [<a href="@link">さらに詳しく...</a>]

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Clear
ja: クリアー

en: Style
ja: スタイル

en: Permissions
ja: 権限

en: Cron
ja: cron

en: Metadata
ja: メタデータ

en: width
ja: 横幅

en: height
ja: 高さ

en: Delete File
ja: ファイルの削除

en: Delete role
ja: 役割の削除

en: Width must be an integer.
ja: 幅は正の整数でなければいけません。

en: Debug
ja: デバッグ

en: Save role
ja: 役割の保存

en: Resize
ja: リサイズ

en: Add role
ja: 役割の追加

en: mm/dd/yy
ja: yy/mm/dd

en: download file
ja: ダウンロードファイル

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ja: スタイルが必要としている場合に、エンドユーザーに表示するこのフィールドのラベル。

en: language
ja: 言語

en: Download !filename
ja: !filenameをダウンロード

en: Delete Orphaned File Records
ja: 孤立したファイルレコードを削除

en: Insert Files Into Database
ja: ファイルをデータベースに挿入

en: Javascript Debug
ja: Javascript デバッグ

en: Right-click (Opera: Alt+Left) on files or folders opens the context menu.
ja: ファイルかフォルダー上で左クリック(Opera:Alt+Left)すればコンテキストメニューが開きます。

en: Root directory used to present the filebrowser user interface.
                                                           <br />This path is relative to "File system path" set in admin/settings/file-system.
                                                           <br />If this directory path is compound (ie: path/to/root) then the path must already
                                                           <br />exist for this setting to validate (ie: path/to).
ja: ファイルブラウザーのユーザーインターフェイスに表示するルートディレクトリ。<br />このパスはadmin/settings/file-system内の"ファイルシステムパス"からの相対パスです。<br />もしこのディレクトリパスが合成物(例えば、path/to/root)だったら、そのパスは既に妥当でなければなりません(例えば、path/to)。

en: Check this box to cleanup orphaned file records in the database.
                                                                <br />NOTE: Use with caution - behaviour is to delete all file records without a
                                                                <br />valid file path.  Manually renaming a WebFM directory (ie: via OS shell)
                                                                <br />and then running cron will delete all webfm_file table entries for that
                                                                <br />directory and it's sub-directories.
ja: データベース中で孤立したファイルレコードをクリーンアップするには、このチェックを入れてください。<br />注意: 注意して使ってください - 振る舞いは有効なファイルパスが無い、全ファイルレコードを削除します。手動でWebFMディレクトリの名前を変え、<br />そしてcronを実行すれば、そのディレクトリやサブディレクトリに在ったwebfm_fileテーブルの全エントリーが削除されます。

en: Check this box to automate file insertion into the database.
                                                                       <br />This feature allows files loaded via ftp or ssh to a WebFM directory to be
                                                                       <br />automatically inserted into the database when the cron task is executed.
ja: 自動でファイルをデータベースに挿入するなら、このチェックを入れてください。<br />この機能は、cronが実行された時に、WebFMにftpやsshで読み込まれたファイルを自動的にデータベースに挿入します。

en: Directory Listing Options
ja: ディレクトリ表示オプション

en: Display date modified column
ja: 修正日時欄を表示

en: Display size column
ja: サイズ欄を表示

en: Display owner column
ja: 所有者欄を表示

en: Configure the WebFM display style.
ja: WebFM表示スタイルを設定します。

en: IP based folder access
ja: IPに基づくフォルダーアクセス
